Večer si ľahneme do postele po tom, čo dve hodiny vkuse pozeráme na televíziu či do počítača. Zaspávame pri bežiacej televízii, z okna nám svieti pouličné svetlo a pri hlave máme zapnutý telefón. Nový výskum našiel riešenie, ktoré vám poradí, zlepší váš spánok, a to bez žiadnych liekov či iných „umelých“ pomôcok.
Nová štúdia porovnala a spravila výskum na vzorkách dvoch skupín ľudí. Prvú skupinu vyslali stanovať na víkend do prírody, zatiaľ čo tá druhá ostala doma. Prvá skupinka ľudí mala v prírode zakázané použivať umelé svetlá, s výnimkou ohňa v noci, zatiaľ čo druhá skupinka žila bežný život v domácnosti.
Po dvoch dňoch zistili zrejmú vec, na ktorú však mnohí ľudia už zabudli. Naše telo sa vie veľmi rýchlo prispôsobiť prirodzenému cyklu deň – noc, a automaticky na tieto zmeny reaguje. Život v našom „prirodzenom“ prostredí však spôsobuje presný opak. Umelé technológie bránia nášmu telu prirodzenému biorytmu, čo má vo veľa prípadoch vplyv na spánok, ktorý neskôr vedie k iným zdravotným ťažkostiam.
To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje telo, je prosté. Stačí, ak sa raz za týždeň vyberiete do prírody, kde si nielen oddýchnete, ale sa aj kvalitne a dobre vyspíte.
Náš spánok riadi hormón melatonín, ktorý fyziologicky pripravuje telo na spánok a koordinuje náš spiaci režim. Vytváranie melatonínu ovplyňuje intenzita svetla: svetlo brzdí jeho tvorbu. Melatonín podmieňuje denný rytmus človeka a cicavcov a je signálom pre telo o aktuálnom „subjektívnom čase“ jednak v rámci 24 hodín, jednak v priebehu roka.
Pri analýze vzorky ľudí, ktorí prespali v prírode sa dokázalo, že melatonín začal ustupovať už o takmer hodinu a pol skôr, ako u iných ľudí a práve preto skôr zaspali a nemali problém so spánkom.
Pri druhej analýze ľudí, ktorí takto prespali v prírode v chladnejších podmienkach sa zistilo, že melatonín začal ustupovať už o dve a pol hodiny skôr.
Prespávať v prírode každý víkend je však pre niekoho úplne nemožné a preto možno niekedy stačí, ak si skôr vypneme svetlo, televíziu či mobilné telefóny. Sú to však veci, ktoré už dávno vieme, no niekedy je dobré, keď nám ich niekto raz za čas pripomenie, no nie?
Pozri aj: Prečo je prechádzka v prírode tak prospešná pre vaše telo a dušu? Vedci vám to prezradia.
interez.sk (B.Blaško)
Nahlásiť chybu v článku