Javy El Niño a La Niña spôsobujú vedcom vrásky na čele a správajú sa úplne inak, než bolo za posledné roky zvykom. Odborníci sa preto obávajú, čo bude nasledovať.
Spomínané dva javy majú obrovský vplyv na svetovú klímu a dokážu spôsobiť nemalé škody. Analytik Marek Nemky pre interez prednedávnom vysvetlil, že La Niña a El Niño výrazne ovplyvňujú ceny aj u nás. Veľmi suché či naopak vlhké počasie ovplyvňuje úrodu rôznych plodín a nám môže výrazne otvárať peňaženky.
Čoraz väčšie škody
Vedcov najnovšie znepokojuje, že tieto dva javy pretrvávajú dlhšie, než bolo zvykom, píše The Conversation. Ak sú tieto javy dlhšie, celkom logicky spôsobujú aj väčšie, niekedy až zdrvujúce problémy. Oba javy navyše trvajú nielen dlhšie, ale sa aj častejšie vracajú. Tento trend podľa štúdie pretrváva už 7 000 rokov.
Situácia na Zemi by sa tak mala ďalej zhoršovať a extrémy budú čoraz častejšie. Dlhodobé suchá, vlny horúčav, záplavy či lesné požiare tak nebudú, a vlastne už ani teraz nie sú, ničím výnimočným.
Posledný jav La Niña sa skončil v apríli a podľa meteorológov bol tentoraz krátky. Čo je však horšie, výrazne to ovplyvní naše vyhliadky na leto, píše CNN. Aktuálne prebieha fáza, kedy počasie neovplyvňuje ani jeden z javov La Niña a El Niño, čo má podľa odborníkov vydržať až do začiatku jesene. V lete sa preto očakávajú nadpriemerne vysoké teploty a naplno sa zrejme prejaví klimatická zmena. Či sa tak naozaj stane a čo bude nasledujúce mesiace, ukáže až čas.
La Niña so sebou väčšinou prináša ochladenie. Vyskytuje sa v Tichom oceáne, najsilnejšie sa jej sila prejavuje na západnom pobreží Južnej Ameriky. Extrémne dosahy jej vplyvu možno pozorovať všade vo svete, obavy však vzbudzuje najmä v Mexickom zálive, kde podporuje vznik hurikánov.
Nahlásiť chybu v článku