Hviezda TRAPPIST-1 je v súčasnosti skutočnou „hviezdou“ vesmíru. Na ňu, ako aj na jej 7 potenciálne obývateľných (a možno už aj obývaných) planét, sa v súčasnosti sústreďujú výskumy väčšiny svetových astronómov, snímače superdrahých sond a družíc, ako aj túžby bežných ľudí, ktorí by sa radi konečne stretli tvárou v tvár s bájnymi mimozemšťanmi. Ak ste jedným z týchto mimozemských nadšencov a navyše po nociach študujete príručky astronómie pre amatérov, to, čo sa vám práve chystáme oznámiť, môže zmeniť váš život. A nás ostatných to môže zasa motivovať k štúdiu vesmíru. O čo teda ide?
Vedci už od prvotného objavenia tejto druhej Slnečnej sústavy – systému 7 potenciálne obývateľných planét obiehajúcich maličkú hviezdu TRAPPIST-1, dôkladne zbierali a analyzovali každú jednu informáciu, hoc aj nepodstatnú, ktorú im do počítačov zaslal satelit Kepler v rámci misie K2, ktorej hlavnou úlohou je analyzovanie tohto „nového sveta“.
Pochopiteľne, takýchto informácií je nepredstaviteľné množstvo a jedným dychom môžeme tiež dodať, že astronómovia z NASA jednoducho nestíhajú všetky dáta analyzovať. Odhodlali sa preto ku kroku, ktorý pri vesmírnych objavoch takéhoto rozsahu a závažnosti nebýva celkom bežný – uvoľniť všetky doteraz nespracované údaje na verejnosť.
New data! @NASAKepler released new info on #TRAPPIST1 ?? The data on the 7 Earth-size worlds is public: https://t.co/bHGxIKJ7RJ pic.twitter.com/6nMRrl7e5w
— NASA Planetquest (@PlanetQuest) March 8, 2017
Prečo? Dôvod je celkom logický – prosia tak všetkých astronómov, či už profesionálnych alebo amatérskych, o pomoc so spracovaním a vyhodnocovaním masy zatiaľ nepretriedených dát, ktoré satelit Kepler z misie K2 zozbieral za 74 dní, počas ktorých analyzoval túto sústavu. Ak pre vás astronómia nie je španielska dedina (ako pre nás), určite sa chopte tejto príležitosti. Je totiž celkom reálne, že objavíte niečo nové, prevratné, čím sa vaše meno môže zviditeľniť pred celým svetom.
,,Výskumníci a nadšenci po celom svete sa usilovne snažia zistiť čokoľvek zaujímavé o tomto novom svete,“ povedal vo verejnom vyhlásení Geert Barentsen, vedec z výskumného programu K2. ,,Spracovávanie dát z K2 je pre nás prioritou, keďže iba na základe už spracovaných dát potom môžu ďalší výskumníci naplánovať ďalšie konkrétne kroky výskumu. Sme preto veľmi radi, že tento proces môžeme zdieľať aj s verejnosťou, ktorá tak môže po prvý raz sledovať, čo všetko sa deje pri takýchto veľkých objavoch.“
Nové, nespracované dáta obsahujú napríklad takéto neostré záblesky malej, chladnej hviezdy TRAPPIST-1. Zdanlivo nič nehovoriace blikajúce pixely však celkom reálne môžu zachytávať planéty, ktoré prechádzajú popred hviezdu. Spracovanie takýchto údajov by výskumníkom pomohlo napríklad v kalkuláciách trajektórie planét.
For those following at home, here is the full 79 days of the #K2Mission's look at #TRAPPIST1, including the 5 day safe mode in early Feb. pic.twitter.com/QoPc16ePJx
— Ethan Kruse (@ethan_kruse) March 8, 2017
Údaje v súčasnosti ešte nie sú kompletné, no aby ste si nemysleli, že pred nami NASA niečo skrýva, všetky údaje budú dostupné do konca mája 2017.
Každopádne pozemné či vesmírne teleskopy ostávajú aj naďalej nasmerované na túto novú sústavu a môžeme si byť istí, že ešte poriadne dlhú dobu tak aj ostanú. Možnosť, že sa na nich môže nachádzať život, je totiž až príliš lákavá a potvrdenie alebo vyvrátenie hypotézy o existencii mimozemského života na týchto planétach je preto otázkou iba niekoľkých rokov.
Pozri aj: Experiment potvrdil predpoklad z filmu Marťan. Na Marse je možné vypestovať zemiaky
interez.sk (Erik Vlčák), mashable.com
Nahlásiť chybu v článku