SME - Ján Krošlák

Dnes je to presne 12 rokov, kedy Tatry spustošil mohutný vietor. Cez naše územie vtedy postupoval výrazný studený front. Vietor prišiel do Tatier v troch vlnách.

Pri prvej vlne sa podľa informácii TANAPu znásobil dýzový efekt vyvolaný zúžením a zdvihnutím rozmedzia Liptovskej a Popradskej kotliny v oblasti Štrbského prahu. Postupne sa prúdenie zmenilo z juhozápadného na západne a ďalej na severozápadné. Medzitým sa na severných návetriach Tatier zhromažďoval studený vzduch. Pri zmene prúdenia na severozápadné až severné sa cez Červené vrchy do Tichej doliny smerom na Podbanské a neskôr cez vyššie hrebene Vysokých Tatier do Podtatranskej kotliny prevalil ťažký studený vzduch, ktorý s klesajúcou nadmorskou výškou extrémne naberal na intenzite.

Článok pokračuje pod videom ↓

V tomto prípade išlo o vetry známe ako bóra, ktoré sa často vyskytujú pri Jadrane. Zaznamenané boli aj extrémne (no nie rekordné) nárazy vetra. Na Lomnickom štíte 170 km/h (cca 47 m/s), Skalnatom plese 200 km/h (54 – 55 m/s) a na hornej hranici lesa v nadmorskej výške 1480 metrov zosilnel až na 230 km/h (cca 64 m/s). Vo vyšších polohách však veľké škody nepáchal, keďže stále len naberal na intenzite. Lesy začal ničiť až po dosiahnutí mierne strmých svahov a teda bol nútený zmeniť smer, čím narástol aj odpor voči porastu. Najväčšie škody si tak odniesli lesy vo výške 700 až 1200 metrov nad morom.

Podľa doterajších informácii sa vyvrátilo dokopy 2 a pol až 3 milióny kubíkov dreva. Takéto množstvo zničených lesov je väčšie ako súčet všetkých dovtedy evidovaných kalamít v tatranských oblastiach.

[youtube ScOkCQiAexU 720 410]

iMeteo.sk
Uložiť článok

Najnovšie články