Táto ryba nie je vôbec bežná. Aj keď ju ľudia poznajú už od roku 1772, kedy ju prvýkrát spozorovali, stretnutie s ňou je vždy vzácnosťou. Dôvodom je hĺbka, ktorú táto ryba obýva. Jej domovom je totiž voda v hĺbkach od 200 metrov až po 1 kilometer, čo v podstate znamená, že žije v pre nás, na poriadne nedostupných miestach. A hoci toto netradičné stvorenie prežije celý svoj život vo veľkých hĺbkach, na sklonku svojho života sa vynorí, a tak je šanca, že sa objaví na pláži. A to sa stalo aj teraz na filipínskej pláži.
Hlístoň červenohrivý (Regalecus glesne) je najdlhšou kostnatou rybou na Zemi. Dospelý jedinec môže dorásť do dĺžky až 12 metrov a vážiť takmer 300 kilogramov.
Pre svoju dĺžku, ako aj stavbu tela sa niekedy označuje aj za „morského hada“, no v skutočnosti ide o rybu.
Zvláštnosťou tejto ryby je, že pred smrťou sa vynorí, čo je dôvodom, prečo ju aj teraz ľudia našli na pláži.
Morskí biológovia si tento jav vynorenia pred smrťou nevedia vysvetliť a odkazujú na biologickú potrebu, ktorá núti rybu na sklonku svojho života vyjsť na hladinu. A možno aj samotné vynorenie umierajúcej rybe spôsobí postupné usmrtenie, keďže celý život žila v prostredí odlišného tlaku a táto zmena pri vynorení jej môže pokojne zasadiť konečný „úder“.
Neďaleko pobrežia Filipín sa ju len pred pár dňami podarilo miestnemu rybárovi odchytiť, vtedy ešte údajne žila, no keďže z takej ryby by nemal žiadny úžitok, vrátil ju naspäť do mora. Po pár dňoch ju už našli mŕtvu na pobreží Filipín, no je ťažké určiť, či ide o rovnakého jedinca, alebo v priebehu pár dní mali ľudia „šťastie“ na stret s dvomi týmito netradičnými rybami.
interez.sk (mmm), nationalgeographic.com, facebook.com
Nahlásiť chybu v článku