Ilustračná foto: Profimedia / ChatGPT (umelá inteligencia)

Prekvapivé bolo objavenie hrobu nemeckého vojaka z 2. svetovej vojny.

Záchranný archeologický výskum v lokalite budúceho priemyselného parku Šurany priniesol viaceré objavy z doby bronzovej, stredoveku, ale aj z druhej svetovej vojny. Potvrdil to Michal Cheben, vedúci výskumu z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV).

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Archeologické nálezy zachytili výskumníci najmä v južnej časti sondovaného územia. „Ide napríklad o pozostatky zaniknutej stredovekej dediny, predbežne datovanej do 12. až 14. storočia. Okrem nej sme identifikovali radové pohrebisko z obdobia stredoveku. Nie je vylúčené, že by mohlo súvisieť práve so zaniknutou dedinou. Hneď vedľa neho sa podarilo zachytiť aj ďalšie pohrebisko z obdobia staršej doby bronzovej,“ konkretizoval Cheben.

Prekvapivé bolo objavenie hrobu nemeckého vojaka z 2. svetovej vojny. „Ten nevieme spojiť s konkrétnym bojom na danom území. Predpokladáme, že s veľkou pravdepodobnosťou mohol byť zabitý pri ústupe,“ povedal vedúci výskumu.

Dlhé roky bez povšimnutia

Všetky objekty ostali bez povšimnutia napriek skutočnosti, že sa našli tesne pod ornicou, ktorú dlhé roky obrábali ťažké poľnohospodárske stroje. „Sondážou sme zistili, že v tejto časti je ornica veľmi tenká a poľnohospodári tu nerobili hlbokú orbu. Archeologické nálezy nachádzajúce sa pod vrstvou ornice tak ostali nedotknuté a skryté v zemi po tisícky rokov,“ skonštatoval Marek Vojteček, člen vedúceho tímu prieskumu.

Každý hrob a objekt sa detailne zdokumentuje. Niekedy sa časti, alebo aj celé hroby vyzdvihnú v blokoch a odnesú do laboratórií, kde pokračuje detailný výskum. „V nich sa čistia a konzervujú všetky nálezy. Rovnako odoberáme vzorky na ďalšie analýzy,“ povedal Cheben. Samotný projekt prípravy a výstavby priemyselného parku Šurany preto nie je ohrozený, rovnako ako historické objavy.

Archeológovia potvrdili, že pri výstavbe takmer každého z priemyselných parkov na Slovensku, ale aj pri stavbách s veľkou rozlohou, vždy existuje vysoký predpoklad zachytenia plôch bohatých na archeologické nálezy. V prípade všetkých archeologických nálezov platí, že v súlade s pamiatkovým zákonom sú majetkom Slovenskej republiky a ich správcom je AÚ SAV.

Prieskum územia vykonáva približne 15 archeológov, terénnych technikov a archeologických pracovníkov z AÚ SAV. V súlade s právoplatným rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu Nitra, ktorý rozhodol o nevyhnutnosti zásahu záchranného výskumu s cieľom záchrany archeologických nálezov alebo nálezových situácií predpokladaných v danej lokalite, ho zabezpečuje spoločnosť MH Invest ako realizátor strategickej investície.

Spoločnosť MH Invest upozorňuje nadšencov histórie, že archeologický prieskum je realizovaný na súkromných pozemkoch vo vlastníctve spoločnosti. Okrem prieskumu sú na nich realizované aj prípravné práce súvisiace so samotnou výstavbou parku vrátane nevyhnutného pohybu strojov a technických zariadení. V rámci pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a z dôvodu neznehodnotenia nálezov sa preto v lokalite môžu pohybovať výlučne archeológovia a príslušní odborní pracovníci.

Uložiť článok

Najnovšie články