Prezidentka Indie Droupadi Murmu absolvovala dvojdňovú návštevu Slovenska. Cieľom má byť rozvoj ekonomických vzťahov medzi Slovenskom a Indiou.
Toto je len malá ochutnávka toho najlepšieho, čo pre vás tvoríme. Tento prémiový článok sme pre vás odomkli vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k interez PREMIUM a získajte:
- 📰 Články bez reklám na interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- 📚 Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- 🎁 Prístup k exkluzívnym benefitom
Ide o prvú návštevu hlavy štátu Indie po 29 rokoch. Prezidentka sa stretla s prezidentom Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom a predsedom parlamentu Richardom Rašim.
Cieľom stretnutí bolo prehĺbenie vzťahov medzi Indiou a Slovenskom a podpora jednotlivých ekonomík.
„Slovensko-indické bilaterálne vzťahy sú priateľské, konštruktívne a bez otvorených otázok. Politický dialóg medzi našimi krajinami je čoraz rozsiahlejší, za posledné dva roky sa ministri zahraničných vecí stretli päťkrát. Verím, že dynamika našich vzťahov bude pokračovať aj na úrovni predsedov vlád,“ povedal premiér Robert Fico.
Slovenská univerzita jej udelila čestný titul
Droupadi Murmu zamierila vo štvrtok poobede na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, kde si prevzala čestný titul Doctor honoris causa. Ceremoniálu sa zúčastnil aj náš redaktor.
Podľa UKF si prezidentka titul vyslúžila za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania, posilňovanie demokratických hodnôt, podporu marginalizovaných a znevýhodnených komunít, posilňovanie postavenia žien a ochranu a podporu ľudských práv. Stala sa tak 19. držiteľkou titulu Dr. h. c., ktoré univerzita udeľuje výnimočným osobnostiam od roku 1998.
Ceremoniálu sa zúčastnili viacerí rektori a profesori vysokých škôl, zástupcovia diplomacie a iní významní hostia. Prítomný bol aj prezident Peter Pellegrini, ktorý predniesol príhovor, v ktorom poukázal na priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Indiou.
V rámci školstva prezidentka poďakovala za evakuáciu indických študentov z Ukrajiny na Slovensko.
S Pellegrinim zasadili strom priateľstva
Obaja prezidenti sa následne presunuli do nitrianskeho automobilového závodu Jaguar Land Rover, ktorý je zároveň najväčšou indickou investíciou na Slovensku. Práve automobilové závody boli jednou z tém, o ktorej diskutoval s prezidentkou Robert Fico. Debatovali spolu najmä o rozvoji automobilového priemyslu aj v kontexte obávajúcich sa zmien v colnej politike USA.
Následne sa presunuli do nitrianskeho parku, kde spoločne symbolicky zasadili strom ako znak priateľstva a pevných vzťahov. Do tohto aktu sa zapojil aj nitriansky primátor a bývalý poslanec parlamentu Marek Hattas.
Spolu s prezidentkou prišla na návštevu aj jej dcéra, ktorá navštívila múzeum Danubiana, okolie hradu Devín, Katedrálu sv. Martina, uličky bratislavského Starého Mesta či ďalšie miestne pamiatky.
Nahlásiť chybu v článku