Strata končatín či ich ochrnutie je žiaľ častým zdravotným problémom mnohých ľudí. Vedci sa už dlho pokúšajú obnoviť či opraviť nervové prepojenia jednotlivých končatín s mozgom, aby dokázali pomôcť takto postihnutým ľuďom. Aj keď táto výzva je skutočne veľká, vyzerá to tak, že vedci sa pomalými ale istými krokmi blížia do štádia, kedy sa im podarí obnoviť pohyb ochrnutých končatín aj u ľudí.
Medzinárodný tím vedcov a lekárov vyvinul špeciálny bezdrôtový mozgový implantát, ktorý voperovali do ochrnutých makakov. Systém dokázal na základe vysielaných signálov do jednotlivých nervov rozpohybovať ochrnuté končatiny. Vedci po celom svete sú nadšení a sledujú, ako bude výskum ďalej napredovať.
„Systém vysiela signály z časti mozgu zodpovednej za pohyb do nervov v chrbtici zodpovedných za pohyb končatín. Pomocou elektrickej stimulácie konkrétnych nervov sme dokázali rozpohybovať ochrnuté končatiny“ hovorí David Bortone z Brown univerzity v americkom štáte Rhode Island.
Rôzne druhy zranení dokážu prerušiť nervové prepojenia na ceste z miechy či mozgu do jednotlivých končatín, a tým pádom dochádza k ochrnutiu a k nefunkčnosti. Pomocou výskumov a štúdií sa zistilo, ktoré jednotlivé nervy a nervové siete dokážu ovládať končatiny. Vedci potom vytvorili „novú cestu“, po ktorej sa šíri signál z mozgu do končatiny, a tak sa zabezpečuje pohyb ochrnutých rúk či nôh.
Systém musí byť zatiaľ prepojený s počítačom, aby dokázal normálne fungovať, takže na reálne využitie zatiaľ ešte slúžiť nedokáže. To však vedci zatiaľ nepokladajú za výrazný problém, keďže celý výskum ešte zďaleka nie je u konca. V ďalšej práci budú vedci tento systém ďalej zefektívňovať a zdokonalovať.
Aj keď je táto technológia zatiaľ v plienkach, nedá sa uprieť jej obrovský potenciál. Tento vynález by dokázal pomôcť miliónom ľuďom po celom svete, ktorí pre úraz či poranenie nemôžu hýbať nohami či rukami. Vedci však jedným dychom dodávajú, že táto cesta je ešte dlhá a kľukatá a obsahuje v sebe mnoho bariér, ktoré bude potrebné rozlúsknuť a prekonať.
Ak sa to ale podarí, bude to znamenať obrovskú revolúciu v oblasti medicíny, ktorá sa pokojne môže zapísať do histórie ako jeden z najväčších medicínskych úspechov 21. storočia.
V prípade, že vás téma zaujala, pozrite si toto video, ktoré celý systém popisuje:
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku