Michael Osadciw

Nová fosília objavená v Arktíde môže vedcom pomôcť pochopiť, ako sa živočíchy vyrovnávajú s globálnym otepľovaním.

V severnej Kanade objavili skamenelinu nového druhu prehistorického vtáka. Ten žil približne pred 90 miliónmi rokov, kedy na Zemi vládli dinosaury. Poznatky, ktoré vedci zistia analýzou kostí môžu pomôcť pochopiť ako budú ekosystémy na Zemi ovplyvňované klimatickými zmenami. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím geológov Rochesterskej univerzity objavil skamenelinu 90 miliónov rokov starého vtáka. Tento senzačný objav sa radí k najstarším vtáčim nálezom, aké boli kedy nájdené na severnej pologuli, preto je nález mimoriadne cenný.

Vták bol pomenovaný Tingmiatornis arctica a výzorom sa mohol podobať na kríženca medzi čajkou a kormoránom. Jeho rozpätie krídiel bolo viac ako jeden meter. 

John Tarduno
John Tarduno

Spolu s ďalšími fosíliami, ktoré tím geológov objavil, pomáhajú tieto skamenené pozostatky vytvoriť predstavu o ekosystéme z čias približne pred 94 až 89 miliónmi rokov v kanadskej Arktíde. Vďaka získaným skamenelinám vedci môžu skúmať ako sa živočíchy prispôsobovali zmene klímy, keďže v tom čase prebiehalo intenzívne globálne otepľovanie. To sa, tak ako aj teraz, prejavovalo najviac najmä v arktických oblastiach. Vďaka týmto zisteniam by vedci mohli nadobudnúť jasnejšiu predstavu o tom, ako sa bude život na našej planéte ďalej uberať, ak sa globálne otepľovanie nezastaví.

Pri pohľade na fosílie tím došiel k záveru, že Arktída pred miliónmi rokov nebola iba krajinou večného snehu a ľadu. Sneh a ľad sa síce sezónne vyskytoval, avšak nemohol byť stále, keďže v takom prostredí by takýto vták neprežil. V okolí fosílneho nálezu sa našli stopy po sopečných výbuchoch, čo u vedcov vyvoláva predpoklad, že uvoľňovaný oxid uhličitý spôsoboval otepľovanie. A to malo za následok, že takýto vták mohol aj v arktickom prostredí prospievať.

Michael Osadciw
Michael Osadciw

Vďaka otepľovaniu sa tu nachádzali aj živočíchy, ktoré sú typické pre teplejšie podnebia. Boli tu korytnačky, ale aj menšie plazy, ktoré slúžili aj ako potrava pre opisovaného vtáka.

Vedci sú zvedaví, čo prinesie podrobná analýza kostí a dúfajú, že zistenia im pomôžu pochopiť, aké procesy v evolúcií prebiehali pri intenzívnej zmene klímy. To nám môže dať výhľad do budúcna a budeme môcť na základe toho predpokladať, čo sa stane, ak sa nám globálne otepľovanie nepodarí v budúcnosti zvrátiť.

Pozri aj: Vedci objavili v Kanade skamenelinu borovice starú 140 miliónov rokov. Ako vyzerá?

interez.sk (mmm), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články