Ilustračná foto: archívny záber výbuchu sopky Mount Spurr, 1992, By R. McGimsey (U.S. Geological Survey) - pubs.usgs.gov, Public Domain, Link

Odborníci pozorne sledujú veľkú aljašskú sopku s názvom Mount Spurr už od marca.

Miestnych obyvateľov aj vedcov z Aljašského vulkanického observatória (AVO) už mesiac znepokojuje zvýšená seizmická aktivita v oblasti Mount Spurr. Za jediný týždeň pred 25. aprílom tam zaznamenali až 66 zemetrasení.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Odborníci z AVO už v marci spustili poplach a upozornili, že sopku Mount Spurr môže čakať výbuch. Správu priniesol Daily Mail, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie vedcov z AVO.

Sopku sledujú od marca, pod zemou hrmí

3374-metrový gigant sa nachádza len 125 kilometrov od najľudnatejšieho mesta Aljašky, Anchorage. Celá populácia mesta, približne 300-tisíc ľudí, tak napäto sleduje situáciu a vyčkáva na akýkoľvek náznak zmeny.

Už v marci boli obyvatelia vyzvaní, aby si vytvorili zásoby potravín, detských potrieb a potrieb pre domáce zvieratá. Prípadná erupcia by totiž mohla narušiť dodávateľské reťazce a spôsobiť oneskorenie dodávok.

Foto: By Will Buckner – https://www.flickr.com/photos/willbuckner/50531609056/, CC BY 2.0, Link

Strach miestnych ešte viac vystupňovalo varovanie, že sopečný popol by v prípade erupcie mohol pokryť celé mesto. Začali hromadne vykupovať ochranné masky na tvár a kanistre s vodou, rovnako ako ďalšie nevyhnutné potreby.

@fiddleheadacres We’re as ready as we can be so now we just wait! #alaska #offgrid #offgridalaska #fyp #alaskagirl #offgridhomestead #homesteading #offgridliving #offgridlife #homestead #alaskahomestead #millennial #tinyhome #volcano #mountspurr ♬ original sound – Lia – Off Grid Alaska

„Hoci sa mesto nenachádza priamo v zóne dopadu, masívny oblak popola pravdepodobne zasiahne celé jeho územie. Sopečný popol môže dráždiť oči, nos a hrdlo a spôsobiť vážne zdravotné problémy ľuďom s astmou, ochoreniami pľúc či so srdcovými problémami,“ uvádza Daily Mail.

Pravdepodobnosť výbuchu sa znížila, vedci sopku naďalej pozorujú

Aktualizácia z 25. apríla však obyvateľov aspoň trochu upokojila.

Vedci z AVO vtedy oznámili, že pravdepodobnosť výbuchu sa znížila, hoci riziko stále nevylučujú.

Ilustračná foto: By Frank Kovalchek from USA – Mountains to the west of Ancorage, CC BY 2.0, Link

Pozitívnym signálom je spomalenie deformácie zeme v okolí sopky za posledný mesiac, ako aj fakt, že pobrežné oblasti v jej blízkosti sú stále pokryté ľadom. Pokiaľ by magma stúpala k povrchu, ľad by sa už podľa vedcov pravdepodobne roztopil.

„AVO naďalej pozorne monitoruje aktivitu sopky Mount Spurr a hľadá signály, ktoré by naznačovali približovanie sa k erupcii,“ oznámila agentúra.

Dodávajú, že bez nových varovných signálov je pravdepodobnosť výbuchu v tejto chvíli nižšia.

„Pravdepodobnosť erupcie sa síce od marca znížila, no sopku naďalej sledujeme na zvýšenej úrovni znepokojenia. Explozívna erupcia – alebo viacero erupcií podobných tým z rokov 1953 a 1922 – je však stále možná,“ uvádza agentúra na záver, pričom odkazuje na dva incidenty, kedy došlo k veľkej erupcii v minulosti.

Uložiť článok

Najnovšie články