Niekto sa do dejín zapíše ako vynálezca, objaviteľ či úspešný človek, ktorý robil všetko preto, aby náš svet vyzeral omnoho lepšie a stal sa tak lepším miestom na život. Potom sú však takí, ktorí sa do nich zapíšu ako odstrašujúci príklad, ako príklad zla, ktorý nemá vo svete obdoby. Medzi takých patria vrahovia, z ktorých príbehov vám behá mráz po chrbte. Bohužiaľ, aj na Slovensku máme mená, ktoré sa zapísali krvavými písmenami do našich dejín. No to, čo sa stalo vo Veľkej Británií a dostalo sa na povrch až po niekoľkých rokoch, bolo naozaj strašné. Harold Shipman, lekár a vrah v jednej osobe, má na svedomí toľko pacientov, že si to ani len nebudete vedieť predstaviť.
Najkrvilačnejší britský lekár všetkých čias
Doktor smrť, ako ho všetci nazývali, pravdepodobne patrí medzi najkrvilačnejších britských lekárov všetkých čias. Za 25 rokov svojho pôsobenia ako lekár zabil celkom 265 svojich obetí. Ako je však možné, že spravodlivosti tak dlho unikal? Odsúdený bol až 31.januára 2000, a to za 15-násobnú vraždu na doživotné väzenie. Súd dokonca nariadil, aby nebol nikdy prepustený na slobodu. Po jeho odsúdení sa rozbehlo dvojročné pátranie po všetkých dôkazoch až vznikol tzv. Shipmanov spis.
Okolo 80% obetí tvorili prevažne ženy. Je naozaj zvláštne ako sa mohlo z uznávaného lekára, ktorý absolvoval toľko vysokých škôl, stať niečo také beštiálne. Harold Shipman vyštudoval medicínu na univerzite v Leedsi, titul získal v roku 1970. Začal pracovať v nemocnici v Pontefractu a v roku 1974 sa stal praktickým lekárom v Abraham Ormerod Medical Centre v Todmordenu. Udalosti, ktoré sa stali neskôr možno ovplyvnili jeho správanie. O rok neskôr, teda v roku 1975, dostal pokutu za to, že si sám predpisoval Meperidin. Práve tento liek patrí medzi jednen z najčastejších lekárskych užívaných narkotík s analgetickými účinkami. Okrem pokuty mu bolo nariadené protidrogové liečenie na klinike. Už v roku 1993 si otvoril súkromnú ordináciu a stal sa váženým členom lekárskej komunity.
Pokojný život až do momentu odhalenia
Všetko to začalo práve vtedy, keď doktorka Linda Reynoldsová vyjadrila znepokojenie ohľadom vysokého počtu úmrtí pacientov doktora Shipmana. Záležitosť bola predaná polícii, ktorá nedokázala nájsť žiadne dôkazy. Poslednou obeťou bola Kathleen Grundyová, ktorá bola nájdená mŕtva vo svojom vlastnom dome. Keďže doktor Shipman bol posledný človek, ktorý ju videl živú, podpísal úmrtný list. Na tom by stále nebolo nič zarážajúce. Dcéra Kathleen, právnička Angela, boli veľmi znepokojená posledným závetom svojej matky, v ktorej vylúčila ako dedičov jej potomkov. Všetko bolo napísané na Shipmana a tak ho staršia pani učinila jediným dedičom. Angela podala trestné oznámenie a začalo sa vyšetrovanie č. 2.
Po exhumácií boli v tele mŕtvej pani nájdené stopy po diamorfíne. Ten sa používal na tíšenie bolesti pacientov počas vysokého štádia rakoviny. Dokonca sa zistilo, že lekár vlastní rovnaký písací stroj, ktorým boli napísané posledné slová. V roku 1998 bol zatknutý a pri vyšetrovaní bolo odhalených 15 vrážd, kde lekár podával smrteľné dávky diamorfínu pacientkam, ktoré liečil. Podpisoval ich úmrtné dokumenty a falšoval lekárske záznamy.
Väzenie
Aj napriek tomu, že mu bolo udelené doživotné väzenie, lekár svoju vinu popieral. To isté robila aj jeho manželka. Harold Shipman mohol byť súdený za väčšie množstvo vrážd, no pridávanie ďalších dôkazov by znamenalo väčšiu publicitu, ktorá by mohla viesť k oslabeniu spravodlivého súdneho procesu. Shipmanov spis však uvádza, že tento lekár bol zodpovedný za smrť 250 pacientov a bol rekreačným užívateľom drog. 13. januára 2004 spáchal vo väzenskej cele samovraždu. Prestieradlo pripevnil k okenným mrežiam a obesil sa. O deň neskôr by sa dožil svojich 58. narodenín.
Harold sa smrťou oslobodil od dlhých nudných dní vo väzenskej cele, príbuzní obetí však zostali sklamaní, pretože sa nikdy nedozvedia motív jeho vrážd.
Interez.sk (Anna Zábojníková),wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku