Slovensko je krajina síce malá, ale o to viac bohatšia na prírodné krásy. Okrem majestátnych hôr, úchvatne dravých riek, či životom zaplavených dolín, tu natrafíte aj na nádherné jazerá. Výnimočné sú práve ich jedinečne čistou a priezračnou vodou. Vo väčšine z nich sa môžete dokonca aj okúpať, avšak len na vlastnú zodpovednosť. Očarí vás aj samotné prostredie, v ktorom sú tieto jazera situované. Naše odporúčanie je jednoznačne. Vyrazte do prírody a spoznajte tieto krásy Slovenska aj vy.
Morské oko – Vihorlat
Jazero pýšiace sa najkrajším zátiším sa nachádza na východe Slovenska, v okrese Sobrance. V minulosti sa nazývalo aj ako Veľké Vihorlatské jazero. Raritou tohto jazera je jeho pôvod. Hrdí sa titulom najväčšieho sopečného zahradeného jazera na Slovensku. Zároveň, je to aj jedno jazier na Slovensku, ktoré sa môže popýšiť jednou z najčistejších vôd.
Tmavozelené zafarbenie vody vás okamžité uchváti a strhne vašu pozornosť. Breh jazera, okolo ktorého vedie turistická cestička, je veľmi členitý, no o to viac zaujímavejší.
Jazierka lásky – obec Štrbské Pleso
Len niekoľko desiatok metrov od dobre známeho Štrbského plesa, sa v hustom lese nachádza miesto, ktoré už v minulosti vyhľadávali hlavne zaľúbené páriky. Výnimočné prostredie tohto jazera poskytuje súkromie svojim návštevníkom ešte aj dnes. Jazierka lásky, alebo v minulosti aj nazývané ako Štrbské rybníky, sú doposiaľ veľmi obľúbenou a vyhľadávanou lokalitou v Tatrách. V minulosti slúžili výhradne ako rybníky pre odchov pstruhov.
V prípade, ak budete mať šťastie a počasie vám bude priať, môžete dovidieť až na dno tohto rybníka. Skrýva sa v ňom totiž jedno tajomstvo. Na jeho dne je ukrytý Slovenský dvojkríž s naozaj zaujímavou históriou.
Jazero Štrbské pleso – obec Štrbské pleso
Asi najznámejšie a zároveň aj najnavštevovanejšie jazero na Slovensku, je práve Štrbské pleso. Na jeho vodnej hladine sa majestátne vypínajú štíty našich slovenských hôr. Bohužiaľ, na dno jazera už dnes len tak ľahko nedovidíte.
Nebolo tomu však vždy tak. Aj napriek faktu, že v súčasnosti sa jazero potyká s obrovským problémom znečistenia, rozhodli sme sa ho zaradiť medzi naj 10. V minulosti bolo pre jeho výnimočnú čistotu využívané na lámanie ľadov. Ľad z tohto jazera sa vyvážal aj do Budapešti, Berlína či Viedne.
Prečo je tak znečistené?
V prvom rade pleso nemá žiaden povrchový prítok. Jazero sa vytvorilo vplyvom ľadovcov ešte v minulosti. Nakoľko nie je v jazere zabezpečená cirkulácia vody, dokáže i relatívne malé znečisťovanie spôsobiť katastrofu. Odborníci sa domnievajú, že ide o prípad poškodeného kanalizačného potrubia, ktoré je v blízkosti jazera. Doposiaľ sa táto teória nepotvrdila.
Jazero Beňatina – obec Beňatina
Radí sa medzi unikátne prírodné pamiatky na Slovensku. Nachádza sa v blízkosti ukrajinských hraníc, pri obci Beňatina. Bývalý lom tu zaplavila priezračná spodná voda, a tak vytvorila toto prírodné tyrkysové jazero. Nápadne sa pritom podobá na známe Plitvické jazera v Chorvátsku. Ak budete dostatočne pozorný, možno sa vám podarí objaviť aj skameneliny, ktorých je v tejto lokalite bohatý výskyt.
