Turisticky jedným z najvyhľadávanejších cieľov okolia Košíc sú nesporne Herľany. V bývalých kúpeľoch vyviera zo zeme slávny Herliansky gejzír - jediný gejzír na Slovensku, vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Výskyt gejzírov ako druhov termálneho prameňa, ktoré vystrekujú horúcu vodu a vzduch, je pomerne zriedkavý. Aj preto je ich na celom svete len okolo tisícky, pričom sa z tohto počtu približne polovica nachádza v Yellowstonskom národnom parku. No na svete sa nachádzajú aj gejzíry, ktoré nevyvrhujú vriacu, ale studenú vodu. Podobné gejzíry ako na Islande sa nachádzajú aj na starom kontinente, kde je Herliansky gejzír jedným z troch unikátov. Aj jeho všedná návšteva má však pre jeho meniace sa intervaly a intenzitu erupcie nádych spontánnosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nachádza sa v starom kúpeľnom areáli, kde sa v sedemdesiatych rokoch 19. storočia realizoval artézsky vrt. Ak vám na tom už teraz niečo nesedí, nie, nie ste na omyle. Nejde totižto o typický prírodný gejzír, ale gejzír aktivovaný ľudským zásahom. Účelom 404,5 m hlbokého vrtu bolo nájdenie zdroja minerálnej vody. Práve pri ňom vznikol mohutný výver, famózne predstavenie, ktoré robí z Herlian turistickú zastávku známu aj ďaleko za našimi hranicami.

herlianky-gejzir
obecherlany.sk

Herliansky gejzír je od vykonania spomínaného vrtu aktívny nepretržite, pričom do roku 1903 a v rokoch 1957-2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Momentálne je okrem neho aktívny ešte gejzír v Nemecku, spolu s najvyšším studeným gejzírom na svete v Andernachu a ďalšie podobné gejzíry sú na Islande.

[youtube LHN_UjfMlfM 720 410]

Jeho niekedy až tridsaťminútovú erupciu, dosahujúcu výšky až 20 m s výdatnosťou asi 600 hl vody, spôsobuje oxid uhličitý, ktorý vystupuje z podložia pozdĺž tektonických zlomov. Jej čas sa pritom predpokladá podľa poslednej známej erupcie v intervale 34 až 36 hodín. To znamená, že sa toto jedinečné divadlo na úpätí Slanských vrchov odohráva približne každý druhý deň.

Mali by sme však dbať aj na to, že ako činnosť jednoducho výnimočného Herlianskeho gejzíru, tak aj činnosť všetkých ostatných gejzírov je citlivá na podmienky. Často je príčinou zániku gejzíru ľudská činnosť, a preto by sme mali byť pri ňom mimoriadne ohľaduplní.

Ak sa napokon rozhodnete divadlo, ktoré je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO, navštíviť, odporúčame sa vám o čase erupcie informovať či už na oficiálnej webovej stránke obce, alebo prostredníctvom telefonátu na herlianskej pošte. No pamätajte, príroda je nevyspytateľná a čas erupcie je len orientačný. No ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša.

Interez.sk (Dušan Farbula)
Uložiť článok

Najnovšie články