Mazanovci

Aj Slováci podnikajú bláznivé cesty. Niektoré sú normálne a na niektoré by sa len tak niekto nepustil.

Stopom z argentínskej Ohňovej zeme na Aljašku. Na lade do Monogolska v extrémne rýchlom čase i naspäť. Výstup na sedemtisícovku v Afganistane. Osemmesačná svadobná cesta okolo sveta. Cez tisíc kilometrov na bicyklovom tandeme s 13 mesačným dieťaťom. Pozrite si náš výber ciest, ktoré podnikli cestovatelia zo Slovenska v roku 2016, a ktoré si budete môcť vypočuť na cestovateľskom festivale Cestou necestou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stopom z Ohňovej zeme po Aljašku. Umenie vzdať to. (Adriana Hižňanová a Michal Pačuta)

Wondare
Wondare

Je vôbec možné dostať sa od pólu k pólu iba s použitím prsta? Dážď, spaľujúce horúčavy, arktická zima, komáre a nezabudnuteľní ľudia. Vo dvojici prešli naprieč 14timi krajinami odkázaní na ich schopnosť zžiť sa s prostredím, zvykmi a domácimi, no predovšetkým na schopnosť zápasiť s ich vlastnými pochybnosťami. Pretože niekedy je ťažšie vzdať sa ako tvrdohlavo pokračovať.

O zábavu na ceste mali postarané nielen pri stopovaní, ale aj pri ich projekte Wondare, v ktorom ľudia môžu napísať výzvu a niekto iní ju môže splniť. A tak cestovali nielen z juhu na sever, ale aj plnili rôzne úlohy a zapájali miestnych ľudí.

Adrianu a Miša môžete stretnúť už túto nedeľu v Bratislave a potom aj v NMNV, BnB, Prievidzi i Banskej Bystrici. Pôjdete v ich stopách?

MongoLADA 2016 (Matej Fabšík a Marián Grofčík) + Vasil go home (Janka Hromníková a Roman Hromník)

MONGOLada
MongoLADA

Tretí prototyp ruského nezničiteľného stroja dopravil troch cestovateľov z Horného Vadičova až do Ulanbatáru. Kedže nemali moc dovolenky, museli celých skoro 8000 kilometrov zvládnuť za necelé dva týždne. Začiatok expedície priniesol svetový rekord v nepretržitej jazde na žiguli – 6000 kilometrov za 120 hodín. V Mongolsku začali nekonečné opravy auta a vyvrcholilo zlomenou nápravou uprostred ničoho. Cestovanie na zhrdzavenom, takmer nefunkčnom vehikli je len pre otrlé povahy, ktoré dokážu dva týždne presedieť v aute!

A pozor! Chalani nielen že na Lade do Mongolska prišli a odleteli domov, ale cez facebook si vopred zohnali kamošov, ktorí prileteli do Mongolska a ich červené žiguli donesli späť na Slovensko! Janka s Romanom vystriedali ich tradičné spoznávanie krajín v džípoch a sadli do žiguli.

Zábava i fotošúting s Vasiľom (červené žiguli) už túto sobotu 5. novembra v BA.

No však Noshaq! – Sny a realita afgánskeho Hindukúša (Petra Pogányová, Paľo Draxler)

Petra Pogányová
Petra Pogányová

Počuli ste už o Slovenke, ktorá bola dvakrát v Afganistane, aby sa tam štverala na vysoké hory Hindukúša? Peťa si to s kamošmi tentokrát zamierila na najvyšší vrchol Afganistanu, 7492 metrov vysoký Noshaq. Kým Peťa bude prezentovať v Žiline, Paľo Vám povie o ceste už tento piatok v Bratislave.

Ako sa nezabiť na svadobnej ceste (Marta a Matej Dumanovci) 

Dumanovci
Dumanovci

12 krajín, 8 mesiacov, 2 ľudia. Úspechom nie je stráviť medové týždne v romantickom opojení, ale nezabiť sa. A vrátiť sa domov. Spolu. A nerozviesť sa. Aj vďaka ľuďom, ktorí otáčajú vnímanie podstatných a nepodstatných vecí na ruby. O ceste Južnou Amerikou, Čínou a Áziou až naspäť na Slovensko.

Išli by ste tiež na osemmesačnú svadobnú cestu okolo sveta? Viac v nedeľu 6. novembra v Bratislave.

1080 km na vyrobenom zhrdzavenom tandeme s 13 mesačným dieťaťom (Evit a 2xJanči Mazancovci) 

Mazanovci
Mazanovci

Pred pár rokmi prešli na bicykloch naprieč Amerikou. Bicyklovania sa však nevzdali ani po narodení malého Janíčka.

„Vietor vo vlasoch, úsmev na perách, šťastie, že sedíme na vlastnom vysnívanom tandeme a ten pocit, že mať dieťa, nezastaví naše plány a sny! …ale aj hrdzavejúci a vŕzgajúci bycikel, protestujúce dieťa vo vozíku, svalovica jak svet, komáre pri Dunaji a nefungujúce brzdy! Proste taká správna rodinná dovolenka od Bystrice až po Alpy.“

Aké sú ich top zážitky z tejto cesty?

Náš bike je divný a ťaháme vozík s dieťaťom – ľudia sa otáčajú a nechápu…
Náš bike je divný a Evka má dieťa vpredu na rukách, pedálujeme – ľudia sa otáčajú, nechápu, nahlas komentujú a prípadne drgnú kamoša, že sa má pozrieť…
Náš bike je divný a v predu Evka kojí dieťa, pedálujeme – ľudia nekomentujú, prehodnocujú či videli správne a väčšinou sa pýtajú kamoša „dieťa, bike, prso?? “ (smiech)

Viac v nedeľu 13.novembra v Banskej Bystrici a 14. novembra v Brezne.

Čo majú tieto cesty spoločné? Prezentácie všetkých týchto ciest si budete môcť vypočuť na cestovateľskom festivale Cestou necestou. Pozrite si program 106 cestovateľských prezentácií v 18 mestách Slovenska od 11. októbra do 22. novembra na: www.cestounecestou.sk.

OZ Cestou Necestou
Uložiť článok

Najnovšie články