pixabay.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Nedávno sme vám priniesli článok o psoch a ich schopnostiach. Tentokrát sa znova zameriame na týchto štvornohých priateľov, bohužiaľ na životy tých týraných a zneužívaných ľuďmi pre zábavu a peniaze. Psie zápasy sú jednou z najodpornejších foriem týrania zvierat, ktoré žijú svoj život v pocite strachu a bolesti a sú zakončené krutou smrťou. Vo väčšine krajín po celom svete sú nezákonné, no aj napriek tomu sú stále populárne a za cieľom predstaviť vám tento problém, sme pre vás pripravili 10 faktov o tomto bizarnom „športe“.

Článok pokračuje pod videom ↓

O psích zápasoch sa hovorilo aj v starovekom Ríme, kde Rimania poštvali proti sebe dvoch psov. Taktiež ich nútili bojovať v koloseu proti iným zvieratám ako boli divoké slony, levy, medvede a býky.

hotelbarocco.com
hotelbarocco.com

Tento bizarný spôsob zábavy sa šíril aj do iných kútov sveta, ako napríklad do Ameriky, kde sa o psích zápasoch píše od roku 1750. Trvalo však skoro 100 rokov (1861-1865), kým sa tieto zápasy stali pomerne populárne a rozšírené vo všetkých štátoch.

Na psie zápasy sa najčastejšie chovajú známe bojové plemená ako stafordširský teriér, americký buldog a americký pitbulteriér.

pixabay.com
pixabay.com

V Amerike začali organizované psie zápasy strácať na svojej popularite v 90. rokoch, no vládne zložky spolu so správou zvierat sa obávajú, že v posledných rokoch sa tomuto športu vracia popularita. Dôvodom je vraj internet, vďaka ktorému je dohadovanie týchto podujatí jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Odhaduje sa, že psím zápasom sa v Amerike venuje približne 100 000 ľudí.

Psy dokážu zápasiť väčšinou len niekoľko minút, no niekedy sa môže zápas natiahnuť až na niekoľko hodín.

pixabay.com
pixabay.com

Zástancovia zvierat tvrdia, že psie zápasy sú jednou z najbrutálnejších foriem týrania zvierat, a to nielen, vďaka násiliu, ktoré na nich čaká počas boja, ale tiež kvôli neustálemu týraniu, ktoré musia znášať pri ich tréningu.

pixabay.com
pixabay.com

Psy, ktoré sa zúčastnili v psích zápasoch, často zomrú kvôli nadmernej strate krvi, šoku, dehydratácie, vyčerpaniu alebo na infekciu mnohokrát do hodiny alebo dokonca niekoľkých dní po ich zápase.

Pri ich tréningu sa často využívajú slabšie zvieratá, ktoré ich vyprovokujú, aby zapojili svoj bojový inštinkt. Tieto zvieratá sú v tomto procese často týrané, dotrhané alebo aj zabité. Najčastejšie sa pre tento tréning používajú kradnuté alebo stratené domáce zvieratká, šteniatka, mačiatka, malé psíky, zajace a dobytok. 

pixabay.com
pixabay.com

Psom, ktoré sa používajú na psie zápasy, sa často dávajú rôzne legálne aj nelegálne drogy, vrátane stereoidov, aby sa im vytvorila väčšia svalová hmota a boli agresívnejší. Dávajú sa im aj omamné látky, aby sa zvýšila ich agresivita, reakčné schopnosti, a aby cítili menej bolesti počas zápasu.

Bojové psy majú často upravené ich uši a odstrihnutý chvost, aby mali na sebe čo najmenej miest, na ktoré môže ich súper zaútočiť.

allbigdogbreeds.com
allbigdogbreeds.com

Páčili sa vám dnešné fakty o psích zápasoch? 

interez.sk (košo), list25.com
Uložiť článok

Najnovšie články