AFP

Vo svete je čoraz viac krajín, ktoré udeľujú prísne zákazy fajčenia cigariet nie len na verejných priestranstvách ale aj v rôznych podnikoch.

Nové zákazy fajčenia na verejnosti v Šanghaji obmedzili fajčenie na všetkých verejných priestranstvách a niektorých vonkajších. Tento zákon sa stal platným práve dnes, 1. marca 2017 hlavne pre to, že Šanghaj ako jedno z najväčších čínskych miest masívne bojuje proti ohrozeniu zdravia, aj napriek veľkým konfliktom záujmov zo strany tabakových spoločností.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa mestských dát z Čínskej asociácie pre kontrolu tabaku je takmer štvrtina dospelých v tomto 24-miliónovom meste fajčiarov. Šanghaj má obmedzený zákaz fajčenia na verejných priestranstvách už od roku 2010, avšak toto nariadenie sa vzťahuje iba na určité priestory, ako sú školy a knižnice.

Nové pravidlo rozširuje tieto obmedzenia na všetky verejné priestory, a taktiež aj na niektoré vonkajšie. V júni 2015, prijalo mesto Peking najtvrdšiu legislatívu proti fajčeniu v krajine – zákaz fajčenia vo všetkých priestoroch mesta, a to hlavne kanceláriách, reštauráciách, hoteloch a nemocniciach. V južnom meste Shenzhen boli podobné pravidlá zavedené už v roku 2014.

pixabay

Čína už dávno povedala, že chce zakázať fajčenie na celoštátnej úrovni. Minister zdravotníctva v novembri uviedol, že tieto opatrenia budú po celej krajine platné od minulého roka. Pomaly sa tak z miest vytráca fajčenie a mestá prijímajú rôzne zákony pre ochranu fajčiarov.

Proti fajčiarske opatrenie pre Čínu znamená veľkú pomoc práve preto, lebo fajčenie vytvára pre systém verejného zdravotníctva veľkú záťaž. V roku 2010 viedlo fajčenie v Číne viac ako k miliónu úmrtí. Na druhej strane, tabakový priemysel poskytuje vláde obrovský zdroj príjmov – na daniach z kúpi cigariet zarobí čínska vláda viac ako 160 miliárd dolárov.

Čínsky zástupca zdravotníctva uviedol, že ekonomika spojená s tabakovým priemyslom je silná, avšak ak sa podarí zastaviť fajčenie vo všetkých mestách, zvýši sa tak ochrana zdravia a predíde sa rôznym zdravotným rizikám fajčiarov, ale i nefajčiarov.

Aký máte názor na takéto zákazy? Mali by byť schválené v každej krajine, alebo by sa mali pre fajčiarov vymedziť určité priestory?

Pozri aj: Potvrdené! Nový zákon v Česku definitívne zakáže fajčenie v krčmách a reštauráciách

interez.sk (Stella K.), msn.com
Uložiť článok

Najnovšie články