Plejádu zahraničných hviezd povedú svetové esá a lídri úspešných hudobných projektov – legendárny gitarista Lee Ritenour a basgitarista John Patitucci. Okrem nich sa predstavia Jure Pukl Trio s uznávaným bubeníkom Gregom Hutchinsonom a projekt Gergo Borlaia. Ďalším výnimočným hudobným sviatkom bude jarná edícia festivalu – májový samostatný koncert žijúcej legendy, gitaristu Pata Methenyho v bratislavskom Istropolise!
One Day Jazz Festival je späť s najsilnejším programom vo svojej histórii, plným svetových mien a kvalitných hudobných telies súčasnej jazzovej scény. Tento rok prichádza jesenná edícia obľúbeného festivalu na prelome novembra a decembra, a tak bude tentokrát One Day Jazz Festival vianočným darčekom pre všetkých priaznivcov kvalitnej hudby. Termínom jesenného One Day Jazz Festivalu bude 28. november – 2. december a uskutoční sa v troch mestách: v Bratislave, Žiline a v Košiciach. „Tešíme sa na vás na troch koncertných večeroch v troch slovenských mestách, 28. novembra v bratislavskom Istropolise, 30. novembra v Mestskom Divadle Žilina a napokon 2. decembra v košickom Ges Klube,“ upresňuje a pozýva riaditeľ festivalu Martin Valihora. „Návštevníci One Day Jazz Festivalu si tento raz vychutnajú veľké mená – Lee Ritenour, John Patitucci Trio feat. Brian Blade a Danilo Pérez s projektom Children of the Light a predvedie sa tiež mladá krv newyorskej scény Jure Pukl Trio s hviezdou na bicie Greg Hutchinsonom,“ prezrádza detaily nadupaného programu Valihora. Ako dodáva, vo festivalovom line-upe opäť dostanú priestor i mladí umelci, nová krv slovenskej hudobnej scény.
Hviezdy jesennej edície festivalu
Famózny americký gitarový virtuóz Lee Ritenour sa hrdí vyše 40-ročnou úspešnou kariérou. V roku 1986 sa stal držiteľom ocenenia Grammy Award (nahrávka Harlequin – kolaborácia s Daveom Grusinom) a okrem toho bol na ocenenie Grammy 17krát nominovaný. Nahral viac ako 40 albumov. Z jeho úspešných hitparádových skladieb zaujal najmä hit „Is It You“, ktorý sa stal klasikou jazzového rozhlasového éteru. V 90tych rokoch sa stal Lee Ritenour zakladajúcim členom Fourplay – jednej z najúspešnejších formácií v novodobých jazzových dejinách. Škála sólových kolaborácií Lee Ritenoura obsahuje mená legiend ako Phil Collins, Chaka Kahn či Herbie Hancock. Nezmazateľnou stopou v histórii americkej hudby sa stali Ritenourove legendárne Utorkové noci – vystúpenia v slávnom kalifornskom jazzklube The Baked Potato. S kapelou v zložení Dave Grusin, Patrice Rushen, Harvey Mason a Ernie Watts sa v 70tych rokoch stali na dlhých 5 rokov významnou súčasťou vtedajšej najuznávanejšej jazzovej komunity. Dodnes sa povráva, že v preplnenom klube sa v publiku pravidelne objavovali na jeho koncertoch Eric Clapton, Jeff Beck, George Benson, Al Jarreau, Joe Sample či Bob Dylan a Joni Mitchell…
[youtube KUt_pnutRtI 720 410]
Danilo Pérez, John Patitucci a Brian Blade tvorili dlhšie než dekádu rytmiku v kvartete žijúceho jazzového génia, legendárneho saxafonistu Wayne Shortera. Všetci traja sa okrem toho stali frontmanmi vlastných individuálnych projektov a skupín. V roku 2015 vydali spoločný album Children of the Light. Renomované trio prinesie koncept piano (Danilo Pérez) – basa (John Patitucci) – bicie (Brian Blade).
Jure Pukl Trio feat. Greg Hutchinson. „Pukl je kombináciou talentu, duše a túžby po dobrodružstve, ktorá poháňala jazzovú evolúciu odjakživa. Je rastúcou hviezdou kreatívnej novej generácie, ktorá energicky povedie hudbu do novej éry,“ napísali v roku 2012 o Jure Puklovi prestížne londýnske noviny The Guardian. Uznávaný slovinský saxafonista má za sebou štúdium na Vienna Music Academy, Haag Conservatory of Music, štipendium na Berkley College of Music a Graz Academy of Music. Pýši sa spoluprácami s menami ako Esperanza Spalding, Marcus Gilmore, Bosko Petrovic, Miles Griffith a orchestrami European Jazz Orchestra, European Movement Jazz Orchestra, Vienna Saxophone Quartet či Nouvele Cousine. Za svoju modernú, avantgardnú interpretáciu jazzovej hudby si vyslúžil mnoho ocenení. V súčasnosti má na konte 7 vlastných albumov a 40 CD, na ktorých je podpísaný ako jeden z tvorcov. V Bratislave vystúpi v spolupráci s mladým americkým bubeníkom Gregory „Hutchom“ Hutchinsonom, označovaným za jedného z najvýznamnejších bubeníkov svojej generácie.
