Zvyšok bytu tvoria tzv. servisné priestory, ako sú prechodné chodby či toaleta. Českí architekti zo štúdia No Architects dostali za úlohu zveľadiť práve takýto starší pražský byt s rozlohou približne 82 m². Namiesto toho, aby z rekonštrukcie vznikol ďalší štandardný „3-izbák“, sa však začali pohrávať s myšlienkou, ako prestať pozerať na priestor očami bežného človeka.
Podľa údajov z tlačovej správy, ktorú zverejnila agentúra Linka, to znamená, že priestor, s ktorým sa pracovalo, je ešte menší než priemerný český byt (86,7 m²).
Takto sa dá z bežného bytu vytvoriť rodinný dom
Rozhodli sa vytvoriť inovatívne bývanie, v ktorom je zveľadený každý centimeter priestoru – organicky, originálne a svojrázne. Bez servisných úsekov a bez ohľadu na to, že dnes ide o koncept, ktorý mnohí považujú za kontroverzný.
„Po rekonštrukcii sa toto bývanie svojím dispozičným riešením približuje skôr k rodinnému domu. Na ploche len 82 m² – čo je dokonca pod priemerom – ponúka, s trochou zveličenia, až 11 + kk,“ informuje agentúra Linka.
Celý projekt si môžete pozrieť v našej galérii:
Podľa slov architektov sa jedenásť miestností začína vstupnou halou s denným svetlom, ktorá ústi do dlhej chodby s posedením.
Vo vnútri sa nachádzajú dve detské izby pre tri deti, dve kúpeľne, samostatná toaleta s úložným priestorom, kuchyňa s jedálenským sedením až pre osem osôb, obývačka s knižnicou a pracovným kútom. Dispozíciu uzatvára spálňa pre rodičov a domáca sauna. Nechýba ani šatník, sklad a práčovňa – všetko šikovne integrované do jedného priestoru.
Výsledok je ohromujúci – a pohľad na fotografie vo vás možno prebudí novú dávku inšpirácie. Futuristický byt zároveň predstavuje nový uhol pohľadu na to, ako kreatívne sa dá pracovať so zdanlivo obyčajným priestorom.
Nahlásiť chybu v článku