pixabay.com

Partnerský život okrem radostí nesie v sebe automaticky aj starosti. Ak tie prerastajú do väčších rozmerov, potom partneri stoja pred neľahkým rozhodnutím, ako sa ich vzťah má ďalej vyvíjať. Mnohí volia pokračovanie v takýchto vzťahoch. Aké sú dôvody, prečo sa rozhodnú ísť práve touto cestou?

Často sa stáva, že ľudia tvrdia o ich vzťahu, že je nefunkčný a nenapĺňa ich. Kým vzťah nemá dlhé trvanie, o to ľahšie a jednoduchšie je ho ukončiť. No ak je pár vo vzťahu niekoľko rokov a žije v akomsi stereotype a ak sú ešte navyše aj zosobášení, o to ťažšie je potom ukončiť takýto vzťah. Prečo je to tak?

Článok pokračuje pod videom ↓

Existuje niekoľko možných vysvetlení. Asi najhlavnejším a najčastejšie uvádzaným dôvodom je, že ľudia sa boja toho, že ostatnú sami. No sú aj ďalšie faktory, ktoré dokážu vplývať na rozhodnutie zotrvať v takom vzťahu. Tu je päť najvýraznejších dôvodov, prečo ľudia volia pokračovanie vo vzťahu, ktorý ich však už nenapĺňa.

Rozvod je drahý

Pixabay
Pixabay

Niektorí ľudia sa vzdávajú možnosti ukončenia vzťahu z finančného hľadiska. Občas sa stane, že jeden z partnerov prináša do vzťahu oveľa väčšie množstvo peňazí ako ten druhý. Pri rozvode by sa však majetok, ktorý nadobudli počas svojho manželstva, spravidla delil na polovice, s čím sa mnohí nedokážu vyrovnať. V takom prípade je ale potrebné uvedomiť si, že čím dlhšie sa bude akt rozvodu oddaľovať, o to viac to napokon bude partnera, ktorý investoval do vzťahu viac peňazí, stáť.

Druhým extrémom je, keď sú partneri na seba tak finančne naviazaní, že v prípade rozchodu by nedokázali samostatne fungovať. Preto radšej volia pokračovanie v takom vzťahu, aby si zachovali štandard, na ktorý sú zvyknutí.

Musíme ostať spolu kvôli deťom

Pixabay
Pixabay

Táto veta často zaznieva ako dôvod pokračovania v nefunkčných vzťahoch. Avšak je ťažké povedať, či je to pre samotné deti naozaj lepšia alternatíva. Deti nie sú slepé a vidia, že vzťah ich rodičov je na bode mrazu, vidia konflikty medzi nimi, a tiež si všímajú, že vo vzťahu ich rodičov chýba to najpodstatnejšie – láska. Tieto okolnosti potom negatívne ovplyvňujú mentálny vývin detí a je otázne, či by pre ne predsa nebola lepšia alternatíva v podobe rozchodu ich rodičov.

Náš vzťah nie je až taký zlý

pixabay.com
pixabay.com

Ľudia majú tendenciu opustiť vzťah často až vtedy, keď príde do extrému. Pokiaľ teda cítia len isté napätie a nespokojnosť, ktoré však nie sú nejako výrazné, radšej sa nad to povznesú a neriešia to. V tomto bode je ale stále ešte šanca na záchranu vzťahu. Záleží od partnerov ako sa k tomu postavia, a či ich vzťah bude ďalej pokračovať k horšiemu, alebo nastane obrat a veci naberú lepší smer.

Nechcú si priznať neúspech

pixabay
pixabay

Pomerne rozšírený dôvod, kvôli ktorému ľudia radšej ostávajú v zlých vzťahoch. Mnohí si neradi pripúšťajú zlyhania a to, že strávili dlhú dobu v niečom, čo pre nich nemá zmysel. Nechcú vysvetľovať rodine a známym, v čom nastal problém, a prečo sa rozhodli ukončiť svoj vzťah. V takom prípade si ale treba uvedomiť, že prejav neúspechu je práve zotrvanie v takomto vzťahu.

Neexistuje nič také, ako dokonalý vzťah

onlinevztah3

Častým ospravedlňovaním nefunkčných vzťahov je práve domnienka, že niečo ako dokonalo funkčný vzťah neexistuje. To samozrejme pravda nie je, avšak každý vzťah je aj o kompromisoch či nejakých ústupkoch. Kým sú tie v rámci medzí, ktoré má každý z nás stanovené inak, potom je všetko v poriadku. Keď sa ale partneri nedokážu poriadne na ničom dohodnúť alebo každý ústupok je sprevádzaný veľkým sebazaprením jednej strany, potom o funkčnom vzťahu nemôže byť ani reči. V extrémnych prípadoch potom takéto vzťahy končia úplným osamostatneným partnerov, ktorí však žijú spolu pod jednou strechou, no každý funguje ako samostatná bytosť. To je asi to najhoršie, čo môžu urobiť.

Ak ste sa našli v niektorých z týchto bodov, skúste sa zamyslieť, či naozaj pokračovanie vášho vzťahu má zmysel. Zvážte, čo vám vzťah dáva a čo vám, naopak, berie. Určite vám neodporúčame robiť unáhlené rozhodnutia, no na druhej strane si myslíme, že ak ste vo svojom vzťahu nenaplnení, tak to aj sami vo svojom vnútri cítite. V takom prípade je dobré urobiť zásadné rozhodnutie čím skôr.

interez.sk (Matej Mensatoris), psychologytoday.com
Uložiť článok

Najnovšie články