Zdá sa, že sa píše nová história. Vedci zo spoločnosti Colossal Biosciences, ktorá sa okrem iného zaoberá oživením mamuta, ale aj vtáka dodo či tasmánskeho tigra, nečakane predstavila prevratnú novinku. Ukázali šteniatka pravlka, ktorý vyhynul pred vyše 12-tisíc rokmi.
Len nedávno spoločnosť predstavila „vlnené myši“, ktoré sú jedným z malých experimentov s konečným a veľkým cieľom oživiť mamuta.
Ako píše CNN, vedci tvrdia, že sa im podarilo vykonať „prvé úspešné oživenie vyhynutého zvieraťa“. Tým majú byť tri malé, asi polročné vĺčatá pomenované Romulus, Rémus a dopĺňa ich mladšia sestra, dvojmesačná Khaleesi.
Ide o hybrid
Vedci na oživenie Aenocyon dirus, po slovensky pravlka obrovského, použili metódu na úpravu génov CRISPR. Ako základ poslúžila DNA vlka dravého, jeho najbližšieho žijúceho príbuzného.
„Náš tím zobral DNA z 13-tisíc rokov starého zuba a 72-tisíc rokov starej lebky a vytvorili tieto šteniatka,“ povedal Ben Lamm generálny riaditeľ Colossal.
Pomocou extrahovanej DNA tak vedci vytvorili dva genómy a podľa tlačovej správy vykonali 20 úprav v 14 génoch pred klonovaním. Potom zdravé embryá preniesli do náhradnej matky, ktorou bola veľká sučka psa zmiešanej rasy.
Samci Romulus a Rémus sa narodili 1. októbra 2024 a samička Khaleesi 30. januára 2025.
„Geneticky ide na 99,9 % o vlka dravého,“ povedal Love Dalén, profesor evolučnej genomiky z Centra pre paleogenetiku zo Štokholmskej univerzity a poradca spoločnosti Colossal, pričom tvrdí, že nastáva sčasti aj filozofická otázka a možno aj hádka medzi vedcami o tom, koľko génov treba zmeniť, aby sme mohli vytvorený hybrid pokladať za oživený vyhynutý druh.
Avšak stále platí, že tieto šteniatka v sebe nesú vyhynutú genetickú informáciu, ktorú sme na zemi nevideli 13-tisíc rokov.
Žijú na neznámom mieste
Šteniatka sú prísne strážené na neznámom mieste a žijú vo výbehu veľkom viac ako 800 hektárov s vysokým trojmetrovým plotom. Monitoruje ich personál, ale aj kamery so živým prenosom a drony.
Ako píše Time, šteniatka robia to, čo sa od nich očakáva. Už keď mali dva týždne, tak hrou lovili listy a prejavovali tiež vlčiu opatrnosť, pričom sa utekali schovať na tmavé miesta, ak sa zľakli. Podľa vedcov majú viac vlčie než psie správanie.
Bloomberg tvrdí, že už teraz sú o štvrtinu väčšie ako vlky v tomto veku, pričom v dospelosti budú vážiť približne 75 kilogramov.
Pravlk obrovský pôvodne obýval Ameriku a žil v neskoršom pleistocéne a skorom holocéne. Odhaduje sa, že vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.
Spoločnosť Colossal pritom pracuje tiež na ďalších ambicióznych projektoch, najzaujímavejším je oživenie mamuta. Toho by chceli predstaviť už v roku 2028, aj keď podľa mnohých skeptikov je tento dátum nereálny.
Nahlásiť chybu v článku