Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Aj keď sa fyzike a vede nevenujete, určite ste počuli o géniovi Stephenovi Hawkingovi. Nedávno, 8.1. 2017, oslavoval už svoje 75 narodeniny, a preto mu venujeme dnešnú časť zaujímavých faktov.
Jeho známky v škole neboli vôbec dobré
V dnešných dňoch poznáme S. Hawkinga ako úžasného vedca, ktorého teórie bežní ľudia nechápu. Preto pre vás môže byť táto informácia šokujúca. Jeho známky boli počas základnej školy veľmi zlé. Keď mal 9 rokov, jeho známky boli najhoršie z celej triedy. Potom sa začal snažiť, no ani to ho nedostalo nad úroveň priemerných známok.
Voči biológii a medicíne mal averziu
Už odmalička sa mu páčila matematika a chcel pokračovať v jej štúdiu aj na vysokej škole a v živote. Jeho otec Frank chcel niečo iné. Dúfal, že Stephen bude študovať medicínu. Napriek tomu sa Stephen venoval vede, ktorá ho na rozdiel od biológie bavila. Tvrdil, že medicína je „príliš nepresná, príliš opisná“. Problém nastal, keď sa hlásil na Oxford, pretože na univerzite nemali matematický odbor, a tak spravil kompromis a vybral sa študovať fyziku.
Bol v oxfordskom veslovacom tíme
Biografka Kristine Larsen písala o Hawkingovi a jeho smutných a osamelých časoch na Oxforde počas prvého ročníka štúdia. To, čo ho z týchto časov dostalo bolo pravdepodobne veslovanie. Aj pred tým, ako bola Hawkingovi diagnostikovaná choroba ALS nebol zrovna ukážkový atlét. Vďaka veslovaciemu tímu sa však stal populárnym, pretože veslovanie bolo na Oxforde veľmi dôležitým športom.
Lekári mu dávali len pár rokov života
Príznaky jeho choroby sa začali častejšie objavovať už v poslednom ročníku na univerzite. Jeho rodina bola na neho nahnevaná, pretože namiesto toho aby išiel počas prázdnin domov a navštívil špeciálneho doktora sa Stephen vybral na novoročný večierok, kde stretol svoju budúcu manželku. Týždeň na to dovŕšil 21 rokov a šiel za doktorom. Po dvoch týždňoch testov mu bola diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza (druh motorickej poruchy, známy aj pod názvom ALS). Po tejto diagnóze mu doktori povedali, že mu ostáva len pár rokov života.
Prehral stávku s kolegom
V roku 1997 uzatvoril Stephen Hawking s americkým teoretickým fyzikom Johnom Perskillom stávku o koncepte čiernych dier a Hawking sa zastával názoru, že nič nemôže uniknúť z čiernej diery. Neskôr sa zistilo, že to nie je pravda, pretože je to v rozpore so základmi kvantovej mechaniky. Svoju porážku nakoniec priznal v roku 2004.
Má mnoho ocenení a vyznamenaní
Počas svojej dlhej kariéry v oblasti fyziky si Hawking nazbieral širokú škálu vyznamenaní a ocenení. Získal 12 čestných titulov, je členom Kráľovskej spoločnosti a americkej Národnej akadémie vied a v roku 1982 dostal Rád britského impéria. V roku 2009 mu Barack Obama udelil Prezidentskú medailu slobody. Zaujímavé je, že Hawkinga stále obchádza Nobelova cena a stáva sa tak akýmsi Leonardom DiCapriom vo vede. Dúfame, že sa jej raz dočká. Aj Leonardovi sa čakanie vyplatilo.
Napísal aj knihu pre deti
Na tejto knihe spolupracoval so svojou dcérou Lucy. Kniha vyšla v roku 2007 a kvôli jej popularite má už tri pokračovania. Jedná sa o populárno-náučnú knižku s názvom „Georgove tajné výpravy do vesmíru“.
Verí v existenciu mimozemšťanov
Vzhľadom k tomu, že sa Hawking venuje celý svoj život kozmológii, ľudia sa pochopiteľne zaujímajú o jeho názor na možnosti mimozemského života. Počas osláv 50. výročia NASA v roku 2008 bol Hawking pozvaný prednášať a vo svojej reči spomenul aj svoj postoj k tejto téme. Hawking sa vyjadril, že vzhľadom na rozľahlosť vesmíru je pravdepodobné, že niekde existuje primitívny život a možno ďalší inteligentný život. „Primitívny život sa vyskytuje veľmi často, no inteligentný je veľmi vzácny.“
Objavil sa vo viacerých seriáloch
Aj keď mu jeho ochorenie znemožňuje mnoho činností, herectvo nie je jednou z nich. Jeho prvá skúsenosť na televíznej obrazovke vola v 26. epizóde 6. série populárneho seriálu Star Trek: Nová generácia. Bol stvárnený v kreslených seriáloch Simpsonovci a Futurama, kde svoju postavu aj nadaboval. Viackrát sa objavil i v sitkome Teória veľkého tresku.
[youtube MQndyyAjOmE 720 410]
Budúcnosť ľudstva je v nulovej gravitácii
V roku 2007, keď mal Stephen Hawking 65 rokov, dostal životnú šancu dostať sa do lietadla, ktoré simuluje efekt nulovej gravitácie. Vďaka nulovej gravitácii sa vznášal mimo svojho kresla, čo je pre neho už dlhé roky nemožné. Dôvodov mal na túto výpravu veľa, jedným z nich je však aj to, že podporuje vesmírne cestovanie, pretože verí, že kvôli globálnemu otepľovaniu, alebo nukleárnej vojne je budúcnosť ľudstva ohrozená a je možné, že svoje útočisko nájdeme vo vesmíre.
Pozri aj:
- Ďalšie paradoxné vyjadrenie Hawkinga: Ak nájdete mimozemšťanov, nehovorte im to.
- Ako bojovať s depresiou? Takto znie jednoduchá rada geniálneho Stephena Hawkinga.
interez.sk, (košo), howstuffworks.com
Nahlásiť chybu v článku