Prvý deň v roku mnohí z nás trávime doma a oddychujeme, alebo lepšie povedané, zotavujeme sa po ťažkej silvestrovskej noci. Ak ste tento deň prežili v pokoji, môžete si hneď v prvý deň roka pripísať na konto malé víťazstvo. Štatistiky totiž ukazujú, že práve tento deň, 1. január, je dátumom, kedy zomiera najviac ľudí. Istotne mnohým z vás teraz napadla súvislosť s predchádzajúcim dňom, kedy sa konzumuje viac alkoholu ako je obvyklé, používa sa zábavná (a niekedy aj pekne nebezpečná) pyrotechnika a ľudia strácajú zábrany, čo môže prirodzene viesť až k tragickým udalostiam. Je to ale skutočne tak?
Štúdia vypracovaná vedcami z Kalifornskej univerzity ukazuje, že najväčšia úmrtnosť u ľudí vrcholí počas dvoch týždňov, ktoré v sebe zahŕňajú dátum Vianoc a Nového roka. A práve Nový rok, teda 1. január je z tohto obdobia dňom, kedy dochádza k najviac úmrtiam.
Vedci analyzovali štatistiky mortality za posledných 25 rokov v USA a označili práve včerajší deň za „deň smrti“. Ak si myslíte, že úmrtia súvisia s oslavami Nového roka, nie je tomu tak. Štúdia sleduje prirodzené úmrtia, teda smrť spôsobenú chorobami či starobou, ale nie smrť spôsobenú úrazmi, haváriami, či nehodami spôsobenými napríklad veľkou konzumáciou alkoholu.
Autori štúdie tento nárast odmerali a tvrdia, že úmrtnosť je v prvý deň roka vyššia o 5 % oproti iným dňom. Jeden z autorov, David Phillips povedal: „Je ťažké určiť, prečo je to práve tento deň“.
A skutočne, vedci si v závere štúdie sami kladú otázku, prečo tomu tak je. A aby sa zistil dôvod, prečo práve tento deň umiera najviac ľudí, vedci odporúčajú vykonať ďalšie štúdie.
Poučením z tohto článku môže byť, že ak sa náhodou budete o rok, 1. januára 2018 cítiť nepríjemne, nepohodlne a ak budete k tomu ešte aj chorí, radšej urýchlene navštívte lekára, najmä keď teraz už viete, že tento deň je tak záhadne nebezpečný.
Pozri aj: To, čo sa deje s ľudským telom po smrti človeka, je skutočne desivé
interez.sk (Matej Mensatoris), unilad.co.uk, dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku