mayassophie, Pixabay

To, že je určitý orgán súčasťou nášho tela ešte neznamená, že ho nevyhnutne potrebujeme k prežitiu. Poznáme totiž aj mnoho takých, pre ktoré v dnešnej dobre už nemáme vôbec žiadne využitie a nosíme ich iba ako suvenír od našich našich predkov. Ktoré to sú?

Ako ste sa mohli dozvedieť v už v tomto článku, naše telo nie je ani zďaleka dokonalé. Má totiž viacero skrytých „nepodarkov“, ktoré sa u nás kedysi dávno vyvinuli, no neskôr príroda zistila, že spravila chybu, a tak tieto orgány najprv stratili funkčnosť a v súčastnosti, pri prechode z generácie na generáciu, postupne zanikajú. Preto sa poponáhľajte a rýchlo si ich pozrite, čo všetko je vo vašom tele, kým nás o to príroda definitívne nepripraví.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prínosové dutiny

http://breatheclearinstitute.com/balloon-sinuplasty/
breatheclearinstitute.com

Prínosové dutiny našich predkov obsahovali pachové receptory, ktoré vylepšovali ich čuch na oveľa vyššiu úroveň, ako máme dnes. Pre našich predkov bol dokonalý čuch podmienkou prežitia, keďže im umožňoval „ucítiť“ prítomnosť nebezpečného predátora ešte skôr, než sa stretli tvárou v tvár. Keďže nás však už nejaký ten čas nenaháňajú po ulici šabľozubé tigre, prínosové dutiny stratili svoj význam a receptory sa z nich vytratili, no samotné dutiny v lebke máme do dnes. Ich jedinou úlohou je v súčastnosti odľahčovanie lebky a ohrievanie nášho dychu. A tiež sa rady zapaľujú a spôsobujú nám bolesť hlavy.

Telové ochlpenie

http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-128984.html
hairsite.com

Ľudia sú na väčšine tela pokrytí ochlpením. Niektoré je užitočné, ako napríklad naše vlasy, ktoré chránia našu hlavu pred prehriatím, obočie, ktoré nedovoľuje potu stekať do očí alebo mužské ochlpenie na tvári, ktoré hrá u žien dôležitú úlohu pri výbere sexuálneho partnera. Ochlpenie ostatných častí tela malo hlavne termoizolačnú funkciu, ktorú sme však dnes nahradili oblečením, a tiež sme vďaka nemu dokázali rýchlejšie zaregistrovať hmyz, ktorý našim predkom liezol po tele, no aj toto už dnes nahrádzajú repelenty. Ochlpenie väčšiny tela preto úplne stratilo svoju úlohu a postupne sa z našich tiel stráca.

Svaly v ušnici a Darwinov hrbolček

http://www.planetdolan.com/15-useless-human-body-parts/2/
planetdolan.com

Po okrajoch našich uší sa tiahnu 3 svaly, ktoré u iných živočíchov zabezpečujú otáčanie ucha smerom k zdroju zvuku, ako je to napríklad u koní. Keďže ale ľudské ucho nie je ani zďaleka také pohyblivé, tieto svaly stratili svoju funkciu. Samozrejme, niektorí z vás určite dokážu hýbať ušami, jedná sa však iba o minimálny pohyb ktorý vám pri prežití v prírode príliš nepomôže. Ako trik na párty je to však postačujúce.

Ďalšou pozostatkovou časťou na našom uchu je takzvaný Darwinov hrbolček. Jedná sa o malú zhrubnutinu kože na hornej strane ušného závitu, ktorá sa vyskytuje u 10 % ľudskej populácie. Považuje sa sa pozostatok z doby, kedy sme mali oveľa väčšie uši, schopné výrazného pohybu a otáčania. A teraz schválne, koľkí z vás si po prečítaní tejto informácie skontrolovali svoje uši?

Zuby múdrosti

http://www.planetdolan.com/15-useless-human-body-parts/3/
planetdolan.com

Jedná sa o veľmi zvláštne nazvaný prebytočný rad stoličiek, ktoré sa zvyčajne vyvíjajú medzi 17 a 25 rokom života. U prvých ľudí plnili veľmi dôležitú úlohu pri prežúvaní ťažko stráviteľnej potravy, akou bolo surové mäso alebo rastliny. Je však vedecky dokázané, že počas evolúcie sa naša čeľusť značne zmenšila, čo spôsobilo, že zuby múdrosti, ktoré boli na jej úplnom okraji, zrazu stratili svoje miesto, kde pôvodne rástli. Ani to však týmto malým záškodníkom nebráni v raste, a tak si v dnešnej dobe veselo prerážajú cestu na povrch cez ostatné zuby alebo ďasná, ktoré sa dostali na ich pôvodné miesto, a spôsobujú tým veľmi bolestivé infekcie.

