Samotnému odovzdávaniu cien počas slávnostného ceremoniálu 12. marca 2017 v Starej Tržnici, predchádzal dvojdňový hudobný festival. Už tradične, po štvrtýkrát v bratislavskej obrátenej pyramíde Slovenského rozhlasu.
Piatok otváral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Mariána Lejavu. V ich interpretácii sme počuli skladbu Petra Zagara. Snažili sme sa spoločne porozumieť jeho slovníku toho, čo je slovami nevysvetliteľné, ale všetkým známe prostredníctvom skladby „Zo slovníka nejasných žiaľov“. Vo svetovej premiére tejto skladby zaznel hlas Katky Koščovej, ktorý krásne podčiarkol atmosféru skladby. Splývajúc vo výškach a hĺbkach sa zlieval s hudbou, až ste dostali pocit, že slová a zvuk sú na okamih jedným. Jemný, hravý, pompézny.
Aj taký bol „Souvenir“. Virtuózna salónna skladba nedávno zosnulého slovenského skladateľa Ladislava Kupkoviča, ktorý minulý rok získal počas RHA ocenenie SOZA. V skladbe „Claricon pre klarinet a symfonický orchester“, Pavla Šimaia zaujala virtuózna hra na tento nástroj Ronalda Šebestu. Skladbu sprevádzal nie len zaslúžený potlesk, ale u mnohých aj slzy dojatia, keď sa na pódiu objavil aj samotný staručký pán skladateľ. Potlesk bol teda dvojnásobný, keďže pán Šimai dlhé roky žije v zahraničí a jeho skladba sa po rokoch dočkala v rozhlase svojej slovenskej premiéry.
Na svoje si prišli milovníci klasiky aj v sobotu. Boli sme svedkami očarujúcej interpretácie Bachovho „Umenia fúgy“, svetovej premiéry Sláčikového kvarteta č.2 „Štruktúry a impulzy“, slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha, skladby „Panadol pre laptop a sláčikové kvarteto“ Martina Burlasa a slovenskej premiéry „Sláčikového kvarteta č.5“, Philipa Glassa. Všetko v podaní rezidenčného súboru Rádia Devín –Mucha Quartet.
Po nich nasledovala vo veľkom koncertnom štúdiu energická, hudobná smršť v podaní kapely Longital. Pre tento večer aj so sláčikovým kvartetom. Longital-u sa podarilo minulý rok vydať až dva albumy. Jedným z nich je práve živá nahrávka z koncertu so sláčikovým kvartetom s názvom „Longital Suita“ a druhý album má názov „Divoko“. Ich koncert v rozhlase, bol divoký, nespútaný, neuchopiteľný. Niesli sa na „Krídlach samoty“ či cestovali vo „Vlak-u“. Priniesli jedinečný zážitok v podobe skladieb z oboch albumov, ktoré spojili v tento výnimočný koncert.
Ďalší z koncertov bol venovaný nedávno zosnulému intermediálnemu umelcovi Milanovi Adamčiakovi. Podľa slov skladateľa Daniela Mateja Adamčiak: „Patril akoby všade a nepatril úplne nikde“. Aj jeho hudba, ozvučené obrázky grafických partitúr, ostala po ňom akoby pre všetkých a zároveň pre nikoho. Našli sa nadšenci z umeleckej skupiny Cluster Ensemble a Veni Academy, vďaka ktorým jeho dielka znovu ožívajú na slovenských a aj svetových pódiách a on si postupne, hoci až po smrti, buduje zaslúžené miesto v histórii slovenskej experimentálnej hudby.
V nedeľu, 12.3.2017 prebehol slávnostný ceremoniál v Starej Tržnici.
Rádio hlavy si počas 9. rokov vybudovali svoju tradíciu. Majú tradičného moderátora Martina Staňa z Rádia FM a aj tradičnú cenu, sošku navrhnutú šperkárkou Bety Majerníkovou. Rozhovory zo zákulisia prináša moderátorská dvojica Tomáš Hudák a Juraj „Šoko“ Tabáček a na úvod hrávajú víťazi kategórie Album roka z minulého roku.
Rádio hlavy 2016 preto otvárali Chiki Liki Tu-a. A to, že nie sú slovenské Rádio hlavy, žiadnymi „béčkovými cenami“ sa potvrdilo hneď úvodným vyhlasovaním prvej z cien. Prvú kategóriu, Objav roka, prišla vyhlásiť speváčka Katarzia. Nanešťastie otvorila nesprávnu obálku a namiesto Objavu roka, prečítala Debut roka. Tak sa na pódiu ocitla po prvý krát princezná v dlhých ružových šatách – Katka Máliková. My to však Katarzii odpustíme a Katka si to behanie na pódium aspoň mohla dopredu vyskúšať, keďže sa tam ocitla ešte trikrát a okrem Debut roka si odniesla domov aj Cenu kritikov a žánrovú Cenu za World music/folk.
Objavom roka sa stala kapela Ľudové mladistvá
Počas večera zahrala aj Katarzia v čiernych šatách so striebornou korunkou na hlave, vo výrazných papučiach s huňatými farebnými gongolcami. Za bicími v jej prípade sedel Martin Valihora a teda o kvalitu bolo postarané.
Výrazným momentom večera bolo preberanie ceny za Singel roka ktorú získala B-Complex. Jej kontroverzný hit Past Lessons For The Future ft. Jan Werich, okomentovala hudobníčka slovami: „Nie som rada, že som vyhrala práve ja a ani, že som musela túto skladbu urobiť. Mám vás rada a verím, že vás neovládne ten strach, ktorý vládne všade naokolo.“
Svojich fanúšikov potešila energickým vystúpením s Insom vo veľkom Grande finále celého večera.
Na pódiu sa vystriedali, okrem spomenutých, ďalší výnimoční slovenskí hudobníci, ako Billy Barman, ktorí majú na konte už päť Rádio hláv, talentovaná Katka Máliková so svojimi kamarátmi, či Max Bazowski s Keoszom, víťazom žánrovej kategórie Elektronická hudba.
Víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali:
Hlavné kategórie
Album roka 2016
Billy Barman – Dýchajúce obrazy [Slnko Records]
Singel roka 2016
B-Complex – Past Lessons For The Future ft. Jan Werich
Objav roka 2016
Ľudové mladistvá
Debut roka 2016
Katarína Máliková – Pustvopol [Slnko Records]
Porotcovské kategórie
Nahrávka roka 2016- Elektronická hudba
Keosz – No future vol.1
Nahrávka roka 2016- Hard & Heavy
0N0 – Reconstruction & Synthesis
Nahrávka roka 2016- Hip-Hop / Rap / R’n’B
Vec – Domáce potreby [Sam System]
Nahrávka roka 2016- World music / Folk
Katarína Máliková – Pustvopol [Slnko records]
Nahrávka roka 2016- Jazzová hudba
Eugen Vizváry – Part Two – For Jaco
Nahrávka roka 2016- Klasická hudba
Milan Paľa, Marián Lejava a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu – Husľové koncerty Karola Szymanowského a Albana Berga [Pavlík Records]
Nahrávka roka 2016- Experimentálna hudba
Klára a Ján – Druhý debut
Album roka 2016 / Cena kritikov
Katarína Máliková – Pustvopol [Slnko Records]
Špeciálne ocenenia
Ocenenie za prínos do hudby
Richard Čermák / Ostrov hudby
Ocenenie Nadácie Advance Investments
Keosz
Mimoriadna cena udelená Slovenským ochranným zväzom autorským
Janko Lehotský
interez.sk (Saša Pastorková, foto: Jaro Novák)
Nahlásiť chybu v článku