Možno vám ako prvé zíde na um, ako sa môže dostať žena do vojny? Ženy predsa vždy boli tie, ktoré zostali doma. Modlili sa za svojich mužov, aby sa vrátili a čakali. Ak sa žena nejakým spôsobom spájala s vojnou, tak ako pracovníčka pre Červený kríž či dobrovoľníčka vo vojenských nemocniciach. Nuž, pravda je však taká, že vo vojne ženy bojovali po boku mužov.
Ženy v Sovietskom zväze mohli nastúpiť do vojny až po dovŕšení osemnásteho roku života. Stávalo sa však, že mnohé z nich nastúpili skôr. Zošediveli im vlasy, stratili menštruáciu, bojovali s mužmi, ba dokonca sa svojou fyzickou silou každá z nich musela vyrovnať mužovi. Veľakrát sa stalo, že ho zraneného musela aj so svojou a jeho zbraňou ťahať niekam do bezpečia. Mentalita Nemcov narozdiel od Sovietov bola úplné iná. Nemecká žena bola ochraňovaná. Kým Sovieti posielali ženy priamo do boja, Nemci si svoje ženy strážili. Počas vojny mali zakázané držať zbraň, mali sa starať o rodinu a vychovávať deti. Mnohé ženy získali rôzne vyznamenania. Niektoré sa zapísali do histórie za záchranu života, iné aj tým, koľko vojakov zabili. Jedným z najvýznamnejších a najlepších sovietskych ostreľovačov bola paradoxne žena, Ľudmila Pavličenková.
Pavličenková sa narodila v roku 1916. Už od malička nebola ako ostatné dievčatá. Súťažila s chlapcami v presnosti a najmä v streľbe. Zúčastnila sa rôznych súťaží a vo všetkých bola jasných favoritom. Zbrane k nej jednoducho patrili. Trafila do všetkého, na čo zamierila. Keď mala štrnásť, presťahovala sa aj so svojimi rodičmi do Kyjeva. V júni v roku 1916 bola práve v štvrtom ročníku štúdia histórie na Univerzite v Kyjeve. Vtedy Nemecko začalo svoju inváziu do Sovietskeho zväzu. Ľudmila neváhala a zapojila sa do vojny. V tom čase patrila medzi 2000 ostreľovačiek Červenej armády, z ktorých sa len 500 vrátilo domov.
Život na vojne bol ťažký, no Ľudmila využila všetky svoje zbrane. Už pred vstupom do armády mala veľmi dobré výsledky v škole a bola najlepšia v presnosti. Počas ostreľovania sa musela maskovať podľa prostredia, v ktorom sa nachádzala. Niekedy bolo čakanie na smrť až príliš zdĺhavé. Raz bol jej cieľom nemecký sniper. Čakanie na výstrel trvalo celé dva dni. Nakoniec svojho nepriateľa zastrelila. Keď sa dostala do jeho blízkosti a prehľadala ho, zistila, že to nebol len taký obyčajný úlovok. Našla u neho zápisník, do ktorého si vždy zaznamenával, koľko vojakov zabil. Keď ho otvorila, zostala úplne ohromená. Podľa týchto záznamov totiž nemecký vojak pripravil o život viac ako 400 sovietskych, francúzskych či britských vojakov. Po vojne Ľudmila dokončila štúdium na Kyjevskej univerzite a začala kariéru ako historička. Zomrela 10. októbra 1974 vo veku 58 rokov. Táto milá a priateľská žena, ktorá bola veľmi obľúbená medzi ľuďmi, sa počas života stretla aj s množstvom známych osobností – medzi nimi aj s prezidentom Roosveltom.
Ľudmila Pavličenková bola hlavným motívom filmu o krutosti druhej svetovej vojny a páchaní zla nielen na mužoch, ale bohužiaľ, aj na ženách. Vo vojenskom veľkofilme Bitka o Sevastopoľ išlo o ozbrojené stretnutie medzi vojskami Osi a ZSSR na východnom fronte počas druhej svetovej vojny. Odohrávala sa od 30. októbra 1941 do 4. júla 1942 v Sevastopole a jeho okolí.
Niektoré ženy sa stanú počas života slávnymi modelkami, maliarkami či umelkyňami, no a potom sú také ako Ľudmila Pavličenková. Najznámejšia ostreľovačka všetkých čias.
Interez.sk (Anna Zábojníková), wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku