Veľmi často sa stáva, hlavne pri obchodných jednaniach, pracovných pohovoroch či v súkromnom živote, že sa ľudia nesprávajú úplne prirodzene, čomu zodpovedá aj správanie ich tela. V podvedomí nám blúdia myšlienky ako: „Ako vlastne stojím? Jednou rukou by som sa mohol podoprieť, nebudem však vyzerať znudene? A čo vlastne s tou druhou rukou?“ Samozrejme, takéto správanie je prirodzené v prípade, ak sa snažíte niekoho zaujať. V takomto prípade by Vám však mohlo pomôcť vedieť, či Vaše podvedomie odvádza dobrú prácu a usmerňuje Vás správne a Vám sa tak darí svoj náprotivok zaujať.
Je to veľmi jednoduché. Stačí, ak si zapamätáte niekoľko polôh chodidiel, ktoré vám prezradia, ako sa cíti osoba, s ktorou práve hovoríte, prípadne aký k tomu zaujala postoj. Možno ste si položili otázku „Prečo práve chodidlá nôh?“ Je to z toho dôvodu, že je pravdepodobné, že aj podvedomie osoby, s ktorou vediete rozhovor, funguje podobne ako to vaše. Nakoľko sú však chodidlá najďalej od mozgu, vaše podvedomie na ne tak trochu „zabudlo“.
Spomeňte si na prípad, kedy ste sa snažili pri rozhovore niekoho zaujať a kontrola vášho tela bola aktívnejšia ako pri bežnom rozhovore s najlepším kamarátom, smerovala aspoň jedna vaša myšlienka na chodidlá? Určite nie, a preto je to jednoznačný a prirodzený ukazovateľ toho, ako sa v skutočnosti pri rozhovore s danou osobou cítite.
Poďme sa teda priamo pozrieť na polohy chodidiel a na to, čo všetko o vašom náprotivku hovoria. V prípade, že špičky nôh osoby, s ktorou ste práve v rozhovore, sú súbežné a smerujú priamo na vás, odvádzate dobrú prácu. Osoba s ktorou hovoríte, vám venuje pozornosť a signalizuje záujem. Ak sa však počas rozhovoru zmení smer jedného z chodidiel a teraz už smeruje von, značí to, že vám poslucháč už nevenuje toľko pozornosti. V extrémnom prípade od vás smerujú obe špičky nôh, napríklad k dverám, teda presne tam, kde by bola daná osoba v tej chvíli najradšej.
Môže sa stať, že váš poslucháč začne nohami jemne pohojdávať v stoji, je to väčšinou neklamný znak dlhej chvíle a nepokoja. Osoba, s ktorou sa zhovárate, chce opustiť situáciu, prípadne zmeniť tému. V prípade, že špička nôh nesmeruje von, ale dovnútra, máte dočinenia s obozretnou osobou, ktorá sa len ťažko rozhoduje. Táto vedomosť vám môže pomôcť pri výbere taktiky na obchodnom stretnutí, v prípade, ak ste vy ten, čo ponúka.
Polohy nôh nám veľa prezradia aj pri rozhovoroch, ktoré sa odohrávajú v sede. V prípade, ak sú chodidlá vášho spolusediaceho zatiahnuté pod stoličkou a tam prekrížené, zväčšuje tým priestor medzi vami a sebou, čím sa jasne sťahuje do úzadia a vám tak prenecháva pole pôsobnosti. Ak však jedno chodidlo smeruje k spolusediacemu a druhé je vzadu a bruškom sa dotýka zeme, váš náprotivok pozorne počúva, no čaká len na príležitosť dostať sa k slovu a vyjadriť sa k danej téme. V takomto prípade mu skúste prenechať trochu priestoru.
Rovnako ako v stoji, aj v sede môže váš náprotivok rytmicky pohojdávať chodidlom. V tomto prípade je to prejavom veľkého sebavedomia. Osoba, s ktorou sa zhovárate, je uvoľnená. Ak sa však nohy pohojdávajú skoro hekticky, je to znak toho, že sa váš náprotivok necíti dobre. Možno by pomohlo zmeniť tému, prípadne len trošku odľahčiť atmosféru.
Všetci vieme, že ľudia majú smiech radi a pri uvoľnenej atmosfére je každý rozhovor príjemnejší. Odteraz pre vás bude oveľa jednoduchšie odhadnúť, ako sa cíti váš náprotivok, a či ho dokážete zaujať, či je potrebné odľahčiť atmosféru, alebo radšej zmeniť tému. Samozrejme, tieto znalosti nemusíte využívať len pri vašich vlastných rozhovoroch. Sadnite si do kaviarne a sledujte ten mladý pár, sledujte tú mladú slečnu a pokúste sa odhadnúť, či je pre ňu ten mladý muž zaujímavý, alebo sa skôr nudí a chcela by čo najskôr odísť. Alebo toho mladého finančného poradcu, ktorý ponúka svoje služby tej pani v strednom veku. Je pani nadšená z toho, čo jej poradca hovorí? Čo myslíte, ako dopadne ich stretnutie? Je múdre využívať znalosti, ktoré nadobudneme vo svoj prospech, ale prečo si ten život trošku neodľahčiť a nepobaviť sa?
interez.sk (Miroslav Školek), Thorsten Havener Ohne Worte
Nahlásiť chybu v článku