Alexander Gabyshev

Ďaleko na severe Sibíri ukrýva permafrost dávne tajomstvá našej planéty. Dôsledkom globálneho otepľovania sa však pomaly dostávajú na povrch.

Permafrost, trvalo zamrznutá pôda, ktorá je typická pre ruskú Sibír, ale aj ďalšie chladné oblasti na našej planéte, ukrýva mnohé tajomstvá prírody. Pod ľadom a desiatkami metrov zmrznutej krajiny existuje svet, o ktorom toho veľa nevieme. Dôsledkom globálneho otepľovania sa však tieto tajomstvá dostávajú na povrch. V Jakutsku, otvorila príroda „dvere do podsvetia“. Tak nazývajú miestni obyvatelia obrovský a neustále sa rozširujúci kráter, ktorý sa pod sibírskou tundrou objavil v posledných rokoch. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Batagaika, tak sa nazýva obrovský kráter v Jakutsku, ktorý desí miestnych obyvateľov a súčasne nadchýňa vedeckú komunitu. V ruskej Sibíri sa nejedná o jediný takýto prírodný úkaz, ktorý sa objavil ako dôsledok klimatických zmien planéty, ale patrí medzi najväčšie, ktoré sa na Sibíri objavili. Kráter Batagaika je dlhý viac ako 1 kilometer a hlboký až 86 metrov. Dôsledok nepriaznivých klimatických zmien však hrá niektorým vedcom do kariet. Kráter odkryl až 200 000 rokov staré „záznamy“ o našej planéte.

siberiantimes.com

Hlavný výskum v oblasti kráteru Batagaika viedol Frank Günther z nemeckého inštitútu Alfreda Wegenera. Günther vo svojej práci hovorí okrem iného, aj o neudržateľnom zväčšovaní kráteru v posledných rokoch. Z jeho meraní vyplýva, že kráter rastie v priemere o 10 metrov za rok, pričom v teplejších rokoch to bolo až 33 metrov za jediný rok. Príčina vzniku a neustáleho rastu kráteru je jasná. Globálne otepľovanie rozpúšťa permafrost a ten odkrýva nepoznané tajomstvá planéty.

siberiantimes.com

Kráter Batagaika samozrejme nevznikol len tak z roka na rok. Prvý krát sa pôda „prelomila“ v 60. rokoch 20. storočia. Odvtedy sa kráter každým rokom zväčšoval až dodnes, kedy už dosahuje extrémnych rozmerov. Tým Franka Günthera sa v najbližších mesiacoch obáva obrovského zosuvu pôdy. Očakávajú totiž, že bočná stena kráteru sa na jar priblíži k susednému údoliu. Keď sa táto oblasť roztopí, pôda sa zosunie a kráter v okamihu narastie do ešte extrémnejších rozmerov.

Alexander Gabyshev

Celá táto situácia predstavuje dve veľké ohrozenia našej planéty. Po prvé, obrovský kráter ohrozuje životy a majetok miestnych obyvateľov. Druhé, globálne riziko, je možné uvoľnenie uhlíka, ktorý leží po státisíce rokov uložený pod síbírskou pôdou. Uvoľnenie veľkého množstva uhlíka spôsobí ďalšie zmeny klímy, ktoré by viedli k ďalšiemu otepľovaniu a uvoľneniu uhlíka spod permafrostu. Nezastaviteľný kolotoč, ktorý bude mať pre našu Zem obrovské následky.

siberiantimes.com

Napriek týmto negatívnym prognózam a hrôze, ktorú vyvoláva kráter u miestnych obyvateľov, hrá niektorým ľuďom tento prírodný úkaz do kariet. Hovoríme o vedcoch, ktorým Batagaika otvoril pohľad do 200 000 rokov starej minulosti. Práve takéto záznamy sa totiž v pôde pod permafrostom uchovali a vďaka roztopenému ľadu a obrovskému kráteru, ich teraz vedci môžu skúmať a vyplniť tak niektoré medzery hneď v niekoľkých výskumoch.

Julian Murton

Už v minulých rokoch poslúžil kráter paleontológom. Tí v jeho útrobách našli mumifikované telá dávnych živočíchov, ktoré Sibír obývali pred zaľadnením. Okrem bizónov a pižmoňov sa tu našli aj pozostatky mamuta, či 4400 rokov staré kosti pravekého koňa. Vedci však tentoraz dúfajú, že im kráter zodpovie oveľa dôležitejšiu otázku. V jeho útrobách hľadajú odpoveď na to, čo sa stane, keď bude topenie permafrostu naďalej postupovať. To sa totiž na Sibíri udialo aj pred 10 000 rokmi, keď z Európy zmizla posledná doba ľadová. Dúfajme, že odpovede nájdu čo najskôr a ľudstvo bude schopné prijať potrebné opatrenia.

Pozri aj: Tieto pravdivé mapy v skutočnosti odhaľujú to, ako vplýva globálne otepľovanie na našu Zem

interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články