vypadni.sk

Samospráve obce Stankovany sa po dlhých rokoch podarilo opraviť prírodné jazierko s liečivou minerálnou vodou, ktoré sa nachádza v kráteri na vrchu Rojkovskej travertínovej kopy.

 Ide o zriedkavý prírodný útvar, nachádza sa na území so štvrtým stupňom ochrany. Pri opravách musí preto samospráva spolupracovať s ochranármi a príslušnými úradmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

 „Došlo k poškodeniu niektorých lát drevenej podlahy a navyše odvalený travertínový kameň spôsobil prelomenie jedného z drevených nosných trámov a prepad časti podlahy tohto prírodného jazierka. Našou úlohou bolo zabezpečiť bezpečnosť a zdravie kúpajúcich a preto sme urýchlene pristúpili k oprave. Bežne stačí vypustiť vodu z jazierka pre vyčistenie nánosov bahna a nečistôt a vykonať prípadné drobné opravy raz za približne 25 rokov,“ povedal Rudolf Baleja.

jazierko-zla-voda
ubytovanieliptov.eu

Práce na oprave jazierka bezplatne zrealizovali dobrovoľní hasiči z miestnej časti Rojkov. Keďže celé jazierko je obité drevom, dosky rokmi vo vode hnijú a poškodzujú sa. Pred začatím opráv museli dobrovoľníci z krátera vypustiť vodu. Následne vymenili poškodené drevené trámy, opravili poškodené časti kovového nosníka a takmer celú drevenú podlahu. Taktiež urobili nový drevený obklad v časti samotného výveru. Drevnú hmotu na opravu jazierka a náklady spojené s jej porezom a dopravou vo výške približne 1300 eur uhradili Obecné lesy Stankovany. Materiál zabezpečila obec.

Vzácne jazierko Zlá voda je podľa starostu veľmi využívané. „Dlhodobo sa sem chodia kúpať naši rodáci, ale aj návštevníci z blízkeho aj ďalekého okolia. Výnimkou nie sú Česi, Poliaci, Rakúšania či Nemci. Zaujímavosťou je, že dvaja páni sa v tomto jazierku kúpu od februára do neskorej jesene. Voda síce nie je najteplejšia, ale blahodarne pôsobí na ľudský organizmus,“ dodal Baleja.

Do dnešného dňa nie je presne známe, prečo sa jazero volá Zlá voda. Niektoré legendy tvrdia, že to spôsobuje silná mineralizácia vody. „Ľudia cítia pri kúpaní sa v tomto jazere po celom tele mravčenie. Kedysi nevedeli, že je to liečivé. Mysleli si pravý opak,“ vysvetlila miestna obyvateľka.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články