Ilustračná foto: Pexels

Ak vám do správy príde anketa s prosbou o hlasovanie, neodpovedajte.

Polícia upozorňuje na množstvo podvodných správ šíriacich sa cez aplikáciu WhatsApp. V nej je žiadosť o hlasovanie v súťaži za dcéru „tanečníčku“. Súčasťou registračného procesu je však aj skopírovanie kódu, po ktorého zaslaní prevezme kontrolu nad aplikáciou kyberútočník. Následne začne z daného účtu odosielať správy všetkým kontaktom z telefónneho zoznamu. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru (PZ).

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

„Najčastejším predmetom takejto podvodnej správy, ktorá je rozoslaná kontaktom z mobilu, je naliehavá žiadosť o zaslanie peňazí s uvedením čísla účtu, aby zaslali finančné prostriedky čo najskôr,“ priblížila Hrabovská.

Správa vám môže prísť od známeho

Polícia preto v prvom rade odporúča nikdy na takéto správy neodpovedať. Rovnako tak neposielať peniaze takto vyžiadaným spôsobom, a to ani v prípade, keď správa prišla zo známeho kontaktu, uloženého v telefónnom zozname. Ak už kyber-útočník prevzal kontrolu nad aplikáciou a rozposiela správy, je potrebné to oznámiť na polícii. Netreba zabudnúť predložiť dôkazný materiál, napríklad komunikáciu v tejto aplikácii.

Polícia taktiež odporúča skontrolovať všetky zariadenia, ktoré sú prepojené s daným účtom.

Ak už útočník zmazal niekomu prístup do jeho účtu, je potrebné dať vedieť svojim známym a všetkým kontaktom v telefónnom zozname cez iný komunikačný kanál, že sú v jeho mene posielané falošné správy.

Uložiť článok

Najnovšie články