Inštrumentálny jazz-metalový projekt European Mantra pricestuje do Bratislavy zo susedného Maďarska. Jeho lídrom je fenomenálny fusion bubeník Gergő Borlai, ktorý sa ako jeden z mála bubeníkov zo stredoeurópskeho regiónu presadil vo svete. Aktuálne žije a tvorí v Los Angeles. Spolu s ním sa na One Day Jazz Festivale predstavia gitarista Peta Lukács, klavirista János Nagy a basgitarista Péter Papesch.
Hviezdy jarnej edície festivalu
V máji 2017 prinesie One Day Jazz festival bezkonkurenčne najočakávanejší jazzový koncert roka! V bratislavskom Istropolise vystúpi žijúca legenda Pat Metheny. „Pata Methenyho sme sa snažili získať do line-up nášho festivalu naozaj veľmi dlho. Je extrémne vyťažený, preto sme na voľný termín v jeho diári museli čakať. A dočkali sme sa. Máme obrovskú radosť, že sa to podarilo, preto pevne dúfam, že si jeho koncert slovenskí fanúšikovia užijú ako sa patrí!“ prezrádza Martin Valihora a dodáva, že samostatný koncertný večer s Pat Methenym v Istropolise bude bonusom júnovej edície One Day Jazz Festivalu, ktorá sa uskutoční na Bratislavskom Hrade a ktorej program zverejní už čoskoro.
Legendárny americký gitarista a skladateľ vlastným menom Patrick Bruce Metheny je lídrom Pat Metheny Group a figuruje ako exkluzívny hosť a spolupracovník v množstve ďalších hudobných projektov. Učiteľ a vzor celej generácie jazzových gitaristov má na konte neuveriteľných 20 ocenení Grammy a v diskografii navyše tri Zlaté platne. Metheny vydal a zrealizoval obrovskú škálu sólových, trio, quartet a duetových nahrávaní s hudobníkmi ako Dave Holland, Roy Haynes, Toninho Horta, Burton, Chick Corea, Pedro Aznar, Pastorius, Charlie Haden, John Scofield, Jack DeJohnette, Herbie Hancock, Bill Stewart, Ornette Coleman, Brad Mehldau, Joni Mitchell, Milton Nascimento, Santana, Dominic Miller, Michael Brecker, Trilok Gurtu a s mnohými ďalšími. V súčasnosti Pat Metheny aktívne koncertuje už viac ako 30 rokov a hrá 120 až 240 koncertov ročne.
Antonio Sanchez bol hviezdou jesennej edície One Day Jazz Festivalu v roku 2015 so svojím projektom Migration, ktorý vedie od roku 2011 a ktorého súčasťou sú elitní hudobníci z New Yorku, Seamus Blake (tenor saxofón a EWI), John Escreet (piano) a Matt Brewer (akustická i elektrická basa). Držiteľ Grammy Award Antonio Sanchez, jeden z najrešpektovanejších bubeníkov súčasnosti sa aktuálne preslávil i ako autor hudby k oscarovému filmu Birdman. Okrem svojich sólových hudobných aktivít Antonio Sanchez žiari v spolupráci s Pat Methenym, vďaka ktorému sa po dvoch rokoch vráti na Slovensko.
Linda Oh je uznávaná austrálska basgitaristka a kontrabasistka malajzijského pôvodu, ktorá má na konte spolupráce s menami ako Dave Douglas, Joe Lovano, Kenny Barron, Steve Wilson, Fabian Almazan a Terri Lyne Carrington. Mladá skladateľka je držiteľkou mnohých ocenení – ASCAP Young Jazz Composer’s award (2008), 2. priečka na Bass 2010 Competition, čestné ocenenie z Thelonious Monk Bass Competition (2009), Bell Award for Young Australian Artist of the Year (2010) a Downbeat Critic’s Poll “Rising Star” on bass (2012). Aktuálne žije a tvorí v New Yorku a vyučuje na Manhattan School of Music. Má na konte niekoľko vlastných releasov a pôsobí tiež v oblasti filmovej hudby.
Britský pianista a skladateľ Gwilym Simcock, zástupca jazzovej i klasickej scény bol označený prestížnym londýnskym denníkom Evening Standard ako „Jeden z 1000 najvplyvnejších osobností v Londýne“. V roku 2007 sa ocitol na titulnej strane augustového vydania najuznávanejšieho britského jazzového magazínu Jazzwise. Gwilym Simcock je zakladajúcim členom skupiny The Impossible Gentlemen. Za celú plejádu jeho spoluprác hovoria mená Bobby McFerrin a Chick Corea, za slávne koncertné sály, v ktorých vystupoval zase londýnska Royal Albert Hall a Queen Elizabeth Hall.
Vstupenky na ONE DAY JAZZ FESTIVAL sú v predaji v sieti Ticketportal.
TS Soul For Show (Adriána Čahojová)
Nahlásiť chybu v článku