Výsledky výskumu naznačujú, že rozsah problému, o ktorom sa vo vedeckom svete začalo hovoriť až v posledných desaťročiach, má korene oveľa hlbšie. Mikroplasty, ktoré dnes vnímame ako novodobú hrozbu, sú v skutočnosti súčasťou nášho životného prostredia už celé generácie.
Tím biológov z holandského výskumného múzea Naturalis Biodiversity Center zverejnil znepokojujúci objav zo svojho posledného výskumu.
S výsledkami sa podelili v tlačovej správe a štúdia bude publikovaná 25. apríla vo vedeckom časopise Science of the Total Environment.
Skúmali kukly staré viac ako 50 rokov
Vedci skúmali larvy potočníkov (rad Trichoptera) — hmyzu podobného moliam, ktorý si bežne buduje svoje útočiská pri jazerách a potokoch.
Potočník sa rozmnožuje kladením vajíčok. O niekoľko dní nato sa vyliahnu larvy, ktoré si krátko po narodení začnú pomocou materiálov z okolia stavať kukly — puzdrá, ktoré ich chránia pred predátormi až do dospelosti.
Počas pobytu v múzeu si jeden z členov výskumného tímu všimol nezvyčajnú, modrú farbu na jednej zo starších kukiel. Kuklu preskúmal a následne odhalil, že nejde o prírodný pigment.
Na kukle sa v skutočnosti nachádzala častica mikroplastu, ktorú larva použila ako stavebný materiál.
Preskúmali 549 kukiel, ich zistenia sú príšerné
Náhodný objav podnietil tím k tomu, aby preskúmal všetkých 549 kukiel zo svojej zbierky. Ukázalo sa, že mikroplasty kontaminovali životné prostredie tohto druhu oveľa skôr, než sa doteraz predpokladalo.
V niektorých prípadoch išlo o kukly zo 70. rokov minulého storočia — v jednej z nich, z roku 1971, našli žltý mikroplast, v inej, z roku 1986, zasa modrý.
Ich výsledky naznačujú, že mikroplasty kontaminujú našu planétu už najmenej celé polstoročie.
Vedci zároveň pripomínajú, že práve táto dĺžka môže pomôcť vysvetliť, prečo sú mikroplasty dnes také rozšírené a prečo sa ich nachádza také veľké množstvo v rôznych ekosystémoch.
Na záver tím upozorňuje, že iné druhy mohli byť kontamináciou ovplyvnené po rovnako dlhé obdobie. V prípade potočníkov bol plast často vizuálne nápadnejší než prírodné materiály, čo mohlo zvyšovať riziko, že si ich všimne prirodzený predátor (pre tento druh ide o ryby či vtáky).
Nahlásiť chybu v článku