svetokolonas.sk

V okrese Veľký Krtíš sa nachádza slovenský unikát, ktorý sa naozaj oplatí vidieť. Dokonca si na ňom zatrúbite ako na lesnom rohu.

Slovensko sa môže pýšiť naozaj hocičím. Naša bohatá história a kultúra ponúka neuveriteľné množstvo krás či zaujímavostí a to nielen turistom, ale aj obyvateľom Slovenska. Jednou netradičnou raritou je aj trúbiaci kameň, ktorý sa nachádza v lesoch neďaleko malebnej juhoslovenskej dediny Sucháň. Viaže sa k nemu naozaj záhadná história a jeho používanie vás zaručene dostane, pretože zvuk sa obyčajným fúkaním nevylúdi. Nevedno, či ide o výtvor prírody, či dielo človeka. Trúbiaci kameň je jednou z troch atrakcií Sucháňa. Medzi ďalšie patria ľudový dom a Turčianka. Trúbiaci kameň však láka do obce na rozhraní okresov Veľký Krtíš a Krupina turistov zo Slovenska, i zo zahraničia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dedičstvo Turkov

Ako to už pri nevšedných a netypických raritách býva, aj Trúbiaci kameň je poznačený legendami a povesťami z dávnych dôb. Práve podľa nich ho využívali v dávnych časoch Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva aj Tureckou píšťalou. No existuje aj iná verzia. Podľa nej slúžil naopak domácemu obyvateľstvu, ktoré ho rozozvučiavalo na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi. Turci využívali tieto otvory v skale hlavne na to, aby sa vedeli lepšie zorientovať. Tak aspoň hovorí povesť, ktorá sa v obci šírila z pokolenia na pokolenie. Ako to bolo v skutočnosti však nikto so stopercentnou istotou nevie. Podobne ťažké je aj povedať, či sú trúbiace otvory v kameni zaujímavou hračkou prírody, alebo dômyselným ľudským výtvorom. K záhadám nevšedného hudobného nástroja možno napokon pripočítať i tajuplný obrazec a číslice, ktoré doň pred stáročiami niekto vytesal.

kamen-2
svetokolonas.sk

Trúbenie

Hoci sa pri kameni nachádza aj popis ako správne zatrúbiť, nie všetkým sa to naozaj podarí. Dokonca v samotnej obci Sucháň existuje dokopy desať ľudí, ktorí to naozaj dokážu. Veľa návštevníkov prichádza najmä v lete a vtedy, keď je pekné počasie. Dôvod je jednoduchý. Počas dažďov sa do otvorov dostane voda a práve to znemožňuje pri fúkaní vydať akýkoľvek zvuk. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po všetkých okolitých dolinách. Obec preto radí, aby ste o skalu poriadne opreli nos, pery vtlačili do vrchného otvoru a snažili sa fúknuť ako do trúbky. Výhodu preto podľa nej majú tí, ktorí dokážu hrať na trúbku. Cesta ku kameňu je naozaj jednoduchá a zvládnu ju aj menej zdatní turisti. Ku kameňu vedie náučný chodník po zelenej značke. Chodníky lemujú informačné panely s faktami a legendami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
obecsuchan.sk

Trúbiaci kameň je andezitová skala s veľkosťou cca 3,5 m po dĺžke, 2,5 m na šírku a 1 m na výšku. Ak ste sa rozhodli navštíviť obec Sucháň, naozaj sa vám oplatí skalu vidieť. Cesta k nej je jednoduchá, no pomôcť vám dokážu aj miestni obyvatelia, ktorí vás ku skale zavedú.

Pozri aj: 100 ročná Jasenianska kaskáda: Jedna z najvýznamnenších a najrozsiahlejších technických pamiatok Slovenska, o ktorej vie iba málokto. Bombardovali ju Nemci, no stále funguje.

interez.sk (Anna Zábojníková), vypadni.sk
Uložiť článok

Najnovšie články