Ako isto viete, Yellowstonský národný park je najstarší národný park sveta. Park je známy najmä množstvom svojich gejzírov, horúcich prameňov a iných geotermálnych objektov. Je najväčším sústredením gejzírov na Zemi, nachádza sa ich tam viac ako 200. Tento park je jadrom väčšieho yellowstonského ekosystému, jedného z najväčších nedotknutých prírodných ekosystémov na našej planéte. 8. septembra 1978 OSN vyhlásila park za svetové dedičstvo.
Ak by ste chceli v yellowstonských jazierkach či gejzíroch plávať či si dať len horúci termálny kúpeľ, nebol by to najlepší nápad. Mohli by vás totižto zabiť a vedci potvrdili, že smrť je pre vaše zdravie naozaj veľmi zlá. Dosť bolo vtipkovania, poďme k podstate. Niečo podobné sa stalo aj jednému návštevníkovi parku, ktorý sa rozhodol, že prstom skúsi teplotu jedného z jazier. Keď sa nad neho naklonil nešťastne sa mu šmyklo a do jazera padol.
Záchranári začali ihneď konať a snažili sa mladého, iba 23 ročného muža, nájsť a z jazera vytiahnuť. Všetko im však prekazila noc a tak museli záchranársku akciu odložiť na druhý deň. To už však bolo neskoro, a po príchode na miesto zistili, že z muža neostalo vôbec nič, dokonca ani žabky, ktoré mal obuté.
V správe záchranného tímu bolo napísané, že voda jazera v ten deň bola extrémne horúca a mala vlastnosti kyseliny. „Po veľmi krátkej dobe došlo k rozpúšťaniu tela,“ písalo sa ďalej v správe.
Yellowstonské jazerá a gejzíry majú v priemere okolo 93°C na povrchu, no pod hladinou je táto teplota oveľa väčšia. Aj keď sa zdá, že v takejto extrémne horúcej prírodnej vode, ktorá sa skôr podobá na kyselinu by neprežil žiadny živý organizmus, nie je tomu úplne tak. Obývajú ich totižto mikroskopické organizmy známe pod menom archea. Ak teda nie ste zástupcom týchto organizmom, odporúča sa do týchto jazier radšej nevstupovať a ani neskúšať teplotu vody prstom. Mohlo by sa vám totižto stať to isté, čo tomuto mladíkovi, a neostalo by po vás už vôbec nič. A to doslova.
interez.sk (M. Blaško), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku