Foto: TikTok

Odborníci upozorňujú na SkinnyTok.

Na sociálnej sieti TikTok sa objavujú videá s návodmi ako čo najrýchlejšie schudnúť. Tento nový trend influencerov, ktorý má „pomôcť“ ľuďom v boji s nadváhou, je však nebezpečný, upozorňujú odborníci.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Krátke videá majú za cieľ motivovať ľudí k chudnutiu, v niektorých sa ukazujú aj rôzne návody či stravovacie rady. Momentálne sociálnou sieťou, ktorú obľubujú najmä mladí ľudia, koluje až 60-tisíc podobných videí.

Takéto chudnutie nesie podľa odborníkov, ktorí sa vyjadrili pre FoxNews, veľké riziko obzvlášť pre mladých ľudí. Často sú odporúčania influencerov tvrdé až nereálne – vo videách odporúčajú držať hladovku a obmedziť jedlo na minimum.

Na negatívne účinky poukazuje Brett Osborn, americký neurochirurg, ktorý pre FoxNews uviedol, že ide o rastúcu krízu, ktorú verejnosť oslavuje pod virálnym názvom „SkinnyTok“. Tvrdá diéta a hladovanie, a s tým spojené výrazné chudnutie, môže tínedžerom a mladým dospelým oslabiť imunitu, zhoršiť kognitívne funkcie, narušiť hladinu hormónov, či dokonca trvalo poškodiť mozog.

TikTok pristúpil k opatreniam, trend si všimla aj EÚ

Autori takýchto videí ich označujú hashtagom „SkinnyTok“. Ak by ste si v aplikácii vyhľadali túto frázu, uvidíte upozornenie, ktoré TikTok pridal ako opatrenie:

„Čísla na váhe nič neznamenajú. Pokiaľ máš ty, alebo niekto koho poznáš otázky týkajúce sa vnímania vlastného tela, prijímania potravy alebo fyzickej kondície, je dôležité vedieť, že môžeš požiadať o pomoc a nie si v tom sám/sama. Ak sa necítiš dobre, môžeš sa zveriť.“

Vo svojom trápení nikto nemusí byť sám. Ak máte otázky týkajúce sa porúch príjmu potravy, bezplatnú pomoc ponúka Chuť žiť na čísle 0800 221 080 (v pondelok a v stredu od 10:00 do 18:00, v utorok, vo štvrtok a v piatok od 10:00 do 16:00)

Na škodlivú popularitu trendu si posvieti aj Európska komisia, píše Politico. Tá už od minulého roku skúma algoritmus aplikácie a jeho vplyv na neplnoleté osoby. V rámci tohto vyšetrovania komisia skúma aj to, ako algoritmus TikToku propaguje obsah týkajúci sa poruchy príjmu potravy.

Uložiť článok

Najnovšie články