Island, ostrovná krajina ležiaca v severnej časti Atlantického oceánu, je snom nejedného cestovateľa. “Krajina hipsterov”, ako ju v posledných rokoch mnohí označujú, ponúka neuveriteľné prírodné bohatstvo. Zem Vikingov, rýb, geotermálnych prameňov, gejzírov, sopiek, ľadovcov a v neposlednom rade polárnej žiary. To, a ešte oveľa viac, je Island. Dnes sa pozrieme na najkrajšie islandské ľadovcové vodopády, ktoré patria k tým najúžasnejším na svete.
Gullfoss
Vodopád Gullfos, nazývaný aj Golden Falls (Zlaté vodopády), leží na hornom toku rieky Hvítá a ide asi o najpopulárnejší vodopád na Islande. Voda tu spadá kaskátovito v dvoch častiach. V prvej časti je vodopád vysoký 11 metrov, v druhej až 22 metrov. Celý vodopád končí v kaňone dlhom 2.5 kilometra.
Dettifoss
Tento vodopád v národnom parku Vatnajökull na severovýchode Islandu je považovaný za „najsilnejší“ vodopád v Európe. Jeho sila vytvára na okolitých skalách také vibrácie, že ich môžete cítiť aj vašou rukou. Prietok vodopádu sa v závislosti od ročného obdobia, a teda množstva topiaceho snehu, pohybuje od 200 do 500 m3 za sekundu. Dettifoss je široký 100 metrov a jeho celková výška je 44 metrov.
Skógafoss
Skógafoss bol v dávnej minulosti pobrežným vodopádom. Voda sa teda liala priamo do oceánu, no dnes už leží vodopád celých 5 kilometrov od pobrežia. Jedná sa o jeden z najkrajších a najvyšších vodopádov Islandu. Široký je 25 metrov a jeho výška dosahuje až 60 metrov. Vďaka tejto výške vytvára prúd vody vlhký opar, nad ktorým sa nad vodopádom veľmi často tvoria dúhy.
Goðafoss
Vodopád bohov. Tak sa nazýva vodopád patriaci medzi najúžasnejšie miesta, ktoré na Islande môžete vidieť, a to práve vďaka skalným útvarom, ktoré tu vodopád za tisícky rokov dokázal vytvoriť. Svoj názov dostal Goðafoss po príbehu pochádzajúcemu z obdobia na prelome prvého a druhého tisícročia. Vtedy sa na Islande stalo oficiálnym náboženstvom kresťanstvo a podľa legendy boli práve do tohto vodopádu hodené sochy pôvodných islandských bohov. Goðafoss nie veľmi vysoký, jeho výška dosahuje len 12 metrov, no jeho šírka je až 30 metrov.
Seljalandsfoss
Seljalandsfoss, často považovaný za najfotogenickejší vodopád Islandu, budú mnohí z vás možno považovať za najkrajší vodopád z tohto zoznamu. Rovnako ako Skógafoss, bol aj tento vodopád v minulosti pobrežným vodopádom, no dnes sa už nachádza vo vnútrozemí. Zaujímavosťou je, že pri tomto vodopáde sa viete dostať priamo za padajúci prúd vody, čo vám poskytne celkom nový pohľad a neuveriteľný zážitok.
Hraunfossar
Lávové vodopády, ako túto lokalitu ľudia často nazývajú, vznikli v miestach lávových prúdov, ktoré vytvorila sopka pod ľadovcom Langjökull. V lávových „kanálikoch“ si miesto našla voda a vytvorila tak systém menších vodopádikov, ktoré len tak vo svete nenájdete.
Hengifoss
Tretím najvyšším vodopádom Islandu je práve Hengifoss. Jeho impozantná výška 128 metrov však nie je najväčším lákadlom, ktoré sem priťahuje turistov. Dôvodom je prekrásna scenéria, ktorú tu príroda vytvorila. Okolité steny kaňonu, kam vodopád padá, sú totiž tvorené tmavým čadičom a jednotlivé vrstvy od seba oddeľuje sýto červená hlina.
Brúarfoss
Brúarfoss je tajomný vodopád, o ktorom dokonca nevie ani mnoho Islanďanov. K vodopádu nevedú žiadne turistické trasy a nenájdete ho dokonca ani na Wikipédii. Akoby teda ani neexistoval…V skutočnosti je Brúarfoss jedným z najviac chránených vodopádov Islandu. Brúarfoss tvoria mnohé menšie vodopády a potôčiky spoločne stekajúce do „ryhy“, ktorú tu vytvoril, ako už na Islande býva zvykom, ľadovec.
Svartifoss
Svartifoss, alebo Čierny vodopád, bol údajne inšpiráciou architektov pri stavbe najznámejšieho kostola na Islande. Keď sa pozriete na kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku a na tento vodopád, bude vám zrejmé, že to tak určite je. Scenériu vodopádu totiž dotvára čadičová stena, ktorá sa formuje do pravidelných 6-uholníkov a je typickým znakom tunajšej sopečnej činnosti.
Aldeyjarfoss
Posledným vodopádom, ktorý vám dnes ukážeme, je Aldeyjarfoss. Tento 20-metrový vodopád ani zďaleka nepatrí medzi najvyššie, nie je ani veľmi široký, no dýcha prekrásnym kontrastom, a to najmä v zimnom období. Skaliská, ktoré sa tu nachádzajú, totiž tvorí čierny čadič, voda vo vodopáde je snehobiela až modrastá, keďže odteká priamo z ľadovca, a keď sa k tomu pridá ešte snehová pokrývka, vzniká tu prekrásny pohľad.
Island, to však nie sú len prekrásne vodopády. Je to Zem ohňa a ľadu, kde cítiť silu prírody, elfov a škriatkov. Ak máte chuť dozvedieť sa o Islande oveľa viac, určite by ste si nemali nechať ujsť najbližšie Cestovateľské kino, ktoré sa uskutoční možno aj vo vašom meste. Sprevádzať na tejto ceste vás bude Eva Rosíková
Cestovateľské kino na tému Island sa bude konať:
interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com
Nahlásiť chybu v článku