Ilustračná foto: Unsplash

Vyše 81 percent starších ľudí vo veku 55 až 64 rokov v súvislosti s dôverou tvrdí, že „treba byť veľmi ostražitý“.

Všeobecná medziľudská dôvera na Slovensku dosahuje 21,3 percenta. Najmenšia je u starších ľudí vo veku od 55 do 64 rokov. Iba necelých 16 percent ľudí v tejto vekovej skupine si myslí, že môže veriť iným ľuďom. Naopak, najvyššiu dôveru prejavujú mileniáli, teda ľudia, ktorí sa narodili v rokoch 1981 až 1996. Vyplýva to z údajov štúdie DEKK Inštitútu.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Vyše 81 percent starších ľudí vo veku 55 až 64 rokov v súvislosti s dôverou tvrdí, že „treba byť veľmi ostražitý“. „Táto veková skupina vyrastala v období totality. Bolo bežné dávať si pozor na jazyk a ľudia žili iný život doma a iný na verejnosti. V západnej Európe, kde totalitu nezažili, dôverujú iným ľuďom starší obyvatelia viac ako tí mladší,“ uviedol riaditeľ DEKK Inštitútu Pavol Kosnáč.

Dôvera je minimálna

Z prieskumu tiež vyplýva, že v skupine 25 až 34 rokov dôveruje väčšine ľudí vyše 26 percent. Potrebu ostražitosti vníma vyše 71 percent respondentov. Dáta sa získavali na jeseň minulého roka a celoslovenský reprezentatívny prieskum realizovala agentúra Focus na 1017 respondentoch.

Súčasťou publikácie je aj menšia štúdia s názvom Študenti a medziľudská dôvera na Slovensku realizovaná na stredných odborných školách a gymnáziách. V prieskume podľa výsledkov iba 16,81 percenta študentov odpovedalo, že dôveruje iným ľuďom. Vyše 83 percent respondentov sa vyjadrilo, že pri iných ľuďoch treba byť veľmi ostražitý. Na otázku odpovedalo 2887 respondentov na školách z rôznych regiónov Slovenska.

Uložiť článok

Najnovšie články