Foto: TASR - Pavel Neubauer

Práce vraj nečítal a nevie to posúdiť.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) nechce byť v pozícii arbitra v prípade podozrení okolo diplomovej práce poslanca Národnej rady (NR) SR Mariána Kéryho (Smer-SD), ktorú mal Kéry podľa zistení denníka Sme odpísať. Podľa Druckera je na každom jednotlivcovi, ako sa s takouto situáciou popasuje.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

„Nechcem byť v pozícii arbitra, ja som nečítal tie práce, ale môžem vyjsť len z mediálnych informácií, ktoré som zachytil,“ skonštatoval Drucker.

Dodal, že je aj na vysokej škole kontrolovať, aby sa takéto veci nediali. „Je to na každej jednej škole. Veď máme systém, ktorý má overiť a okontrolovať, že máte plagiát, tak niekde to muselo zlyhať,“ poznamenal.

Podľa slov Druckera záverečná práca nenahradí päť rokov štúdia či štátne skúšky. Aj preto chce v rámci zmien vysokoškolského zákona upustiť od povinných záverečných prác. „Je to v mnohých častiach prežitok. Myslím si, že ich treba zmeniť, ale nie ako reakciu na to, že to niekto kopíruje,“ vysvetlil.

Podľa denníka Sme poslanec a predseda Zahraničného výboru NR SR Kéry odovzdal v roku 2004 totožnú prácu ako jeho spolužiačka z gymnázia v roku 2000. Obaja študovali na Univerzite Konštantína Filozofa, na Katedre ruského jazyka a literatúry, a práce písali na rovnakú tému. Kéry pre denník uviedol, že z úrovne práce nebol nadšený, no odmietol, že by išlo o doslovný prepis alebo plagiát.

Šimečka hovorí o odstúpení

V normálnej civilizovanej krajine by poslanec Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD) alebo ktokoľvek, o kom sa odhalí takéto plagiátorstvo, už dávno odstúpil zo svojej funkcie. Vyhlásil to líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v reakcii na informácie denníka Sme, podľa ktorých mal Kéry odpísať diplomovú prácu od svojej spolužiačky z gymnázia.

„V normálnej civilizovanej krajine by pán Kéry alebo ktokoľvek, o kom sa odhalí takéto plagiátorstvo, už dávno odstúpil zo svojej funkcie, v tomto prípade predsedu parlamentného výboru. Bohužiaľ, na Slovensku je to naopak a niekedy sa zdá, akoby plagiátorstvo bolo kvalifikáciou na vysokú štátnu funkciu. Je to hanba,“ vyhlásil Šimečka.

 

Uložiť článok

Najnovšie články