Popradské pleso – obec Štrbské pleso
Je piatym najväčším plesom na Slovensku vytvorené ľadovcovou činnosťou. Číra, jantárovo sfarbená vodná hladina, dotvára dokonalú scenériu tohto miesta. Jazero sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti v prostredí Mengusovskej doliny. K nízko položenému Popradskému plesu sa možno dostať nenáročnou trasou zo Štrbského Plesa, či od zastávky Tatranskej elektrickej železnice (zastávka Popradské pleso).
Šútovske jazero – obec Šútovo
Miesto nabité westernovou atmosférou, ktoré mnohým pripomína známe scény z filmov Winnetou. Šútovske jazero je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. V prípade, ak budete chcieť toto miesto navštíviť, vydajte sa cestou medzi Ružomberkom a Martinom. Rozhodne to neminiete. Nádherný tyrkysový odtieň tohto jazera vás uchváti. Vzhľadom na polohu tohto jazera čakajte, že voda býva aj teplých letných mesiacoch chladnejšia.
Jezerské jazero – obec Jezersko
Neveľké jazierko v blízkosti obce Jezersko vzniklo prirodzeným zosuvom flyšových hornín. Jazierko je napájané výhradne spodnou vodou, zatiaľ čo odtok zabezpečuje Jezerský potok. Jazero má tyrkysovo zelený odtieň s priezračnou vodnou hladinou. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, vydajte sa na túru od obce Jezersko, ktorá poskytuje najrýchlejšiu a zároveň najjednoduchšiu trasu k jazeru.
Kráter Vyšné Ružbachy – mesto Vyšné Ružbachy
Prírodné travertínové jazierko s termálnou vodou je najväčším jazerom svojho druhu na Slovensku. Má priemer 20 metrov a je hlboké tri metre. Svojou jedinečnosťou budí záujem všetkých návštevníkov a okoloidúcich. Kráter vo Vyšných Ružbachoch sa radí medzi chránené prírodne výtvory, predovšetkým kvôli jeho charakteristickému kruhovému valu. Mimoriadne číra geotermálna voda v tomto jazere, dotvára atmosféru celého kúpeľného mestečka. Pre jeho silné exhalácie CO2 sa však neodporúča v tomto jazere kúpať.
Kaďa – obec Liptovsky Ján
Neďaleko malebnej obce Liptovský Ján môžete natrafiť na jednu z miestnych rarít. Prírodný kráter s dobudovaným bazénom, v ktorom vyviera liečivá geotermálna voda. V tunajších kúpeloch sa môžete zadarmo okúpať a vychutnať si perličkový kúpeľ pod holým nebom. Voda ma príjemných 20°C, vďaka čomu si môžete tento zážitok vychutnávať aj v chladných zimných mesiacoch.
Tatranské pleso – Vysoké Tatry
A videli ste už aj toto? Video, ktoré obletelo hádam celý svet a stalo sa senzáciou. Zobrazuje, ako dvaja odvážni turisti kráčajú po vodnej hladine dokonale čistého jazera. Video zachytáva jedno z tatranských plies v zime, keď sa na hladine vytvorila dostatočne hrubá vrstva ľadu, bezpečná na prechod. Voda v zamrznutom jazere je krištáľovo čistá a pohľad na dno jazera berie jednoducho dych. No veď posúďte sami.
Toto je len malý výber z toho, čo príroda u nás vytvorila a my to môžeme s hrdosťou obdivovať. Je skvelé vedieť, že aj u nás sa nachádzajú takéto prírodné klenoty, o ktorých chceme, aby sa vo svete hovorilo.
Pozri aj: Kalameny: V tomto termálnom jazierku na Slovensku sa okúpeš zadarmo, uprostred prírody a aj v zime
interez.sk (Tomáš Gorel)
Nahlásiť chybu v článku