Na popredných priečkach v počte príčin ľudských úmrtí prekvapivo nie sú samotné živočíchy, ale veľkú zásluhu na ich nebezpečnosti majú najmä choroby, ktoré tieto živočíchy prenášajú. To samozrejme neznamená, že môžeme voľne behať medzi predátormi v divočine. Iba by sme si mali dávať oveľa väčší pozor na tie najmenšie živočíchy. Nebezpečie, ktoré predstavujú, je totiž obrovské.
Najnebezpečnejšie zvieratá – rebríček
15. Žraloky
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 6
Útoky žralokov na ľudí sú oveľa zriedkavejšie ako si väčšina ľudí myslí. V roku 2014 zabili žraloky na celom svete iba troch ľudí, v roku 2015 ich bolo iba šesť.
14. Vlci
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 10
Hoci sú vlci po planéte hojne rozšírené, na väčšine miest, kde žijú, nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo. Počas posledných 50 rokov bolo usmrtenie vlkom na území Európy a Severnej Ameriky veľmi zriedkavé, na rozdiel od Indie, kde ich boli stovky. Celosvetový priemer je preto ustanovený na počet 10 ľudských úmrtí ročne.
13. Levy
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: viac ako 23
V roku 2005 bola vypracovaná štúdia, podľa ktorej od roku 1990 zabili levy iba v Tanzánii 563 ľudí, čo je v priemere 23 úmrtí ročne. Konkrétnejšie údaje na celosvetovom meradle nie sú známe.
12. Slony
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 500
Podľa údajov z roku 2005 spôsobia slony ročne smrť asi 500 ľudí. Počet usmrtených slonov ľudmi je však, žiaľ, oveľa vyšší.
11. Hrochy
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 500
Po dlhý čas boli hrochy považované za najnebezpečnejšie zvieratá v Afrike. Sú totiž známe svojou prirodzenou agresivitou voči ľuďom.
10. Pásomnice
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 700
Pásomnice sú zodpovedné za infekčné ochorenie zvané cysticerkóza, ktoré ročne pripraví o život v priemere 700 ľudí.
9. Krokodíly
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 1000
Krokodíly sú aktuálne považované za najnebezpečnejšie živočíchy v Afrike, hoci konkrétny počet ľudských úmrtí je veľmi ťažké zistiť.
8. Hlísty
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 4 500
Hlísta detská spôsobuje infekčné ochorenie zvané askariáza, ktoré podľa štúdie z roku 2013 zabije až 4500 ľudí ročne, z ktorých väčšinu tvoria malé deti.
7. Muchy Tse-Tse
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 10 000
Muchy Tse-Tse prenášajú nebezpečnú spavú chorobu. Jedná sa o parazitickú infekciu ktorá sa spočiatku prejavuje bolesťami hlavy, horúčkou, bolesťou kĺbov a svrbením celého tela, neskôr však môže viesť až k závažným neurologickým poruchám, z ktorých azda najznámejšia je nemožnosť zaspať.
6. Dravé ploštice
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 12 000
Tento malý nenápadný hmyz prenáša nebezpečnú Chagasovu chorobu postihujúcu najmä mozog a srdce, ktorá ročne zabije približne 12 000 ľudí.
5. Vodní slimáci
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: viac ako 20 000
Tieto drobné vodné živočíchy slúžia ako prenášače choroby, ktorou ich nakazili motolice. Slimáky potom touto smrteľnou chorobou zvanou schistosomiáza môžu infikovať človeka. Schistosomiáza je po malárií druhou najnebezpečnejšou parazitickou chorobou, ktorá má podľa odhadov WHO ročne na svedomí medzi 20 000 až 200 000 obetí.
4. Psy
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 35 000
Psy, konkrétnejšie psy infikované besnotou, sú jednými z najnebezpečnejších živočíchov vôbec. Spomedzi 35 000 úmrtí spôsobených besnotou sa až 99% pripisuje pokúsaniu nakazeným psom.
3. Hady
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 100 000
Hadie kúsnutie zabilo v roku 2015 viac ako 100 000 ľudí. Navyše, na väčšinu smrteľne nebezpečných hadov stále nie je vyvinutý protijed.
2. Ľudia
Odhadovaný ročný počet zabití: 437 000
Podľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu bolo v roku 2012 spáchaných 437 000 vrážd, čo robí z človeka paradoxne druhého najnebezpečnejšieho živočícha pre človeka samotného.
1. Komáre
Odhadovaný ročný počet ľudských úmrtí: 700 000
Komáre, ten malý otravný hmyz, ktorý tak neznášame, dokáže sosaním krvymi prenášať široké spektrum vírusov z človeka na človeka, a sú preto zodpovedné za najväčší počet úmrtí zo všetkých živočíchov. Najnebezpečnejšou z týchto chorôb je jednoznačne malária, ktorá je sama o sebe zodpovedná za viac ako polovicu všetkých komárom spôsobených úmrtí. Horúčka Dengue, ďalšia komármi prenášaná choroba, sa stala najčastejšou príčinou smrti malých detí v Ázii a Latinskej Amerike.
Či už sme vás zaskočili alebo ste takýto rebríček od začiatku tušili, jedno sme sa naučili všetci. Nie vždy je najnebezpečnejšie to, čo vrčí a má papuľu plnú ostrých zubov. Práve naopak, tie najväčšie hrozby na našej Zemi sú presne tie, ktoré nevidno.
interez.sk (Erik Vlčák), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku