Za posledné desaťročia sa všeobecné poznanie sveta okolo nás posunulo o riadny kus vpred. Pochopili sme nové zákony fyziky, posvietili sme si na tajomný svet chémie alebo zmapovali komplikované procesy v živých organizmoch. Každú hádanku, ktorú sme považovali za neriešiteľnú, sme už dávno vyriešili. Teda… Skoro každú. Aj napriek všetkým týmto úspechom sa nikomu na svete dodnes nepodarilo odpovedať na to, aké informácie sa skrývajú v týchto 18 tajných správach. Môžu byť bezvýznamné, no rovnako tak môžu odkryť dôležité otázniky v našej histórii, nevyriešených zločinoch, tajných vzťahoch, alebo dokonca viesť k pokladu. Poďte sa na ne s nami pozrieť a možno to budete práve Vy, komu sa podarí odhaliť ich význam.
Šifra Beale
V roku 1885 sa po celom americkom štáte Virgínia objavovali malé letáky so zašifrovanou správou. Podľa informácií na letáku sa v správe mala ukrývať cesta k nešpecifikovanému pokladu. Správu sa však nikomu nepodarilo rozlúštiť, a preto dodnes nieje známe, o aký poklad išlo.
Voynichov rukopis
Táto 600 rokov stará kniha je celá napísaná v úplne neznámom jazyku, o ktorého pôvode či význame sa vedú vášnivé diskusie. Podľa najnovších informácií by sa malo jednať o akúsi učebnicu prírodných vied či medicíny, no texty sa doteraz nepodarilo kompletne preložiť.
Zodiakove kryptogramy
Medzi rokmi 1966 a 1974 to v Severnej Kalifornii naozaj nebolo bezpečné. Úradoval tam totiž sériový vrah – sám sa nazývajúci Zodiak – ktorý mal na svedomí približne 40 obetí. Počas tohto obdobia zaslal do redakcií novín celkovo štyri zašifrované správy, v ktorých o sebe prezrádil dôležité informácie. Ani napriek tomu sa ho však nikdy nepodarilo dolapiť. Navyše, z týchto štyroch kryptogramov sa podarilo rozlúštiť iba tri. Ten, na ktorý sa práve pozeráte, stále čaká na svoje rozlúštenie.
Kryptos
Kryptos je inštalácia amerického umelca Jima Sanborna, ktorá je umiestnená pred hlavným sídlom CIA v Langley, vo Virgínii. Od jej uverejnenia v roku 1990 sa vedú búrlivé debaty o význame štyroch správ, ktoré sú v tejto soche zašifrované. Do dnešného dňa sa podarilo rozlúštiť iba prvé tri, pričom posledná zostáva jedným z najslávnejších nerozlúštených kódov a tiež objektom záujmu ako amatérskych, tak aj profesionálnych kryptológov z celého sveta.
Dorabellina šifra
V roku 1897 poslal skladateľ Edward Elgar takúto správu svojej 23-ročnej priateľke, Dore Pennyovej. Informáciu, ktorú jej v tejto správe zdelil, sa dodnes nepodarilo zistiť.
D‚Agapeyeffova šifra
V roku 1939 napísal spisovateľ Alexander D‚Agapeyeff učebnicu kryptológie, pričom v na jej záver uverejnil túto šifru. Podľa popisu sa jedná o náročnú šifru, na ktorej si má čitateľ otestovať svoje nadobudnuté zručnosti. Do dnešného dňa však nikto neprišiel na spôsob, ako ju dešifrovať. Paradoxne, rozlúštiť ju nevedel ani sám autor.
Lineárne písmo A
Lineárne písmo A je jeden z dvoch ešte stále nedešifrovaných jazykov používaných v antickom Grécku (druhým písmom sú Krétske hieroglyfy). Lineárne písmo A sa používalo v období 2500 – 1400 rokov pred našim letopočtom na náboženské texty Minojskej civilizácie, pričom sa stalo základom pre neskoršie Lineárne písmo B, používané Mykénskou civilizáciou. V roku 1950 bolo práve toto písmo čiastočne dešifrované, no hoci s Lineárnym písmom A zdieľa mnoho spoločných symbolov, toto odhalenie neviedlo k dešifrovaniu Lineárneho písma A, ktoré tak dodnes zostáva nerozlúštené. Celú situáciu tiež komplikuje fakt, že toto písmo nieje príbuzné žiadnemu inému známemu jazyku.
Faistský disk
Pri záhadnom Lineárnom písme A musíme zmieniť ešte jeden záhadný predmet. Tento hlinený disk, pochádzajúci z doby bronzovej, sa našiel v palácovom komplexe starodávneho mesta Faistos na ostrove Kréta v dnešnom Grécku. Disk má v priemere zhruba 15 centimetrov a po oboch stranách sú do neho špirálovito vyryté symboly, ktoré sú z veľkej časti totožné so spomínaným Lineárnym písmom A. Význam textu, samotný účel disku či dokonca pôvodné miesto jeho výroby ostávajú dodnes záhadou a tento disk sa preto radí medzi najvýznamnejšie záhady archeológie.
Čínske šifry na zlatých tehlách
V roku 1933 bolo z Americkej centrálnej banky odoslaných sedem tehiel zlata ku generálovi Wangovi do mesta Šanghaj v Číne. Všetkých sedem tehiel má na povrchu vyryté obrázky, čínske, a tiež isté neidentifikované znaky, rovnako ako aj kryptogramy v latinčine, ktoré mali slúžiť ako certifikát originality, a aj podpis inštitúcie, ktorá je jeho vlastníkom. Kvôli neschopnosti tieto znaky rozlúštiť však v súčasnosti vznikajú spory medzi USA a Čínou o tom, komu vlastne toto zlato patrí.
Harappské písmo
Jedná sa o súbor symbolov používaných Harappskou civilizáciou, ktorá medzi rokmi 3500 – 1900 pred naším letopočtom obývala územie dnešného Pakistanu a Indie. Väčšina nájdených zápisov je extrémne krátka, no aj napriek tomu dodnes nie je známy význam týchto symbolov, dokonca ani to, či sa vôbec jedná o nejaký typ písma, alebo mali tieto znaky úplne iný účel. K týmto symbolom taktiež neexistujú žiadne príbuznosti z iných jazykov.
Šifrovací systém Enigma
Tieto šifrovacie elektromechanické stroje boli vyvinuté v polovici 20. storočia v Nemecku pôvodne za účelom ochrany komerčnej, diplomatickej a vojenskej komunikácie. Následne boli počas Druhej svetovej vojny tieto modely Nacistami prerobené za účelom maximalizácie kódovania tajných správ posielaných medzi jednotlivými vojenskými oddielmi. Aj napriek tomu, že toto šifrovanie bolo nakoniec prelomené, čo vo veľkej miere prispelo k ukončeniu vojny, ostáva do dnešného dňa veľké množstvo komunikácií a správ stále nedešifrovaných a ich obsah úplne neznámy.
Ak chcete vedieť viac o fungovaní tohto slávneho stroja, a tiež to, prečo bolo prelomenie jeho šifrovania takým veľkým problémom, pozrite si toto video:
Rongorongo
Keď v roku 1722 objavili európski moreplavci Veľkonočný ostrov, ihneď ich upútali záhadné sochy Maoi rozosiate po celom pobreží. Zhruba o 100 rokov boli na ostrove objavené ďalšie, nemenej tajuplné predmety. Boli nimi malé drevené tabuľky, po oboch stranách pokryté výraznými znakmi, ktoré používali tamojší domorodci. Tieto znaky dostali pomenovanie Rongorongo a do dnešného dňa sa nepodarilo zistiť ich význam. Ak sa však preukáže, že sa jedná o skutočné písmo, bude to mať naozaj veľký význam. Bol by to totiž jeden z mála zdokumentovaných nezávislých vynálezov písma v ľudskej histórií.
Vinčanské symboly
Jedná sa o súbor symbolov na hlinených tabuľkách z obdobia 6000 – 5000 rokov pred naším letopočtom, ktoré zrejme pochádzajú z Vinčanskej kultúry, ktorá v tomto období obývala strednú a prevažne juhovýchodnú Európu. Jedná sa o najstaršie nájdené proto-písmo na svete; tj. súbor znakov, ktoré síce v sebe ukrývajú určitú správu, no nejedná sa však o ucelený jazyk, čím predbieha vynález prvého písma o viac ako tisícročie. Ich význam stále nepoznáme.
Rohonci kódex
Táto ručne písaná kniha, ktorú objavili na začiatku 19. storočia v Maďarsku, má do dnešných dní neznámy pôvod, autora, a je tiež písaná v úplne neznámom jazyku. Význam textov či ilustrácií bol objektom záujmu mnohých amatérskych, ako aj profesionálnych bádateľov, avšak doteraz nebol nikto schopný vysvetliť ich význam.
Taman Shud
Prípad Taman Shud, taktiež známy ako Záhada muža zo Somertonu, je doteraz nevyriešený prípad o mužovi, ktorý bol nájdený mŕtvy 1. decembra 1948 na Somertonskej pláži neďaleko mesta Adelaide v Južnej Austrálii. Prípad je pomenovaný podľa frázy „tamán shud“ (čo v preklade z Perzštiny znamená „dokončené“), ktorá bola vytlačená na kuse papiera nájdeného vo vrecku mužových nohavíc. Tento útržok textu bol vytrhnutý z poslednej strany knihy Rubaiyat od Omara Khayyama – zbierke básní od tohto spisovateľa z 12. storočia. Polícia následne požiadala verejnosť o pomoc pri hľadaní tejto knihy, pričom sa nakoniec naozaj podarilo zaistiť konkrétny výtlačok, z ktorého pochádzal daný útržok. Na zadnom obale tejto knihy sa našli čísla a text, ktoré pripomínali zašifrovanú správu. Do dnešného dňa sa však túto správu nepodarilo rozlúštiť, a identita tohto muža, ako aj dôvod jeho smrti, ostávajú stále neznáme.
McCormickova šifra
V roku 1999 našla polícia na kukuričnom poli v americkom štáte Missouri telo zavraždeného Ricka McCormicka. V jeho vreckách sa našli dva kusy papiera so symbolmi, ktoré podľa FBI mohli viesť až k jeho vrahovi. S týmto tajomným odkazom si však dlhé roky nevedela rady ako Špeciálna dešifrovacia jednotka FBI, tak ani Americká asociácia kryptológov, ktorá takéto prípady bežne rieši. FBI preto po takmer 20 rokoch bezvýsledného skúmania uverejnila tieto šifry verejnosti s nádejou, že sa nájde niekto, kto ich bude schopný rozlúštiť a prispieť tak k vyriešeniu tejto doteraz neobjasnenej vraždy.
Shugboroughstký nápis
Jedná sa o desať písmen – O. U. O. S. V. A. V. V. a D. M. – vytesaných v dvoch radoch do mramorovej sochy pastiera v záhradách Shoughborough Hall (Staffordshie, Anglicko), ktoré nedokázali hodnoverne rozlúštiť už celé generácie kryptológov. Táto socha vychádza z predlohy francúzskeho maliara Nicholasa Poussina, ktorý v jednom zo svojich diel znázorňuje ženu a troch pastierov. Dvaja z nich ukazujú na nápis „Et in arcadia ego“ (v preklade z latinčiny – A v Arkádii ja“), pričom pod týmto výjavom sa nachádzajú zmienené písmená, ktoré sa kvôli svojej nerozlúštitelnosti stali legendou. Socha vznikla na objednávku Thomasom Ansonom, avšak je známy iba autor sochy, nie autor nápisu. Jeho pôvod a význam je preto predmetom dlhých sporov a skúmania, pričom je okolo neho viac legiend než pravdy. Jednou z najzaujímavejších teórií o význame tohto nápisu je tá, podla ktorej by mohol nápis viesť k nájdeniu bájneho Svätého Grálu. Dôvodom je fakt, že Ansonova rodina, ktorá dala túto sochu zhotoviť, sa aktívne zaujímala o rád Templárov, strážcov tohto predmetu.
Kód kmeňa Navajo
Počas Druhej svetovej vojny boli Americkou námornou pechotou povolaní do boja pôvodní indiánski obyvatelia Ameriky z kmeňa Navajo. Nie však ako bežní vojaci. Boli totiž jediní, ktorí rozumeli niečomu unikátnemu – ich vlastnému jazyku, ktorý sa stal kľúčovým komponentom unikátneho šifrovacieho jazyka na odosielanie tajných taktických informácií, ktorý nebol japonskou armádou nikdy prelomený a do dnešných dní ostáva mnoho komunikácie nepreloženej. Títo špeciálne vycvičení vojaci, nazývaní ako „Code Talkers“, odosielali informácie prostredníctvom rádia do popredných bojových línií iným členom svojho kmeňa, ktorí správu tlmočili. Ich hlavnou výhodou bolo, že jazyk, ktorý používali, bol pre cudzincov extrémne nezrozumiteľný kvôli veľkému množstvu rôznych zvukov, ktoré obsahoval, rozumela mu iba veľmi malá skupina ľudí a taktiež v ňom neboli napísané žiadne knihy. Navyše, člen kmeňa, ktorý sa jazyk učil už od detstva, znel veľmi odlišne od niekoho, kto sa tento jazyk naučil za krátky čas, čo značne znižovalo riziko odosielania falošných správ nepriateľskými špiónmi. Pre zvýšenie bezpečnosti bola do ich pôvodného jazyka zakomponovaná dodatočná šifrovacia abeceda, ktorá mala zabrániť rozlúšteniu kódu nezainteresovanými domorodcami, ktorí boli zajatí nepriateľom. Po konci vojny mali členovia kmeňa o svojej úlohe zakázané hovoriť, no neskôr im boli uznané všetky vojenské zásluhy za svoje vojenské nasadenie.
Tajné správy a šifry nás sprevádzajú už od dávnej histórie. Niektoré boli zakódované úmyselne, s cieľom skryť tajnú konverzáciu pred zrakmi iných osôb, inokedy sa iba jednoducho stratili ľudia, ktorí by boli schopní tieto znaky preložiť. Či už tak alebo onak, mnohé zakódované správy budú ešte veľa rokov trápiť celé skupiny amatérskych alebo profesionálnych „hľadačov tajomstiev“ a my ostatní veríme, že ak sa im raz naozaj podarí nejaké tajomstvo odhaliť, bude to naozaj stáť za to.
interez.sk (Erik Vlčák)
Nahlásiť chybu v článku