Medzi hobby niektorých ľudí patrí pozeranie filmov, ktoré ich vystrašia. Dôvod je jednoduchý – ľudstvo má akúsi záľubu vo vyhľadávaní desivých vecí (samozrejme, len v prípade, že sú v pohodlí domova a pod podmienkou, že keď pôjde do tuhého, môžu to stopnúť). Možno za to môže skutočnosť, že väčšina horrorových filmov je už na prvý pohľad nereálna a možno to má niečo s tým, že keď sme vystrašení, dostávame sa do stavu nazývaného „uteč alebo bojuj“, kedy sa uvoľňuje adrenalín. A adrenalín je fajn vec.
Niektoré horrory ale vedia poriadne sklamať – najmä v prípade, že sa tešíte na úžasný trhák, z ktorého vám budú stáť vlasy na zátylku a vy namiesto toho dostanete slabý táborákový príbeh, z ktorého akurát tak prevraciate očami. To vie rozčúliť. V tomto článku vám prinášame zoznam tých najhorších. A pod slovom najhorších myslíme najhorších.
Paranormal Activity (2007)
Keď si Paranormálne aktivity pozriete prvýkrát, sami a neskoro v noci s tým, že si dovolíte byť vystrašení, tento film má čosi do seba. Filmy na spôsob nájdených videí a nevysvetlených zmiznutí ľudí v daných videách mali vždy čosi do seba. Ale len do doby, kým sa nad nimi hlbšie nezamyslíte a zistíte, že to celé jednoducho nedáva zmysel. A keď si pustíte ďalšie časti filmu Paranormálne aktivity, máte jednoducho chuť to celé zabaliť a radšej hrať nejakú hru. Napríklad Aktivity.
Poltergeist (1982)
Hoci sa Poltergeist nachádza v mnohých zoznamoch typu „Tie najlepšie horrory všetkých čias“, jediná horrorová vec na ňom je dejová linka. A všetky tie veci s Darthom Vaderom v detskej izbe. A ešte efekty. Chápeme, že v osemdesiatych rokoch sa toho so špeciálnymi efektmi veľa robiť nedalo, ale niektoré z nich skutočne pripomínajú skôr scény zo Scary Movie, ako z kultového horrorového filmu. A koniec je vyslovene vtip.
Kruh (2002)
Hneď na začiatok by sme si ale mali ujasniť, že hovoríme o americkej verzii, nie tej japonskej. Americká verzia Kruhu bola už toľkokrát parodovaná a spomínaná v pop kultúre, že ju jednoducho nemôžeme brať vážne. Vlastne sa nemala brať príliš vážne ani predtým – kazeta, po ktorej pozretí do siedmych dní umrieme? Skutočne? A dievča so zlým účesom, ktoré nám vylezie z televízora? Mala to byť metafora na modernú spoločnosť? Pretože ak áno, je načase urobiť re-make. Ibaže namiesto videokazety sa objaví DVD. Ale Samara by v dnešných televízoroch asi nemala veľa miesta….
Záhada Blair Witch (1999)
Ďalší kultový film, ktorý sa považuje za hrôzu naháňajúci. Skutočne naháňa hrôzu. Najmä tá prvá polhodina, kedy sa vôbec, ale vôbec nič nedeje a vy sa cítite, akoby ste pozerali dokument o amerických lesoch. Na to, aby ste si pozreli Blair Witch, treba skutočne odvahu a guráž prežiť túto prvú polovicu. A ani potom to nie je oveľa lepšie.
Ľudská stonožka (2009)
Sú filmy, ktoré sa dajú brať vážne, ak dostatočne vymeníme pojem „vážne“. A potom sú filmy, ktoré sa nám zdajú ako zlý vtip. Ľudská stonožka je jedným z nich. Je otázne, či bol niekedy niekto schopný pozrieť si sám od seba a dobrovoľne všetky časti – ak áno, má náš obdiv. Ľudská stonožka je film, ktorý sa pohybuje kdesi na tenkej hranici nechutnosti, absurdity a grotesknosti.
Nezvratný osud (2000)
Keď tento film vidíte prvýkrát s tým, že ste nikdy nečítali ani nevideli nijaké spoilery, môže vás trocha vystrašiť či ohromiť. Ale potom to už ide dolu vodou. Potom je to už ako havarujúce lietadlo, ktoré sa rúti k zemi. Myšlienka nevyhnutného osudu, ktorý si vždy nájde cestu, je znepokojujúca, ale ako horror príliš nefunguje. Tak tu máme len ďalší klasický krvák, na ktorý boli spotrebované litre umelej krvi.
Kľúč (2005)
Klasický priemerný horror, pri pozeraní ktorého vám obočie vybieha do závratných výšin a zvažujete, že si radšej pustíte halloweensky špeciál Simpsonovcov. Kľúč vás skutočne príliš nevystraší a dokonca váhame, či si vôbec zaslúži byť aj v tomto zozname – nie je totiž ani natoľko zaujímavý, že by ste sa na niektorých scénach zasmiali.
Mucha (1986)
Ďalšia klasika, ktorú si človek pozrie v slabej chvíli a potom si želá, aby na to zabudol a rozhodne nie z dôvodu, že by mal nočné mory. Hoci myšlienka filmu je odpudivá a pripomína nočnú moru, celá zápletka pôsobí skôr parodicky – najmä v kombinácií so špeciálnymi efektmi osemdesiatych rokov.
Plán 9 (1959)
Ak ste o tomto filme nikdy nepočuli, mali by ste sa považovať za šťastných ľudí. Ed Wood bol jedným z najneschopnejších a najzúfalejších režisérov, akých Hollywood kedy stvoril a film Plán 9 (Plan 9 from Outer Space) je toho nezvratným dôkazom. A hoci Ed Wood sa akosi nevedel rozhodnúť, či sa má jednať o horror, sci-fi alebo triler, vzišla z toho komédia. Ak nemáte žalúdok pozrieť si celý film (je to skutočne silná káva a bude vám trápne za všetkých, čo sa na tom podieľali), môžete siahnuť po snímke Ed Wood od Tima Burtona. To vám bude trápne len za nešťastného Eda Wooda.
Anakonda (1997)
Filmy, v ktorých sa objavujú prerastené verzie nebezpečných zvierat, väčšinou nie sú dobré (a ak sú to ešte aj zmutované verzie daných zvierat, je to ešte horšie – stačí sa pozrieť na Godzillu) a Anakonda nie je výnimkou. Niektoré filmy nie sú béčkové, ale rovno céčkové a nijaký počet nebezpečných zvierat už situáciu nezachráni. Ani Jennifer Lopez.
Toto bol náš zoznam. A čo ten váš? Ktoré filmy ste si pustili v nádeji horrorového zážitku a dopadlo to celkom inak?
interez.sk (Simona Gray)
Nahlásiť chybu v článku