mapio.net

Jastrabia veža sa nachádza vo Vysokých Tatrách v blízkosti Zeleného plesa. Nielenže je to vyhľadávané turistické miesto, taktiež je to miesto kúzelné. O veži vzniklo totižto množstvo povestí.

Vysoké Tatry sú veľmi obľúbenou a vyhľadávanou oblasťou zahraničných hostí, ale aj Slovákov. Každoročne sem zavítajú ľudia s cieľom oddychu, relaxu, dovolenky alebo si zájdu na obyčajnú prechádzku či na náročnejšiu túru. Kým Štrbské pleso, Gerlachovský či Lomnický štít pozná zrejme každý, vo Vysokých Tatrách sa nachádzajú aj miesta, ktoré nie sú až tak veľmi rozšírené v povedomí ľudí, no aj napriek tomu sú stelesnením nádhernej slovenskej prírody. Jedným z takýchto miest je aj Jastrabia veža.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jastrabia veža, jedna z charakteristických skalných veží vo Vysokých Tatrách, sa majestátne vypína nad Zeleným plesom vo výške 2137 metrov nad morom. Od Karbunkulového hrebeňa ju delí Jastrabie sedlo. Veža je veľmi vyhľadávaná, pretože po jej zdolaní vás privítajú nádherné výhľady na mohutné steny nad dolinou Zeleného plesa. Obľúbenou je aj preto, že v blízkosti sa nachádza chata pri Zelenom plese.

Medzi horolezcami je veľmi populárna najmä juhovýchodná a juhozápadná stena. Juhovýchodná stena je vyššia, no menej zaujímavá narozdiel od juhozápadnej. Hoc má juhozápadná stena len necelých 200 metrov, aj tak patrí medzi veľké a významné tatranské steny, pre všetky ťažkosti a náročnosť. Na Jastrabiu vežu sa dá dostať mnohými cestami. Jedna z nich je napríklad cez Jastrabie sedlo, ktorá začína od Chaty pri Zelenom plese, pokračuje do ústia Červenej doliny a popri Červenom plese. Túra sa dá absolvovať aj v prípade horších podmienok.

Okrem toho je Jastrabia veža naozaj kúzelným miestom opradeným povesťami. Pôvodný názov veže bol Kráľovský nos. Ľudia boli presvedčení, že na jeho vrchole sa nachádza veľmi vzácny oslepujúci kameň, ktorý v noci svietil až do údolia plesa a bolo ho vidno naďaleko. Podľa jedných sa jednalo o diamant, podľa iných zase svietil opál, no s najväčšou pravdepodobnosťou to bol karbunkul, alebo inak aj rubín. Práve preto dostal štít ďalšie pomenovanie a to Karbunkulová veža. Hovorí sa, že karbunkul dokázal svojmu majiteľovi splniť akékoľvek želanie, ktoré si zažiada, či ho urobiť neviditeľným a preto niet divu, že boli mnohí udatní dobrodruhovia, ktorí sa ho chceli zmocniť za každú cenu. Všetci odvážlivci však zaplatili za pokusy získať tento kameň tým najcennejším – svojím životom. Uchádzači sa vraj pri veľmi náročnom výstupe na vežu zrútili do jazera, kde ich utopila istá víla. No a vraj úlomky z tohto pokladu ešte dodnes ležia na dne Zeleného plesa a práve oni sfarbujú všetkú vodu vôkol seba dozelena. Rýchlo sa tak rozniesli medzi ľuďmi chýry, že Jastrabia veža je nezdolateľná.

Aj keď to možno tak vyzerá, v skutočnosti vôbec nie je taká nedostupná. Túto čarovnú “kliatbu” o nedostupnosti veže zlomil v roku 1880 zakopanský goral a horský sprievodca Maciej Sieczka. Túru na Jastrabiu vežu odporúčame a ktovie, možno tam nájdete aj vzácny kurbunkul, ktorý vám splní všakovaké želania.

interez.sk (Alexandra Geletová), empepa.net
Uložiť článok

Najnovšie články