Jennifer Watling

Archeológovia objavili v Amazonskom pralese tajomné kruhové stavby, podobné, aké sa nachádzajú v anglickom Stonehenge. Objav vzbudil záujem vedcov z celého sveta.

Amazonský prales ukrýva stále mnohé tajomstvá, ktoré sa odkrývajú len pomaly. Jedným z takých tajomstiev sú aj záhadné kruhové stavby, ktoré sa náramne podobajú na známu kamennú stavbu – Stonehenge. Tieto stavby boli v Amazónii objavené pri odlesňovaní a sú pochované pod vrstvami zeminy. No podobne, ako slávny Stonehenge, aj tieto stavby sú opradené rúškom tajomstva a ani vedci, či skúsení archeológovia nevedia hodnoverne vysvetliť, prečo tieto stavby vôbec vznikli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Skutočnosť, že tieto stavby ležali skryté pod Amazonským pralesom po celé stáročia, spochybňuje myšlienku, že Amazonské pralesy sú nedotknuté ekosystémy“, hovorí archeologička Jennifer Watlingová z univerzity v Sao Paule v Brazílii.

Tieto stavby – geoglyfy, pokrývajú územie približne 13 tisíc kilometrov štvorcových a boli objavené v roku 1980 v brazílskej oblasti Acre, pri odlesňovaní pralesa, ktorý mal slúžiť na poľnohospodárske účely.

Aj keď tieto kruhové stavby sú mladšie od Stonehenge asi o 2 500 rokov, je pravdepodobné, že slúžili na podobné účely. Mali slúžiť na zhromažďovanie ľudí a vytvoriť tak miesta, kde by sa ľudia stretávali. Je možné že išlo aj o obradné miesto, aj keď o tomto účele sa rôzni archeológovia sporia.

Jennifer Watling

Ich výstavba sa datuje na začiatok nášho letopočtu a ich vznik musel byť podmienený odlesňovaním, s najväčšou pravdepodobnosťou vypaľovaním lesa. To je v silnom kontraste s tým, čo sa predpokladalo doteraz a že domorodé kultúry by si nedovolili ničiť ich prirodzené prostredie s cieľom, aby tam niečo budovali.

„Naše dôkazy nasvedčujú tomu, že Amazonský prales bol domorodými obyvateľmi pretváraný ešte dávno predtým, než zažil súčasnú dobu a deštrukciu, akú mu spôsobil moderný človek. To ale nemá byť ospravedlnenie toho, čo sa s pralesom deje dnes“, hovorí Watlingová a ďalej dodáva: „Malo by to upozorniť na vynaliezavosť starodávnych domorodých kmeňov, ktoré neviedli k masívnej degradácií vegetácie, ale vyzdvihovali význam tejto lokality.“

Pozri aj: Aj Slovensko má vlastný Stonehenge. Nachádza sa v Holíči

interez.sk (mmm), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články