Jedno slovenské more sa nachádza v obci Malá Lehota. Založenie tejto obce sa pripisuje oligarchovi Matúšovi Čákovi, na ktorého panstve vzniklo viacero osídlení s názvom „Lehota“. Národná prírodná pamiatka Andezitové kamenné more bola vyhlásená v roku 1975. Druhé kamenné more sa nachádza v blízkosti obce Vyhne, v južnej časti Štiavnických vrchov. Tento jedinečný prírodný útvar sa rozprestiera na úpätí vrchu Kamenná.
Slovensko sa naozaj môže pýšiť jedinečnými moriami. Aj napriek tomu, že sa v nich neokúpete, zážitok je zaručený. Kamenné moria najčastejšie vznikali pomocou mrazového zvetrávania (tzv. gelivácia) v období starších štvrtohôr, avšak vytvárajú sa aj v dnešnej dobe, ale pomalšie. Úlomky uvoľnené mrazovým zvetrávaním sa vyznačujú ostrými hranami. Tieto prírodné skvosty dokážu každému návštevníkovi doslova vyraziť dych. Aj napriek tomu, že nepatria k najnavštevovanejším slovenským prírodným pamiatkam, sú medzi turistami veľmi obľúbené.
Ako vzniklo andezitové more v Malej Lehote
Predstavte si, že cestujete v čase. Ak by ste chceli zistiť ako toto more vzniklo, museli by ste sa presunúť do obdobia veľmi dávneho. Presne do dávnych čias spred 3 miliónov rokov. Práve vtedy sa zo sopečného kopca, dnešného Vojšína valil prúd lávy. Viete si predstaviť, že vonkajšie teploty v tom čase dosahovali až mínus šesťdesiat stupňov?Táto nízka teplota spôsobila, že andezitová magma tuhla pomerne rýchlo a rozpadávala sa do nepravidelných viacuholníkových blokov. A teraz sa presuňte späť do prítomnosti. Mohutné balvany ležia nepohnuté na svojich miestach. Rozmery mora sú približne 30 x 100 m. Každý z kameňov váži pol tony. Už veríte, že kamenné more pri obci Malá Lehota je unikát?
Kamenné more nad obcou Vyhne
Na úpätí vrchu Kamenná sa nachádza unikátny prírodný výtvor – Kamenné more. Je tvorené množstvom väčších či menších ryolitových balvanov, ktoré by ste nespočítali ani za týždeň. Oblasť balvanov je svojou rozlohou najväčšou a najvýznamnejšou svojho druhu na Slovensku. Zároveň ide o jedno z najstarších chránených území na Slovensku (v súčasnosti je oblasť chránená ako prírodná rezervácia so 4. stupňom ochrany). Najväčšie kamene sa nachádzajú v južnej časti, niektoré dosahujú priemer aj tri metre.
Kamenné more je významné nielen z geologického, ale aj zoologického hľadiska. Viete prečo? V lokalite sa vyskytujú naozaj viaceré druhy živočíchov, hlavne plazov. Ak budete mať šťastie natrafíte na kriticky ohrozenú jaštericu múrovú. Ku kamennému moru sa dostanete po Náučnom chodníku Andreja Kmeťa.
Hoci naše kamenné moria už nie sú v pôvodnom stave, pretože niekoľko kameňov sa využilo na stavbu domov či kvôli ryolitu, stále ostávajú jedinečné a čo je hlavné, sú stále dostupné turistom.
interez.sk (Anna Zábojníková)
Nahlásiť chybu v článku