Prírodné podmienky na našej Zemi sa v posledných desaťročiach začali rapídne meniť. Vieme o tom všetci. Dnes žijeme v celkom inom svete ako napríklad v roku 1980. Mení sa teplota, zrážky, rastliny, zvieratá a menia sa aj ľudia. Na prvé výrazné zmeny sme nemuseli dlho čakať. Neustále sa nám na ďalekom severe topia ľadovce, ktoré raz môžu spôsobiť hotovú apokalypsu na ľudských životoch. Dovtedy si to však odskáču iní, a to tí, ktorí za tieto zmeny vôbec nemôžu. V arktickej oblasti Ruska zomrelo hladom za posledných 10 rokov viac ako 80-tisíc sobov. Tento rok to bude zrejme vyzerať ešte katastrofálnejšie…
Nezvyčajné zmeny počasia v arktickej časti Ruska spôsobili, že za posledných 10 rokov zomrelo na Sibíri viac ako 80-tisíc sobov. Zomreli tou najhoršou možnou smrťou, a to na úplne vyhladovanie. Tieto zvieratá však neumreli kontinuálne počas celého tohto obdobia. Nezvyčajné prejavy počasia sa objavili v roku 2006, kedy si vyžiadali život 20-tisícov sobov a v roku 2013, kedy stálo vyčíňanie počasia život až 61-tisíc zvierat.
Nová vedecká štúdia konečne ukázala spojitosť medzi týmito dvoma rokmi. Vieme, že 80-tisíc sobov v týchto rokoch zomrelo hladom. Aké sú však hlbšie príčiny? Odpoveďou je pre túto oblasť nezvyčajné počasie. V oba roky totiž začiatkom novembra silno pršalo. Dážď premenil sneh, ktorý túto tundru pokrýva na ľad, a ten zabránil rastu prirodzenej potravy sobov – lišajníkov a inej vegetácie. Dospelé soby dokážu svojou silou preraziť ľad hrúbky asi 2 centimetre. V týchto rokoch však tundru pokrýval ľad s mocnosťou až niekoľko desiatok centimetrov. Soby sa tak nedokázali dostať k potrave a postupne umierali na hlad desaťtisíce zvierat…
Výdatné zrážky na polostrove Jamal, kde sa tieto katastrofy odohrali, nie sú ničím novým. Z mora sa na pevninu dostáva veľké množstvo zrážok pravidelne. Neobvyklé sú však na začiatku novembra. Vtedy je kombinácia obrovských zrážok a extrémne nízkej teploty, ktorá prichádza spolu so zimou pre soby smrteľná. Kedže krátko po týchto dvoch obdobiach dažďov v rokoch 2006 a 2013 udreli -40°C mrazy, voda zamrzla na hrubý ľad na niekoľko mesiacov. Vyžiadalo si to viac ako 80-tisíc sobích životov.
Vedecký tím pod vedením Forbesa Coghlana z univerzity v Laponsku, ktorý tieto prípady skúmal, sa obáva, že tento rok bude ďalším katastrofickým prejavom globálneho otepľovania. Už v septembri sa na Sibíri objavili výdatné dažde, ktoré sneh premieňali na ľad. Teraz však môžeme len čakať do jari aby sme videli, akou silou príroda znovu udrela…
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku