Boj za premiestnenie pomníka so symbolmi komunizmu na Námestí osloboditeľov v Košiciach pokračuje. Po petícii aj iniciatíve poslancov mestského zastupiteľstva sa ozval poslanec parlamentu za Hlas-SD, ktorý pokusy o zmenu odmieta. Poslanci dostali aj výhražné odkazy od nebezpečnej organizácie.
Informuje o tom Korzár. Z prvotného cieľa premiestniť alebo odstrániť pamätník vojakov Sovietskej armády mestskí poslanci požadujú za nevyhnutné aspoň odstránenie komunistických symbolov.
Prijali preto uznesenie, z ktorého vyplýva, že trvalé odobratie symbolov bude prioritou pred tým, ako sa pamätník presunie či odstráni. Ani k tejto zmene však zatiaľ stále neprišlo.
Presťahovanie by stálo „veľa“ peňazí
Zarážajúce je, že do pomníka sa investovali peniaze len nedávno. Ako denník pripomína, na opravu kosákov a kladív mesto Košice spolu s ministerstvom vnútra dalo 14-tisíc eur. Stalo sa tak v minuloročný predvečer osláv Nežnej revolúcie.
Primátor Jaroslav Polaček sa neskôr za tento krok poslancom ospravedlnil. „Ospravedlňujem sa, že v čase, keď sa poukazuje na odkaz Novembra, sa pristúpilo k niečomu, čo nie je v poriadku ani v mojom svedomí,“ uviedol pre Korzár primátor Polaček.
Presťahovanie takéhoto pomníka by však stálo údajne milióny eur. „Ak by sme ho chceli rozobrať a presúvať, pravdepodobne hovoríme o sume v miliónoch eur,“ dodal primátor.
Na zmene však trvajú aj obyvatelia Košíc, ktorí spísali petíciu za presunutie pamiatky. Hlavným problémom je umiestnenie symbolov propagujúcich komunizmus na verejnom priestranstve. Námestie osloboditeľov je podľa nich jedným z najvýznamnejších verejných priestranstiev v Košiciach.
Vyhrážky od organizácie Brat za brata či kritika poslanca NR SR
Na iniciatívu poslancov premiestnenia pomníka zareagovala aj proruská skupina Brat za Brata.
„Akonáhle sa dotknete pietneho miesta našich hrdinov, môžete čakať aj odozvu od nás. Či azda by sa vám páčilo, že začneme ničiť všetky pamätníky, hroby vašej rodiny? Každého jedného z vás, ktorý za to hlasoval?“ vyhlásil vo videu vodca skupiny Matúš Alexa.
Poslankyňa mestského zastupiteľstva Ľuba Blaškovičová, ktorá bola predkladateľkou návrhu na premiestnenie pamiatky, vyjadrila po nebezpečnom vyhlásení obavy. Rovnako aj ďalší poslanci takýto odkaz berú ako vyhrážky.
Kritiku voči návrhu vyjadril aj mestský poslanec a poslanec parlamentu Igor Šimko (Hlas-SD). Ten hovorí, aby sa vojnové hroby nechali na pokoji a označuje ich za „nedotknuteľné“.
„Aká je pravda o kosákoch a kladivách? Nikto nerobí propagáciu režimom, ale treba rešpektovať, že sú to symboly, ktoré označujú príslušnosť padlých vojakov k armáde, ktorej boli súčasťou. Tým pádom je to súčasť náhrobného kameňa, pomníka. Preto sú akoby nedotknuteľné. Ide o pietne miesto a miesto posledného odpočinku padlých vojakov,“ napísal Šimko na sociálnej sieti.
Pamätník je tiež známy častými útokmi s najpravdepodobnejším motívom – útok Ruska na Ukrajinu. V minulosti boli napríklad symboly kosákov a kladív prefarbené na farby ukrajinskej vlajky.
Podobný prípad sa stal aj na bratislavskom Slavíne či na pomníku sovietskych vojakov v Prešove.
Nahlásiť chybu v článku