foto: Steve McCurry/National Geographic

"Afgánske dievča", fotografia od Steva McCurryho patrí medzi najznámejšie fotografie National Geographic vôbec. Od roku 1984, kedy fotografia vznikla prešlo už mnoho rokov, a dnes má Sharbat Gula z fotografie ešte viac problémov, ako kedysi.

Najznámejšia titulka magazínu National Geographic a jedna z najkultovejších portrétových fotografií vôbec. „Afgánske dievča“, alebo Sharbat Gula mala v roku 1984 len 12 rokov a žila v utečeneckom tábore v Pakistane. Ani po viac ako 30-tich rokoch problémy z jej života nezmizli. „Afgánskemu dievčaťu“ hrozí väzenie 14 rokov a to preto, že uteká pred svojím ťažkým životom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Fotografia mladého dievčaťa s hypnotizujúcimi zelenými očami videl už celkom určite každý. Fotograf Steve McCurry ju odfotografoval v utečeneckom tábore v pakistanskom Nasir Baghu. Už vtedy sa dievča pokúšalo dostať za aspoň o niečo lepším životom z rodného Afganistanu. Fotografia sa na obálke National Geographic objavila hneď v ďalšom čísle a dodnes patrí medzi tie najlepšie.

foto: Steve McCurry/National Geographic
foto: Steve McCurry/National Geographic

V roku 2002 sa fotograf a „afgánske dievča“ stretli znovu, tentokrát v Afganistane, kde sa Sharbat Gula musela vrátiť. Už nebola dievča, ale mala približne 30 rokov a dvoch synov. Svoj vek iba odhadovala, keďže nepozná presný deň ani rok svojho narodenia. Vo vojnou zmietanom Afganistane mali počas jej detstva väčšie problémy, ako usporiadavať narodeninové oslavy. Sharbat si fotografa dobre pamätala, pretože sa jej v utečeneckom tábore vôbec nepáčil. Objektívom na ňu dovtedy ešte nikto nemieril. Jej hlboké a hypnotizujúce zelené oči sa stali symbolom. Symbolom strachu a utrpenia afgánskeho ľudu, ktorý utekal pred bombami, ktoré na ich domovy zhadzovali sovietske lietadlá.

foto: Steve McCurry/National Geographic
foto: Steve McCurry/National Geographic

Od roku 2002 nebolo o Sharbat Gula vôbec počuť. Správy o „afgánskom dievčati“ sa objavili len nedávno. 26. októbra ju totiž zatkla pakistanská polícia a hrozí jej 14 ročné väzenie. Obvinená bola z falšovania dokladov pre seba a dvoch mužov, ktorých označila za svojich synov. Snažila sa potajme žiť v Pakistane, kde bola od spomienok na svoje ťažké detstvo a mladosť po toľkých rokoch konečne tak ďaleko. Pakistan sa však bráni tým, že množstvo utečencov z Afganistanu je neudržateľné. Ľudia sem utekajú napriek tomu, že sa vojenský konflikt už dávno skončil. Jednoducho už viac nechcú žiť vo svojej rodnej krajine, na ktorú majú toľko zlých spomienok.

Čo si o tomto prípade myslíte vy? 

interez.sk (Lukáš M.)
Uložiť článok

Najnovšie články