Iba v našom hlavnom meste žije okolo 4 až 5-tisíc bezdomovcov. Čo sa týka celého územia Slovenska, odhadom máme bez domova až 15-tisíc ľudí. Je to situácia, z ktorej je mimoriadne ťažké uniknúť. Veľa týchto ľudí trpí duševnou poruchou a v priemere umierajú až o 30 rokov mladší, ako je bežný priemer. Tento článok je však venovaný jednému mužovi, ktorý bol ešte pred 13 rokmi na ulici a závislý na heroíne. Žil v Los Angeles, v notoricky známej štvrti Skid Row, vážil len 48 kilogramov a celé telo mal pokryté vredmi. Jeho meno je Khalil Rafati.
Dnes si o jeho celoživotnom príbehu môžeme prečítať knihu „I Forgot to Die“ (Zabudol som zomrieť). Píše v nej o tom, ako sa mu podarilo svoj život obrátiť o 180 stupňov a taktiež o tom, ako sa stal vlastníkom reťazcov s džúsmi Sunlife Organics. My vám jeho príbeh aspoň z časti priblížime.
V roku 1990 sa presťahoval do Los Angeles, aby prevádzkoval istý autobazár. Do cesty mu však zasiahol priam diabol. Spoznal ľudí, ktorí predávali drogy a tí ho naviedli na to, aby aspoň skúsil heroín. Ten ho ovládol natoľko, že sa na ňom stal absolútne závislý. V roku 2001 takmer zomrel na predávkovanie na jednej párty v Malibu a o dva roky na to sa ocitol na ulici.
„Siahol som na absolútne dno,“ povedal. „Nižšie som sa už dostať nemohol. Bol som na konci.“ To bola posledná bodka za jeho minulým životom. Rozhodol sa absolútne skoncovať s heroínom a vyhľadal pomoc, ktorú mu poskytlo centrum Riviera Recovery. Je to prechodný pobyt pre drogovo závislých ľudí, kde sa úplne zbavil svojej závislosti. Absolútny zvrat v jeho živote však nastal vtedy, keď mu kamarát predstavil jeho nápad „juicing and superfoods“.
Začal vyrábať svoje vlastné smoothies a predával ich svojim spolupacientom. „Chcel som im pomôcť v tom, aby boli zdravší a silnejší,“ povedal Khafil pre New York Times. Jeho smoothie pacientom tak chutilo, že kupovať si ho začali aj ľudia z okolia Riviery.
Na základe skvelých ohlasov sa rozhodol, že by v tom možno malo zmysel pokračovať. Otvoril si svoj prvý bar s džúsmi a nazval ho Sunlife Organics. Tento podnik sa dnes už celkom rozšíril, a dnes sídli už na šiestich rôznych miestach v Los Angeles.
Ako sa hovorí, zo stoky hore. Alebo ako sa z bezdomovca jednoduchým nápadom môže stať za pár chvíľ milionár. Rafat aj napriek tomu, že dnes nemá problémy, ktoré mal pred pár rokmi na svoju minulosť nezabudol a zamestnáva ľudí, ktorí majú podobný osud, aký mal kedysi on.
Ako povedal jeden z jeho zamestnancov z ulice: „Hneď od začiatku sa mi snažil zlepšiť život. Tlačí nás dopredu ako otec svojich synov.“
Viac takýchto ľudí!
Pozri aj: 10 jednoduchých výrobkov, ktoré urobili z ich tvorcov milionárov
Educate Inspire Change
Nahlásiť chybu v článku