Ak by sme uvažovali nad flórou a faunou nachádzajúcou sa na Antarktíde, asi by nás napadli hlavne tučniaky alebo tulene. S flórou by sme už mali väčší problém, keďže vo večnom snehu a ľade by nerástla ani naša snežienka. Avšak ak by ste sa pozreli pod ľad, odhalili by ste úžasný pestrofarebný svet. Svet plný rozmanitosti a krásy. A vďaka výskumníkom, ktorí pod ľad poslali robotické zariadenie vybavené kamerou, sa môžete touto krásou pokochať aj vy.
Podvodný robot zachytil nefalšovanú krásu pod hrubým antarktickým ľadom. Môžete tu vidieť huby, ale aj pavúky, hviezdice, ježovky, červy, ktoré vyzerajú ako púpavy, či ružové riasy.
„Keď sa zamyslíte nad životom v antarktickej oblasti, napadnú vám tučniaky, tulene, prípadne veľryby. Tu to ale zvyčajne končí“ povedal biológ Glenn Johnstone a ďalej dodáva: „Záznam, ktorý máme ukazuje, že život pod ľadom je dynamický a hlavne sa tu nachádza veľké množstvo rozličných druhov“.
Aby sa robot mohol dostať pod hladinu, museli biológovia preniknúť cez 1,5 metra hrubú vrstvu ľadu a vstúpiť tak do sveta, kde nepreniká slnečné svetlo a kde je teplota vody na úrovni -1,5 stupňa Celzia.
Aj túto, na prvý pohľad nedotknutú krásu však ohrozuje ľudská činnosť. Najväčším nepriateľom je známy skleníkový plyn Co2 – oxid uhličitý. Ten zvyšuje kyslosť vody, ktorá sa prejavuje najmä v studených vodách, ako je táto.
„Oxid uhličitý je rozpustný v studenej vode. Polárne vody sú okysľované dvakrát rýchlejšie ako v tropických a miernych oblastiach, takže očakávame, že práve tieto ekosystémy budú okysľovaním vôd zasiahnuté ako prvé“, povedal vedúci projektu Dr. Johnny Stark.
Vedci sa preto chystajú podrobne analyzovať, čo sa deje s organizmami pri zvyšovaní kyslosti vôd, aby dokázali prípadne bojovať s týmto negatívnym trendom. Už teraz je ale jasné, že riešenie problému bude veľmi zložité. Ak ale emisie oxidu uhličitého v najbližších desaťročiach nepoklesnú, alebo naopak, budú sa zvyšovať, je možné, že tento krásny a unikátny podmorský život zanikne.
interez.sk (Matej Mensatoris), antarctica.gov.au
Nahlásiť chybu v článku