Jill Pruetz

Pozorovanie správania šimpanzov v skupine nám dáva pohľad na to, ako asi fungovala naša spoločnosť v počiatkoch rozvoja civilizácie.

Šimpanzy sú naši najbližší príbuzní v živočíšnej ríši. Ich správanie v niektorých prípadoch nápadne pripomína to naše. No v niektorých prípadoch konanie týchto primátov zarazí aj skúsených biológov. Je známe, že šimpanzy rozhodne nie sú tie najmierumilovnejšie stvorenia na Zemi, časté sú násilné boje medzi rôznymi tlupami šimpanzov a mnohokrát dochádza aj k zabitiam. No organizované zabíjanie v rámci jednej skupiny šimpanzov je niečo, čo bežné rozhodne nie je. Preto biológov veľmi zaujalo to, čo sa odohralo v rámci jednej šimpanzej tlupy v senegalskej savane. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Foudouko bol dlhé roky alfa samcom skupiny šimpanzov, ktorých biológovia sledovali už od roku 2001. Bol to silný samec, často s tyranskými sklonmi, čím si budoval v rámci skupiny neohrozenú pozíciu a rešpekt ostatných samcov. Prvý zlom nastal v roku 2007. Vtedy sa veľmi nepríjemne zranil beta samec Mamadou, ktorý bol Foudoukovou „pravou“ rukou. Mamadou odišiel zo skupiny a biológovia predpokladali, že niekde zahynul. Mamadou sa ale po niekoľkých týždňov do tlupy vrátil, ale bol slabý, a tak v skupine už nemohol zastávať miesto beta samca a prepadol sa na dno hierarchie v skupine.

Pixabay

Foudouko sa ale o svoju pravú ruku staral, za čo ho skupina, ako alfa samca, odvrhla. Foudouko sa od skupiny odpojil a žil niekoľko rokov izolovane, pričom sa niekedy na chvíľu k tlupe pripojil, avšak už nie ako alfa samec. Zlom nastal v roku 2013 keď sa Foudouko chcel opäť pripojiť k skupine. To mu nový alfa samec, zhodou okolností jeho brat – David, povolil. Dovolil to aj beta samec – Mamadou, ktorý sa za ten čas opäť v hierarchii vypracoval na druhého najdôležitejšieho šimpanza v skupine.

Avšak čoskoro nastal problém. Foudouko sa v hierarchii neuspokojil so spodnou pozíciou a chcel sa páriť so samicami, na čo ale nemal nárok. To bola Foudoukova osudná chyba. Keď nadránom biológovia počuli strašný rev a škrekot, tušili, že sa deje niečo veľmi nepekné. A mali pravdu. Na mieste našli už mŕtveho Foudouka. Zomrel kvôli masívnemu uhryznutiu do nohy, na následky ktorého vykrvácal. Pri pitve neskôr biológovia zistili, že Foudouko zažíval pred smrťou skutočne ťažké chvíle. Dva šimpanzy ho držali, pričom ostatní ho mlátili, hrýzli a škriabali. Mal dokonca roztrhnutí análny otvor, čo mohlo nasvedčovať, že ho aj znásilňovali.

Pixabay

Smrťou to ale neskončilo a realizácia ohavných činov pokračovala ďalej. Šimpanzy do mŕtvoly hádzali kamene, bili ju vetvami, a tiež jej lámali kosti. Celé ohavné dielo zavŕšil kanibalizmus a telo bývalého alfa samca šimpanzy čiastočne zožrali. Jediný, kto prejavoval ľútosť nad smrťou, bola Foudoukova bývala „pravá“ ruka – Mamadou, ktorý sa ho dokonca snažil neúspešne oživovať.

Táto celá epizóda vrhá nepekný tieň na to, ako dokáže fungovať šimpanzia spoločnosť. No ukazuje nám aj čosi iné. Keďže šimpanzy sú naši evoluční predkovia, dáva nám to obraz, ako asi mohla fungovať spoločnosť našich dávnych predkov, ktorí žili v podobných skupinách ako teraz šimpanzy.

Ak vás tento incident medzi šimpanzmi zaujal, pozrite si nasledujúce video, ktoré sa téme venuje:

Pozri aj: Zaujímavý pokus, pri ktorom spolu vyrastali dieťa a šimpanz. Výsledok vás prekvapí…

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články