Katolícka cirkev sa už čoskoro ocitne pred zásadnou otázkou: kto bude novým pápežom? V súčasnosti ju riadi takzvaný camerlengo, teda kardinál komorník. Objavovať sa však už začínajú mená potenciálnych kandidátov, ktorí by mohli po konkláve zasadnúť na Svätú stolicu.
Podľa Denníka N sa medzi možnými nástupcami spomínajú viacerí známi kardináli, no zároveň odborníci upozorňujú, že voľba Európana by bola prekvapivá. Religionista Zdeněk Václavík v rozhovore pre Denník N uviedol, že cirkev sa čoraz viac orientuje mimo tradičných katolíckych oblastí a dôležitú úlohu môže zohrať cirkevná geopolitika.
Talianske mená sú stále v hre, no pozornosť sa presúva inde
Medzi často skloňovanými menami figuruje kardinál Pietro Parolin, dlhoročný štátny sekretár Vatikánu, ktorý je považovaný za prijateľný kompromis medzi liberálnym a konzervatívnym krídlom. Ak by cirkev hľadala stredovú, menej radikálnu voľbu, Parolin by mohol byť vhodným kandidátom.
Ďalším silným menom je kardinál Matteo Zuppi, predseda Biskupskej konferencie Talianska. Je známy svojím otvoreným postojom k LGBTQ+ komunite a tým, že ho František vyslal na dôležité mierové misie, napríklad na Ukrajinu, kde sa stretol s Volodymyrom Zelenským, alebo do Spojených štátov, kde rokoval s prezidentom Joeom Bidenom. Aj keď sa o ňom hovorí ako o Františkovom favoritovi, nie je isté, či je cirkev pripravená na takýto vývoj.
Ako uvádza portál News Week, k týmto dvom známym talianskym menám sa opäť pridáva aj ďalší starý známy, kardinál Angelo Scola. Bývalý milánsky arcibiskup bol vážnym kandidátom už počas konkláve v roku 2013. Dnes má 82 rokov a reprezentuje konzervatívnejšiu líniu cirkvi, ktorá preferuje návrat k tradičnému modelu hierarchie a centralizácie. Hoci vek hrá v jeho neprospech, jeho meno sa stále spomína medzi možnými kandidátmi.
V hre sú aj kardináli z Afriky a Ázie
Religionista Václavík upozorňuje, že cirkev v súčasnosti rastie predovšetkým mimo Európy, a preto by nemalo byť prekvapením, ak nový pápež príde napríklad z Afriky. Medzi africkými kandidátmi sa často spomína kardinál Peter Turkson z Ghany, bývalý predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a mier, alebo Fridolin Ambongo, arcibiskup z Kinshasy a významná osobnosť v Konžskej demokratickej republike.
Z Ázie sa do úvah o možnom nástupcovi pápeža Františka dostáva predovšetkým kardinál Luis Tagle, bývalý arcibiskup Manily, ktorého považujú za jedného z najvýraznejších ázijských hlasov v katolíckej cirkvi.
Medzi konzervatívnejšie mená s vysokými šancami patrí podľa News Week aj maďarský kardinál Peter Erdő, ktorý má silné akademické zázemie a dlhodobo zastáva tradičné postoje v oblasti doktríny.
Európa stráca svoj vplyv
Václavík pre Denník N ďalej uviedol, že pozícia európskych kardinálov je podľa neho nadhodnotená. Upozornil, že ak existuje región, v ktorom katolícka cirkev stráca najviac, je to práve Európa. Spomenul aj viaceré donedávna silne katolícke krajiny, ako sú Španielsko, Írsko, Poľsko či Taliansko, kde dochádza k postupnému oslabovaniu vplyvu cirkvi a poklesu počtu veriacich. Aj preto bude zvolený pápež viac než len duchovnou hlavou cirkvi, bude aj symbolom jej smerovania v meniacom sa svete.
Nahlásiť chybu v článku