Jedno percento najbohatšej dospelej populácie pritom vlastní vyše polovicu tohto bohatstva, pričom na chudobnejšiu polovici planéty pripadá menej ako jedno percento z neho.
Na svete je podľa 33 miliónov ľudí, ktorí sa radia medzi dolárových milionárov. Takmer 141.000 ľudí má majetok nad 50 miliónov dolárov, necelých 51.000 ľudí má čiste bohatstvo vo výške aspoň 100 miliónov dolárov a 5200 dospelých vlastní majetkom, ktorého hodnota je vyššia ako 500 miliónov dolárov.
Aby človek patril k bohatšej polovici svetovej populácie, stačí mu disponovať čistým majetkom vo výške 2200 dolárov. „Ľudia, ktorí vlastnia finančné a reálne aktíva, ktorých suma spolu prekračuje 71.600 dolárov, sa nachádzajú medzi 10 % najbohatších na planéte. Je potrebné mať bohatstvo nad 744.400 dolárov, aby človek patril medzi top jedno percento najbohatších,“ vyčíslil Stanislav Pánis.
Ako ďalej vyplýva zo štúdie, 10 % najbohatších ľudí sveta vlastní až 89 % celkového svetového bohatstva, pričom päť percent najbohatších vlastní takmer 78 % z neho. „Jedno percento najbohatších vlastní 50,8 % svetového majetku. Dolároví milionári, ktorých je 0,7 % svetovej dospelej populácie, držia 45,6 % celkového globálneho bohatstva,“ doplnil Pánis.
Chudobnejšia polovica dospelých, teda ľudia s majetkom menším ako 2220 dolárov, vlastnia dokopy menej ako jedno percento svetového bohatstva a až 9 % z nich sú čistými dlžníkmi. To znamená, že dlhy prevyšujú ich majetok. „Ľudia s majetkom menším ako 10.000 dolárov, ktorí predstavujú až 73,2 % všetkých dospelých planéty, teda vyše 3,5 miliardy, vlastnia spolu len 2,4 % svetového bohatstva,“ priblížil Pánis.
Keby sa malo svetové bohatstvo prerozdeliť rovnomerne medzi všetkých dospelých, v priemere by na jedného obyvateľa pripadalo 52.800 dolárov. Z hľadiska svetových regiónov je tým najbohatším Severná Amerika, nasleduje Európa a na treťom mieste je ázijsko-pacifická oblasť. Štúdia ukázala, že najchudobnejšia je Afrika.
TASR
Nahlásiť chybu v článku