Vzpriamovač chlpov

http://www.banatfm.ro/de-ce-oamenilor-li-se-face-pielea-de-gaina-in-anumite-situatii/
banatfm.ro

Tieto svaly sú jemnými fibrilami pripevnené k drobným chĺpkom na našom tele, a po svojej kontrakcii spôsobuje všetkým dobre známy efekt „husej kože“. Pri väčšine živočíchov je husia koža reakciou na strach alebo extrémny chlad. Po aktivácii svalu totiž nastáva spomínaná kontrakcia, ktorá vzpriami svoj príslušný chĺpok a živočích tak vyzerá väčší a dokáže ľahšie zastrašiť predátora. Zároveň tiež dochádza k zachytávaniu vzduchu medzi chĺpky, čím sa pokožka izoluje pred okolitým chladom. Vo všeobecnosti je teda husia koža veľmi užitočná – s výnimkou nás, ľudí, pre ktorých nemá žiaden praktický význam.

Mandle

http://casprezeny.azet.sk/clanok/124377/neuveritelne-za-vsetkymi-tymito-problemami-mozu-byt-vase-mandle-kedy-sa-ich-oplati-vybrat
casprezeny.azet.sk

Mandle sú prvou obrannou líniou tela pri ochrane nášho tráviaceho traktu pred vdýchnutím nebezpečného patogénu. Známejšie sú však vďaka svojej náchylnosti na infekcie a zápaly, kvôli čomu ich má zrejme väčšina z vás vyoperované. Užitočnosť: 0, nebezpečenstvo: 1.

Malíček na nohe

http://www.superfoodsrx.com/healthyliving/sweaty-feet-cure/
superfoodsrx.com

Hoci má zo všetkých prstov najkrajšie pomenovanie, jeho užitočnosť je prakticky nulová. Primáty ho využívajú hlavne na lezenie po stromoch a zachytávanie sa na konároch, avšak ľudia, ktorí žiadnu z týchto činností bežne nevykonávajú, je zbytočný. Dokonca nám nepomáha ani pri chôdzi, kde sú na rovnováhu dôležité iba zvyšné štyri prsty.

Mužské bradavky

5zbytocnychcasti4
higherperspectives.com

Ohľadom mužských bradaviek sa vedú neustále debaty. Faktom ale je, že nemajú žiadnu presnú funkciu a ani účel. Ako aj u iných vecí, tu takisto platí pravidlo: „Za všetkým hľadaj ženu“. Muži majú bradavky jednoducho preto, že sa vyvíjajú skôr, ako sa vyvinie samotné pohlavie. Ak je počas vývoja prítomný chromozóm „Y“, plod začne produkovať testosterón a následne sa vyvinú mužské pohlavné orgány. Bradavky však ostávajú. Nie sú zlé ani dobré, jednoducho len sú.

Kostrč

5zbytocnychcasti3
higherperspectives.com

Ľudia dokážu udržať rovnováhu, a teda chvostík k tomu nepotrebujeme. Takmer u všetkých cicavcov sa v istom okamihu počas ich rastového cyklu začne vyvíjať chvost. U ľudí sa vyvinie niečo podobné okolo 5 až 8 týždňa po oplodnení vajíčka, no ďalším vývojom sa táto časť zakrpatí a stane sa súčasťou našej chrbtice.

Tretie viečko

5zbytocnychcasti5
scatterfeed

Keď sa zblízka pozriete na svoje oči, v kútiku bližšie k nosu uvidíte „prebytočnú“ kožu. Jedná sa o tzv. tretie viečko, alebo ak chcete plica semilunaris, ktoré už pre človeka nemá žiadny význam. Slúži na odstraňovanie mechanických nečistôt a zabezpečenie vlhkosti u vtákov, mačiek, psov a iných druhov zvierat.

Viete aj o ďalších zbytočných častiach ľudského tela, na ktoré sme zabudli? Pochváľte sa svojimi vedomosťami v komentároch.

Pozri aj: Najextrémnejšie zásahy do ľudského tela, ktoré praktizujú kmene z rôznych kútov sveta len kvôli svojím tradíciám

interez.sk (Erik Vlčák, Lucia M.), planetdolan.com
Uložiť článok

Najnovšie články